DARIUSZ JAKUBOWSKI Project Manager NetLand Sp. z o.o.
Miłośnik zwierząt i motocykli, i dobrej muzyki. Pracuje w branży IT od wielu lat, dłuższy staż ma tylko w grze na gitarze. W wolnym czasie komponuje muzykę, spaceruje ze swoim terierem irlandzkim i zwiedza ciekawe miejsca na ulubionym jednośladzie.

Jak wygląda proces rekrutacji do Państwa firmy?

Kandydatów, przeważnie drogą mailową, dopytujemy wstępnie o brakujące najbardziej istotne informacje. Jeśli mieszczą się w skali naszych zainteresowań zapraszamy ich na rozmowę. Oprócz testu wiedzy z zakresu programowania i oceny samej osobowości, opowiadamy im o firmie, odpowiadamy na pytania. Jeśli po tym etapie obie strony wyrażają zainteresowanie współpracą, podpisujemy umowę na 3 miesięczny „okres testowy” po którym podejmujemy regularną, długofalową współpracę.

Na co zwracają Państwo uwagę chcąc przyjąć kogoś do swojego zespołu?

Nie różnimy się pod tym względem od innych – oprócz profesjonalizmu na odpowiednim poziomie w zagadnieniach dotyczących programowania, oczekujemy, że dana osoba zintegruje się z resztą ekipy. Ważna jest też dla nas znajomość angielskiego, szczególnie u bardziej doświadczonych koderów. Z tego względu nasza firma oferuje pracownikom bezpłatne lekcje angielskiego – wszyscy na nie uczęszczamy.

Czy aktualnie poszukują Państwo nowych pracowników?

Oczywiście, że tak. Ten proces nigdy się nie kończy.

Jak wygląda polityka stażowa Państwa firmy?

W tym temacie jesteśmy otwarci na tyle, na ile pozwala nam aktualne obłożenie pracą starszych kolegów. Trzeba mierzyć siły na zamiary. Obiecujący stażysta, którym nie zajmie się bardziej doświadczony kolega to oczywista strata dla firmy i strata czasu dla samego stażysty. W zakresie staży jesteśmy w stałej współpracy z Uniwersytetem i część naszych kolegów tak właśnie zaczynała swoją karierę w zawodzie.

Czy osoby zatrudnione w Waszej firmie mogą liczyć na jakieś dodatkowe benefity?

Oprócz, wspomnianych wcześniej, bezpłatnych lekcji angielskiego, finansujemy oczywiście branżowe szkolenia i certyfikacje. Pracownicy mają do dyspozycji stołówkę wyposażoną we wszelkie niezbędne sprzęty, w tym ekspres z darmową kawą. Poczyniliśmy już pierwsze starania w kierunku zagospodarowania tzw. Rest room’u. Warto też wspomnieć, że nasi pracownicy mają dostęp do kart benefit, dających dostęp do obiektów sportowych na terenie całej Polski. W razie konieczności, pomagamy w relokacji.

Organizujecie Państwo jakieś spotkania, imprezy integracyjne dla Pracowników?

Nasza firma jest organizatorem corocznych Regat NetLand Cup, w których ścigamy się i bawimy z innymi firmami z całej Polski. Jest to chyba jedna z największych imprez żeglarskich w regionie. Czasem jeździmy gokartami, czasem strzelamy do siebie na torze do paintballa, czasem po prostu wychodzimy gdzieś razem – każdy znajdzie coś dla siebie. Nasza netlandowa rodzina jest już na tyle liczna, że w tym roku zorganizujemy firmowe spotkanie świąteczne, takie z prawdziwego zdarzenia – z Mikołajem i wieloma innymi atrakcjami.

Czy atmosfera w miejscu pracy jest dla Państwa ważna? W jaki sposób o nią dbacie?

