Kancelaria Adwokacka Iwona Lelito

ikona autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Iwona Lelito

Pracownik firmy - Właściciel

21.07.2023 10:07

Jak zaczęła się Pani przygoda z prawem?

Iwona Lelitoikona wywiad

Moja kariera zawodowa zaczęła się w 2005 roku. Był to czas, kiedy z ciekawością patrzyłam w kierunku pracy sędziego. Byłam zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga (w Warszawie) i oddelegowana do Sądu Rejonowego w Wołominie. Podczas studiów pracowałam też w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa (w Warszawie, w Hipotece). Aby zdobyć doświadczenie i poznać specyfikę pracy sędziego, pracowałam w wydziałach: cywilnym, rodzinnym i nieletnich, karnym i wieczystoksięgowym.

Skąd pomysł na taką działalność?

Iwona Lelitoikona wywiad

Wybierając się na studia prawnicze, chciałam zostać prokuratorem. W trakcie praktyk studenckich powiedziałam o tym mojemu patronowi – prokuratorowi. Mój patron chciał mnie nauczyć jak najwięcej – zarówno jeżeli chodzi o teorię, jak i o praktykę. W tym celu zlecał mi swoje bieżące obowiązki oraz zabierał mnie na wszystkie czynności procesowe, jakie wówczas wykonywał. Były to m.in. udział w sprawach sądowych, przesłuchiwanie świadków w prokuraturze, wizyty w aresztach, sporządzanie projektów orzeczeń, w tym apelacji. Do czynności tych należała także sekcja zwłok. Doświadczenie to mocno mną wstrząsnęło i na zawsze zapisało się w mojej pamięci. Zrozumiałam, że jako prokurator, musiałabym obowiązkowo uczestniczyć w sekcjach zwłok oraz jeździć na miejsce zdarzenia, w tym do wypadków komunikacyjnych – czasami ze skutkiem śmiertelnym. Wówczas stwierdziłam, że nie jest to zawód dla mnie, ponieważ jestem zbyt empatyczna. Postanowiłam więc, że zostanę sędzią. Wybrałam na początku drogę asystenta sędziego i w ten sposób chciałam dojść do upragnionego zawodu. Czas oczekiwania na zdobycie niezbędnych kwalifikacji, a następnie na etat sędziego, trwał latami i zabrakło mi cierpliwości. Zdałam wówczas egzamin adwokacki i skupiłam się na nowej drodze zawodowej. Nie żałuję tego. Okazało się, że bardzo lubię pomagać ludziom na ich życiowych zakrętach. Przynosi mi to wiele satysfakcji. Jestem kapitanem swojego statku, osobą niezależną, a każdy dzień przynosi mi nowe możliwości rozwoju.

Czym aktualnie zajmuje się Pani zawodowo?

Iwona Lelitoikona wywiad

Od 2015 roku jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Prowadzę Kancelarię Adwokacką. Obecnie prowadzę sprawy rozwodowe – zarówno z orzeczeniem o winie, jak bez orzeczenia o winie, z podziałem majątku i bez. Prowadzę również sprawy o separację, alimenty na byłego współmałżonka oraz zezwolenie na zawarcie małżeństwa. Do wachlarza spraw, które prowadzę należą także sprawy: z zakresu prawa spadkowego, o dział spadku, o zniesienie współwłasności, o zasiedzenie nieruchomości. Reprezentuję moich klientów – zarówno podejrzanych, oskarżonych, jak i pokrzywdzonych – przed organami ścigania oraz przed sądami wszystkich instancji.. Podejmuję się także spraw, dotyczących tzw. kredytów frankowych. Uważam, że sprawy te są bardzo korzystne dla klientów, ponieważ w efekcie końcowym klienci spłacają kredyt w wysokości, jaką w rzeczywistości zaciągnęli, a nie kilkukrotnie wyższy. Poza tym, na czas trwania sprawy, spłata kredytu jest wstrzymywana.

A czym zajmowała się Pani wcześniej?

