Wywiady Lafarge Cement S.A.

Katarzyna Kowalik Kierownik ds. Rekrutacji i Wizerunku Pracodawcy Lafarge Cement S.A.
Z grupą LafargeHolcim związana od 2016 roku. Odpowiada za zapewnienie skutecznej i efektywnej rekrutacji oraz budowanie wizerunku pracodawcy wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze HR m.in. w dziale rozwoju, szkoleń czy operacyjnym. W ostatnich latach kierowała zespołem rekrutacji i działaniami wizerunkowymi w Makro C&C, pełniąc jednocześnie funkcję HR Biznes Partnera. Z wykształcenia jest psychologiem. W pracy ceni różnorodność zadań i realny wpływ na kształtowanie organizacji.

Kreujemy nowe rozwiązania działając etycznie i dbając o otoczenie. A bezpieczeństwo i ochrona zdrowia jest dla nas najważniejszym priorytetem.

Czym dokładnie zajmuje się Państwa firma? Co dokładnie wchodzi w zakres świadczonych przez Państwa usług?

Jesteśmy światowym liderem w przemyśle materiałów budowlanych. Działamy w 80 krajach na świecie. W Polsce jesteśmy obecni od 20 lat i posiadamy ponad 60 zakładów produkcyjnych, m.in.: cementownie, kopalnie, przeładownie kruszyw oraz wytwórnie betonu.

Naszym klientom oferujemy nie tylko materiały ale wsparcie i kompleksowe podejście do projektów budowlanych na każdym etapie inwestycji. Zatrudniamy najlepszych ekspertów na rynku a nasze laboratoria i zakłady nieustannie pracują nad ulepszeniem technologii oraz utrzymaniem wysokiej jakości naszych produktów i usług.

Jakie wartości przyświecają działalności Państwa firmy?

Naszym założeniem jest koncentracja na Kliencie, dążenie do ciągłego rozwoju oraz chęć nieustannego doskonalenia naszych produktów, rozwiązań i usług. Bierzemy pełną odpowiedzialność za swoją pracę i zobowiązania. Kreujemy nowe rozwiązania działając etycznie i dbając o otoczenie. A bezpieczeństwo i ochrona zdrowia jest dla nas najważniejszym priorytetem.

 

Czy Państwa firma kieruje się zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu? Jeśli tak, proszę powiedzieć o tym coś więcej.

Jesteśmy przekonani, że rozwój ekonomiczny nie jest możliwy bez uwzględnienia zasad zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Dbamy o środowisko naturalne, angażujemy się we wspieranie inicjatyw społecznych i gospodarczych. Uważamy, że będąc światowym liderem w produkcji materiałów budowlanych, mamy nie tylko możliwość, ale i obowiązek brania udziału w rozwiązywaniu największych problemów naszej planety i lokalnych społeczności. Powołaliśmy do życia spółkę Geocycle - której zadaniem jest wsparcie realizacji celów zrównoważonego rozwoju i gospodarowanie odpadami. Zagospodarowujemy, unieszkodliwiamy i odzyskujemy odpady zarówno na rynkach lokalnych jak i globalnych. Rekultywujemy też tereny pokopalniane - przy współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego opracowaliśmy autorską metodę rekultywacji gleby w tzw. kierunku leśnym.

Nasza fundacja „Wspólnie” inspiruje, edukuje i zmienia otoczenie. Organizuje sesje dialogu społecznego, realizuje projekty ze społecznościami lokalnymi oraz placówkami oświatowymi. Angażuje władze, organizacje i mieszkańców do podejmowania działań na rzecz zmiany otoczenia i kreowania przestrzeni przyjaznej dla nas wszystkich.

 

Jak wygląda proces rekrutacji do Państwa firmy?

Stawiamy na rozwój naszych pracowników dlatego każda rekrutacja w Lafarge jest prowadzona również wewnętrznie. Proces rekrutacji jest zindywidualizowany i dostosowany do potrzeb konkretnego stanowiska oraz wymaganych kompetencji. Może być to wywiad telefoniczny, wywiad online, proces assessment center, testy czy dodatkowe zadanie rekrutacyjne.

Na co zwracają Państwo uwagę chcąc przyjąć kogoś do swojego zespołu?

W ramach kultury organizacyjnej zdefiniowaliśmy zasady, które przyświecają nam w codziennej pracy. Są to - bycie fair wobec innych, zdrowy rozsądek, branie odpowiedzialności, próbowanie nowych rzeczy oraz zaangażowanie. Bardzo ważnym elementem jest dla nas odpowiedzialność - za siebie, za swój zespół, za swoją pracę. Wiąże się to z naszą nadrzędną wartością czyli dbałością o bezpieczeństwo. Przyjmując nowe osoby zwracamy uwagę, żeby były one świadome, że dołączają do firmy kierującej się konkretnymi zasadami współpracy i postępowania.

  

Gdzie można znaleźć aktualne oferty pracy? Z jakich kanałów państwo korzystacie?

