Lafarge Cement S.A.
2 99 6 1

Katarzyna Kowalik Kierownik ds. Rekrutacji i Wizerunku Pracodawcy, Lafarge Cement S.A.

Z grupą LafargeHolcim związana od 2016 roku. Odpowiada za zapewnienie skutecznej i efektywnej rekrutacji oraz budowanie wizerunku pracodawcy wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze HR m.in. w dziale rozwoju, szkoleń czy operacyjnym. W ostatnich latach kierowała zespołem rekrutacji i działaniami wizerunkowymi w Makro C&C, pełniąc jednocześnie funkcję HR Biznes Partnera. Z wykształcenia jest psychologiem. W pracy ceni różnorodność zadań i realny wpływ na kształtowanie organizacji.

Przeczytaj cały wywiad »

Iwona

@xxxx, wiesz może, czym są spowodowane zwolnienia w administracji firmy Lafarge Cement? Są to cięcia etatów, czy może zwolnienia z uwagi na słabą jakość pracy tych pracowników? Nadgodziny, które opisujesz, są wynikiem okresów, w których jest więcej pracy? Również napisałaś, że za nadgodziny można odbierać później wolne dni, więc zastanawia mnie, dlaczego jednego dnia pracy jest więcej, a drugiego dnia pracownik może wcześniej wyjść, odbierając godziny nadliczbowe. Przedstaw, dlaczego tak się dzieje.

Iwona

@anonymous, możesz scharakteryzować, jak wygląda praca na poszczególnych działach w firmie Lafarge Cement? Jeżeli zdecydujesz się na opis poszczególnych działów to Twoje informacje na ten temat będą pomocne dla czytelników, którzy przeglądają ten wątek i rozważają podjęcie zatrudnienia w tej firmie. Zachęcam, abyś napisał, co wiesz w tym temacie.

Iwona

@z neta, skopiowane przez Ciebie opinie pochodzą z 2017 roku, więc od tego czasu mogło wiele zmienić się w firmie Lafarge Cement, dlatego, proszę, abyś napisał, jak wyglądają obecnie warunki zatrudnienia w tym miejscu pracy. Czy czytając opinię, którą dodałeś można odnieść wrażenie, że nic się nie zmieniło? Czy może wręcz przeciwnie nastąpiły bardzo znaczące zmiany z punktu widzenia potencjalnego pracownika? Zapraszam do dyskusji na ten temat.