Pawotex Sp.j.
0 0 7 5 1
Pytanie Nowy wpis
Użytkownicy czekają na odpowiedź 58 dni.
 Pytanie

Czy często w firmie Pawotex Sp.j. zdarza się rekrutacja wewnętrzna?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Irek Nowy wpis

Niepokojące informacje dowiaduję się z forum. miałem aplikować i teraz trzeba przemyśleć.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Andrzejek

Ogólny brak szacunku dla pracownika. Jeden napuszcza drugiego na pracowników celem zabrania premii. Upokorzające szkolenia pracowników w zakresie obsługi toalet,zamiatania itp. Musisz się liczyć że pracodawca może ci nakazać klepać deskami na dworze żeby gołębie nie narobiły na auto szefa lub wyściełać psu budę czy też zbierać psie odchody na terenie ,możesz też odgarniać śnieg z dachu i wiele innych...pomysłowość jednego z szefow nie zna granic. Ogólnie premię możesz stracić za nie podniesiony papierek ... Zimą musisz się ubrać bo na hali jest ok.10C a szef ci powie że jak będziesz mial za ciepło to nie będziesz wydajny????. Napić możesz się tylko na przerwie a częste chodzenie do toalety skutkuje zabraniem premii. Pracujesz cały tydzień w hali nad którą biegnie linia wysokiego napięcia . Jedyny plus to pensja na czas-dziękujmy panu. Moje sugestie dla Pawotex Sp.j.: Więcej szacunku do ludzi????. Co mógłby zrobić pracodawca aby poprawić atmosferę w firmie: Przestać stosować mobbing.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Pablo
@Andrzejek

Nwm jak teraz ale w tej firmie jesteś magazynierem,kierowcą,pracownikiem produkcyjnym,budowlanym,mechanikiem,wulkanizatorem,elektrykiem,lakiernikiem,malarzem,dozorcą w jednym.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Helena Nowy wpis
@Andrzejek

Co według Ciebie powinno się w firmie zmienić, by praca sprawiała Ci satysfakcję? Wspomniałeś w swoim komentarzu o mobbingu. Czy wiesz, że to poważny zarzut, który może mieć swoje konsekwencje prawne? Według definicji mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Czy na pewno właśnie to słowo miałeś na myśli?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Pablo Nowy wpis
@Helena

Mobbing może przyjmować różne formy. Wszelkie niepożądane działania mogą w różny sposób wpływać na różne aspekty życia zawodowego. Klasyfikacja tych działań obejmuje: działania wpływające negatywnie na proces komunikacji, działania wpływające negatywnie na relacje międzypracowniczne, działania wpływające negatywnie na postrzeganie pracownika w środowisku pracy, działania wpływające negatywnie na pozycję zawodowa pracownika, działania wywierające szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Administrator

Temat przedsiębiorstwa Pawotex Sp.j. w mieście Łódź jeszcze na wątku się nie zaczął, więc może macie jakieś aktualne komentarze odnośnie pracy tam?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Ranking
  1. pracuj.pl 3 013 744
  2. olx.pl 2 878 655
  3. GoWork.pl 2 767 679
  4. linkedin.com 2 492 494
  5. indeed.com 2 144 392
... pełny raport Gemius

Zostaw opinię o Pawotex Sp.j. - Łódź

Chcę opublikować:

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej

Joanna Koczaj-DyrdaJoanna Koczaj-Dyrda
Ofiara mobbingu -Radca prawny
Zero tolerancji dla mobbingu w firmie!

Byłeś świadkiem?
Dodaj opinie na www.gowork.pl/opinie

Potrzebujesz wsparcia?
Skontaktuj się z Panią Joanną Koczaj-Dyrda: zgloszenie@gowork.pl

Pawotex Sp.j.