Nasze oferty pracy publikujemy na naszej stronie www.lafarge.pl i we wszystkich najpopularniejszych portalach pracy. Oprócz publikacji online, nasze oferty pojawiają się też w lokalnych Urzędach Pracy i Biurach Karier. 

Czy osoby zatrudnione w Waszej firmie mogą liczyć na jakieś dodatkowe benefity? Jeśli tak, jakie?

Każdemu pracownikowi i jego najbliższej rodzinie oferujemy bezpłatną opiekę medyczną Medicover. Dodatkowo dofinansowujemy kartę multisport i „wczasy pod gruszą”. Jeśli stanowisko na to pozwala, część obowiązków można wykonywać w ramach tzw. “homeoffice”. 

Organizujecie Państwo jakieś spotkania, imprezy integracyjne dla Pracowników?

Co roku w czerwcu obchodzimy miesiąc bezpieczeństwa, podczas którego organizowane są liczne inicjatywy lokalne; pikniki, konkursy itp. Część naszego biznesu stanowią kopalnie, więc celebrujemy również święto górników czyli tzw. barbórkę. Dzień 4 grudnia jest dla nas wolny od pracy a w naszych lokalizacjach odbywają się imprezy integracyjne.

 

Czy atmosfera w miejscu pracy jest dla Państwa ważna? W jaki sposób o nią dbacie?

Atmosfera jest dla nas kluczowym elementem. Lafarge wspiera nieformalny styl i koleżeńskie relacje. Budujemy atmosferę innowacji i brania odpowiedzialności za działanie. Po raz drugi organizujemy konkurs promujący innowację i wspierający inicjatywę pracowników. Najciekawsze pomysły nagradzamy mi.in. weekendem w Mediolanie czy wyjazdem na mecz Ligii Mistrzów.

Uruchomiliśmy również grupę FB „Lafarge po godzinach” gdzie nasi pracownicy dzielą się swoimi pasjami i zainteresowaniami. Tworzymy społeczność ludzi, którym zależy, którym się chce i dla których firma to partner w realizacji swojego pełnego potencjału. Wyrazem tego jest wolontariat pracowniczy, który prowadzi Fundacja Wspólnie.

 

Jakim pracodawcą jest Państwa firma?

Jesteśmy pracodawcą, który wierzy że firmę budują ludzie. Tworzymy zespół, w którym nie liczą się tytuły, a najważniejsze jest współpraca i satysfakcja z tego co się robi. W myśl zasady „Lafarge to – Twoje miejsce, Twój wpływ, Twoja przyszłość”. Chcemy przyciągać najlepszych pracowników na rynku, i jednocześnie stwarzać im warunki do ciągłego rozwoju oraz poszerzania kompetencji.

  

Dla osób szukających zatrudnienia coraz większą wartość ma możliwość rozwoju. Czy oferujecie swoim pracownikom możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji?

Każdego dnia tworzymy możliwości do ciągłego rozwoju. Umożliwiamy przebranżowienie czy zdobycie potrzebnych kwalifikacji. Dajemy wsparcie, jednak pracownik sam odpowiada za swój rozwój. Dla naszych najlepszych kierowników mamy również ofertę studiów podyplomowych z zakresu przywódca i zarządzania. Studia są elementem rozwoju menedżerskiego i prowadzone są ze szkołą biznesu politechniki warszawskiej (program na bazie MBA).

  

Ile osób obecnie zatrudniacie?

Zespół Lafarge w Polsce to obecnie ok. 1500 osób w 60 lokalizacjach.

Na jakie stanowiska najczęściej poszukują Państwo pracowników?

Poszukujemy inżynierów i pracowników technicznych do pracy w naszych cementowniach, laboratoriach czy  przy produkcji betonu. W zakładach zatrudniamy m.in. mechaników, górników, elektryków, kierowców, operatorów ładowarek, technologów betonu, laborantów i osoby do pracy fizycznej. Prężnie działa nasz dział sprzedaży oferując pracę przedstawicielom handlowym, doradcom technicznym czy key account managerom.

 

W jaki sposób potencjalny pracownik powinien przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, na co zwrócić uwagę?

Przygotowując się do rozmowy poznaj nas bliżej. Na stronie www.lafarge.pl znajdziesz podstawowe informacje na temat naszej działalności i tego kim jesteśmy. Śledź nasze profile na facebooku i Linkedinie. Ale przede wszystkim, sprawdź czy Lafarge to firma, która wpasowuje się w Twój system wartości i pracy. A na rozmowę zabierz dobry humor i szczere wypowiedzi.

Czego można życzyć Państwu w najbliższym okresie?

Aby w Polsce budowało się dużo i budowało się mądrze. Aby nasze lokalizacje i społeczności lokalne, które je otaczają patrzyły w przyszłość i patrzyły szerzej. I wreszcie, żeby nasi pracownicy i potencjalni pracownicy czuli, że Lafarge to ich miejsce, ich wpływ i ich przyszłość.

  

Dziękujemy za rozmowę.