Nestle Health Science

3 Dodaj opinię
Nestle Health Science
3 10 21 5 1

Beata Burlińska – Marczuk <p align="justify"> Kierownik Działu Szkoleń, Rozwoju i Rekrutacji, HR Biznes Partner </p>, Nestle Polska S.A.

Manager HR z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, rekrutacji, selekcji i oceny pracowników głównie w obszarze rozwoju osobistego. Ze szczególnym zainteresowaniem zgłębia możliwość wykorzystania psychologii w szkoleniach, warsztatach, coachingu i mentoringu w celu rozwoju managerów i pracowników. Jest coachem, absolwentem „Coach Biznesu” Akademii Norman Benett oraz „The Art and Science of Coaching” w Erickson College Inernational (ICF). Jej największym źródłem inspiracji i rozwoju są dwaj synowie. Od 6 lat związana zawodowo z Nestlé Polska.

Przeczytaj cały wywiad »

Eryk

Każdy może napisać swoją opinię. Czy tylko można zamieszczać tu negatywne bzdety?

Bezgłowy Nick
Nazwa działu: Handlowy

Firma się rozrasta, szuka wielu nowych pracowników, więc pewnie wiele osób będzie zainteresowanych tym jak tu się pracuje... Wszystko zależy od tego czego szukasz. Oczywiście jest to duże międzynarodowe korpo, fajnie mieć ich w CV, płaca jest dobra. Jeśli chodzi o atmosferę to jest potwornie niezdrowa, ale jeżeli robisz swoje, nie pokazujesz nikomu że coś Ci się nie podoba, nie przejmujesz się niekompetencją osób z którymi musisz pracować (nos do ziemi i robisz swoje) to nie będziesz tu mieć problemów. Management traktuje każdego protekcjonalnie, nie ma za grosz współpracy, partnerstwa, samodzielnego myślenia, wychodzenia przed szereg. Szef Twojego szefa poniża go przy Tobie, a on poniża Ciebie - norma. Jeżeli do tej pory wydawało Ci się, że rozumiesz czym jest mobbing... to się zdziwisz jak mało wiesz o życiu. Jak zobaczysz że coś nie działa - nos przy ziemi i robisz swoje, jak masz jakiś pomysł - nos przy ziemi i robisz swoje, jak przy Tobie poniżają kolegę - nos przy ziemi i robisz swoje. Nie zdziw się jak okaże się że szef Cię okłamał... nawet jak masz to na piśmie. Jak zaczniesz fikać - zaczyna działać stare dobre prawo - daj mi człowieka a paragraf sam się znajdzie. Zarządzanie w starym dobrym wschodnioeuropejskim strach. Przykład idzie z góry.

N

Super atmosfera jest świetny dyrektor sprzedaży ,polecam. Pani Prezes bardzo konkretna babka, stara się odpowiadać na potrzeby rynku i pracowników , chyba jedyna działka gdzie da się jeszcze pracować . Polecam

×
Zero tolerancji dla mobbingu w firmie!

Byłeś świadkiem?
Dodaj opinie na www.gowork.pl/opinie
Potrzebujesz wsparcia?
Skontaktuj się z Panią Joanną Koczaj-Dyrda zgloszenie@gowork.pl

Joanna Koczaj-Dyrda
Joanna Koczaj-DyrdaOfiara mobbingu - Radca prawny
Nestle Health Science