Tak, oczywiście, że tak. Pracujemy zespołowo, więc dobra atmosfera to dla nas podstawa. Nie formalizujemy zbędnie naszych relacji, wszyscy zwracamy się do siebie bezpośrednio. Jeśli chodzi o pracę w projektach, każdy, bez względu na doświadczenie, ma prawo wyrazić swoje zdanie. Codziennie spotykamy się w kuchni w porze lunchu, w piątki mamy „pizza day”, itd. Pomagają w tym też na pewno wspomniane wcześniej imprezy integracyjne.

Jakim pracodawcą jest Państwa firma?

Najlepszym :) 

Jaką formę zatrudnienia Państwo preferujecie?

Nie narzucamy żadnej formy współpracy, jesteśmy w tym punkcie elastyczni i staramy się dostosować. Dla nowo zatrudnianych osób preferujemy nasze olsztyńskie biuro jako miejsce zatrudnienia.

Jak wygląda pierwszy dzień pracy nowoprzyjętej osoby?

Niezmiennie tak samo: przywitanie z pracownikami, „ogarnięcie” swojego stanowiska, opowieść o projekcie, przygotowanie środowiska i narzędzi do pracy… Jest też przeważnie nieco papierkowej roboty, sporo pytań na różne tematy…

Gdzie można znaleźć aktualne oferty pracy?

Nasze oferty pojawiają się na popularnych portalach, gdzie można znaleźć tego kogo w danym momencie poszukujemy. Czasem ktoś poleci kogoś interesującego pocztą pantoflową, korzystamy też możliwości aplikacji typu LinkedIn.

Dla osób szukających zatrudnienia coraz większą wartość ma możliwość rozwoju. Czy oferujecie swoim pracownikom możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji?

Możliwości rozwoju to bardzo mocna strona NetLandu. Prowadzimy bardzo różnorodne projekty. Nie dotyczy nas nuda związana z wytwarzaniem i rozwojem jakiejś konkretnej aplikacji czy systemu. Sterowanie urządzeniami, streaming mediów, systemy IoT, digitalizacja dokumentów, aplikacje mobilne to tylko wierzchołek góry lodowej tematów z jakimi mamy do czynienia. Myślę, że pod tym kątem jesteśmy najatrakcyjniejsi w regionie.

W jaki sposób motywujecie Państwo pracowników?

Benefity, imprezy, miła atmosfera – o tym już mówiliśmy. Staramy się też prowadzić projekty w uporządkowany sposób. Na programistów nie spada np. stres związany z kontaktem z klientem, czy pozyskiwaniem wymagań. Mamy też inne sposoby, ale niech to zostanie naszą tajemnicą :)

W jaki sposób oceniają Państwo umiejętności, dokonania pracowników?

Team leaderzy pracujący z młodszymi kolegami są najlepszym źródłem wiedzy na ich temat. Dodatkowo, raz na jakiś czas wszyscy pracownicy podlegają ocenie na przeznaczonych temu spotkaniach.

Na jakie stanowiska najczęściej poszukują Państwo pracowników?

Najbardziej pożądani są dla nas olsztyńscy programiści, którzy etap bycia juniorem mają już za sobą. W oczywisty sposób, wymagają oni najmniejszego nakładu czasu przy wdrażaniu ich do poszczególnych projektów. Niemniej, w miarę możliwości zatrudniamy też obiecujących juniorów. Dbamy wtedy o to, żeby młodsi koledzy mieli konieczne wsparcie u swoich mentorów.

W jaki sposób potencjalny pracownik powinien przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, na co zwrócić uwagę?

Jeśli nie mówimy tu o ogólnie przyjętych normach zachowania czy ubioru, to nie ma jakiejś jednej najlepszej drogi. Programista to jedna z osób, która ma bardzo duży wpływ na powodzenie projektu. Warto to mieć na uwadze i starać się pokazać możliwie atrakcyjnie pod tym kątem.

Dziękujemy za rozmowę.

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Listopadzie 2019r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 115 175
  2. olx.pl 2 736 098
  3. pracuj.pl 2 718 511
  4. linkedin.com 2 689 259
NetLand Sp. z o.o.
2/5 Na podstawie 145 ocen.
NetLand Sp. z o.o.