NB-Polska VELUX

Dodaj opinię
NB-Polska VELUX
3 1191 6 1

Anna Dudzińska Regional HR Manager, Velux Polska

Przeczytaj cały wywiad »

Guwno uprawnienie
 Opinia

Prośba dla tych co na górze dzielą podwyżkami. Otóż chodzi o to aby obniżyć place kobietą do najniższej krajowej, bo czemu mają zarabiać tyle co mężczyźni a nawet i więcej, robiąc mniej. Bo przecież kobiety nie mogą np: ciągać paleciakiem, niestanie na dużą formę , szyb ma linii też nie będzie wrzucać, sasha z frame też niezłączy itp. Bo to zaciezko dla nich Ale za to cztery litery obrobić najlepiej potrafią. Po prostu zabrać kobietom dać mężczyzną, w ten sposób deficyt mężczyzn zniknie. Ps. Najgorzej wredne i wścibskie kobiety są na montażu. Omijajcie szerokim łukiem ????

Guwno uprawnienie
 Opinia

A ja proponuję obniżenie stawki do najniższej krajowej wszystkim kobietom. Powód jest prosty: kobieta niestanie na dużą formę, kobieta nie może przewozic paleciakiem, kobieta nie będzie montować szyb i wiele innych żeczy. To dlaczego ma zarabiać tyle samo a nawet więcej niż niejeden młody mężczyzna. Zabrać kobietom i podnieś mężczyzna, a sytuacja w firmie się uspokoi.

anonim
 Opinia

(usunięte przez administratora)

Operator 2017-03-05 11:15 przez Jaro

Przebieg rekrutacji

Pytania proste ale dużo nie związanych z pracą i z doświadczeniem także raczej niewiele się dowiedzą o kandydacie. Dużo obiecanek: jakie to dobre płace, jakie świadczenia socjalne, możliwości rozwoju i szkoleń, praca tylko od pn do pt choć moi znajomi którzy tam pracują od lat zaprzeczają.

Pytania

M.in takie: - Dlaczego powinniśmy Pana zatrudnić? - Dlaczego sądzi Pan, że u nas będzie Panu się dobrze pracować? - Co by Pan zrobił jakby szef kazał wykonać polecenie pracy na maszynie na której Pan nie był przeszkolony? - Z czym kojarzy się Panu firma Velux? - Jaka byłaby dla Pana idealna firma? - Czy spędza pan aktywnie czas wolny? - Gdyby zobaczył Pan, że dwóch współpracowników się bije, jakby Pan ich rozdzielił? - Czego Pan oczekuje, jeśli chodzi o warunki pracy, kulturę organizacyjną firmy? - Jakie są Pana oczekiwania finansowe?

  • Poziom rozmowy:
  • Rezultat: Dostałem pracę, ale nie przyjąłem
Nie bądź obojetny na problemy w firmie!

Jeśli potrzebujesz wsparcia i chcesz ostrzec innych użytkowników o sytuacji dot. mobbingu w firmie, skontaktuj się z nami pod adresem zgloszenie@gowork.pl

*Zgłoszenie wiążę się z dostarczeniem dowodów oraz kontaktem z mediami.