Iwona Lelitoikona wywiad

Moje doświadczenie zawodowe jest znacznie szersze. Wcześniej prowadziłam także sprawy z innych obszarów, takich jak na przykład: sprawy alimentacyjne, sprawy gospodarcze, sprawy komornicze, sprawy nieletnich, czy sprawy psychiatryczne. Odkąd zawęziłam moją specjalizację, czuję się bardziej komfortowo. Myślę, że skupienie się na węższej specjalizacji, choć w moim przypadku jest ona i tak szeroka, niesie za sobą same korzyści, tym bardziej, że od kilku lat przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Jestem pod wrażeniem, w ilu sprawach adwokat może nas wspierać.

Iwona Lelitoikona wywiad

Uważam, że pomoc adwokata w sądzie jest niezbędna, aby w pełnym zakresie chronić interesy osoby biorącej udział – zarówno w postępowaniu cywilnym, jak i w postępowaniu karnym – niezależnie od tego po której stronie stoi dana osoba –czy jest powodem, pozwanym, podejrzanym, oskarżonym czy też pokrzywdzonym.

Czy ugodowe załatwianie spraw jest realne?

Iwona Lelitoikona wywiad

Jestem zwolenniczką ugodowego załatwiania spraw, szczególnie w przypadku, gdy strony mają małoletnie dzieci. Uważam, że wzajemny szacunek i zgoda między rozwiedzionymi rodzicami to ważny wzorzec dla dziecka, co później przekłada się na dalsze życie tych dzieci, a w szczególności na budowanie relacji międzyludzkich. Niestety nie zawsze to się udaje, ponieważ bywa, że konflikt między stronami nabiera na sile. Najczęściej jednak udaje się wypracować satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie, a co za tym idzie, dochodzimy do porozumienia, co zarówno dla stron, jak i dla mnie, jest bardzo satysfakcjonujące.

W jaki mieście Pani działa?

Iwona Lelitoikona wywiad

Siedziba mojej Kancelarii mieści się w Wołominie, a jej filia w Warszawie. Jednakże ze względu na właściwość sądów, prowadzę sprawy w zasadzie we wszystkich sądach warszawskich, jak i w okolicznych miejscowościach. Jest to uzależnione od właściwości sądu do rozpoznania danej sprawy.

Jakie ma Pani plany rozwojowe?

Iwona Lelitoikona wywiad

Obecnie chciałabym nawiązać współpracę z aplikantami adwokackimi, na zasadzie umowy B2B, i delegować im konkretne zadania. Na ten moment jestem patronem aplikantów, którzy przychodzą do mnie na trzyletni okres aplikacji. Uczę ich podejmowania decyzji, sporządzania pism procesowych, analizowania akt i obierania konkretnej strategii dla każdej sprawy. Przygotowuję ich także do rozpraw, na które czasami chodzą. Generalnie wprowadzam ich w świat adwokatury i myślenia po adwokacku.

Co takiego powinno wyróżniać osoby, które chcą podjąć się zawodu adwokata?

Iwona Lelitoikona wywiad

Przede wszystkim trzeba tę pracę lubić, potrafić dynamicznie podejmować decyzje i być w tym odważnym. Klienci przychodzą często w dużych emocjach, więc żeby współpraca była owocna, trzeba wykazać się podejściem psychologicznym, empatią, spokojem. Emocje klientów nie mogą na nas wpływać, musimy podchodzić do nich na chłodno, by móc profesjonalnie reprezentować klienta. Po prostu trzeba się tego nauczyć – doświadczenie i praktyka czynią mistrza.

Jakie masz wspomnienia związane z zatrudnieniem w przedsiębiorstwie Kancelaria Adwokacka Iwona Lelito w miejscowości Wołomin? Dodaj opinię i napisz co sądzisz szczerze o tej firmie.

Zostaw merytoryczną opinię o Kancelaria Adwokacka Iwona Lelito - Wołomin

Kancelaria Adwokacka Iwona Lelito