Znajdź szybko pracę!
Załóż Profil Zawodowy w 3 krokach!

Załóż profil Zawodowy

Швидко знайдіть роботу!
Створіть професійний профіль за 3 кроки!

Створіть профіль професіонала
Miniaturka
Anita Pelak
Wiceprezes Zarządu Fundacja Manus
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunkach Energetyka oraz Zarządzanie. Od początku studiów aktywna społecznie i zawodowo, organizatorka wielu wydarzeń skierowanych do studentów, jak i całej społeczności Wrocławia. W 2016 roku odpowiadała za koordynację największego studenckiego festiwalu we Wrocławiu. Z Fundacją związana od dwóch lat, początkowo jak koordynator projektów, od lipca 2016 roku pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Fundacji MANUS. Zajmuje się głównie nadzorowaniem projektów gospodarczych, wsparciem działalności studenckiej oraz wewnętrznym HR.

Działacie od ponad dwudziestu lat. Kto tworzył Fundację?

Fundacja Manus została założona w 1995 roku z inicjatywy Politechniki Wrocławskiej i Samorządu Studenckiego. Miała za zadanie wspierać działalność Samorządu, który przez brak osobowości prawnej nie mógł prowadzić działalności gospodarczej i zdany był wyłącznie na fundusze ofiarowane przez władze uczelni. Pod aktem notarialnym, powołującym do życia Fundację Manus podpisał się ówczesny rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Andrzej Wiszniewski oraz pięcioro studentów z Samorządu Studenckiego - Piotr Grobelny, Michał Ilnicki, Olga Ilnicka, Michał Małuszek i Tadeusz Pastuszak. Pierwszą przewodniczącą Rady Fundacji została prof. Monika Hardygóra. Fundatorem była Politechnika Wrocławska, która ofiarowała 1000 zł do funduszu założycielskiego oraz wspomniani członkowie Samorządu, z których każdy złożył się po 200 zł.

Prowadzicie przede wszystkim działalność statutową, której celem jest m.in. poprawa jakości zaplecza socjalno-bytowego studentów Politechniki Wrocławskiej. Co jeszcze należy do Waszych zadań?

To także dbanie o karierę i rozwój studentów oraz wspieranie działalności naukowej i kultury studenckiej. Nasza misja brzmi: "Działamy na rzecz najwyższej jakości studiowania oraz zapewnienia najlepszego przygotowania życiowego naszych absolwentów poprzez pomoc studentom, wszechstronny rozwój i inspirowanie środowiska akademickiego". Prowadzimy także działalność gospodarczą w postaci hostelu wakacyjnego Orange Hostels czy sklepu internetowego Polibudka.pl. Nasze kluczowe projekty to m.in. Akademickie Targi Pracy, pomagające studentom znaleźć pracę, staże i praktyki oraz Dni Aktywności Studenckiej promujące koła naukowe, organizacje i agendy kultury z Politechniki Wrocławskiej. Zajmujemy się również bankiem stancji Instancje.pl, Inkubatorem Przedsiębiorczości, Klubem Dziecięcym mSzkrab. Ten ostatni przeznaczony jest głównie dla dzieci studentów, absolwentów i pracowników Politechniki.

Pracy więc macie bardzo dużo. Ile osób Wam pomaga?

Zatrudniamy na stałe około 30 pracowników, podzielonych na Zarząd Fundacji, Biuro Obsługi Klienta, pracowników klubu mSzkrab, sekcję promocji, specjalistów oraz koordynatorów. Oprócz tego zatrudniamy dorywczo kilkuset pracowników w ramach m.in. konferencji, sprzedaży ubezpieczeń czy projektów wsparcia działalności studenckiej. W Fundacji działają także wolontariusze.

Gdyby ktoś chciałby dołączyć do Fundacji to gdzie może szukać ogłoszeń?

Szukamy pracowników poprzez zamieszczanie ogłoszeń na naszej stronie internetowej, stronie Samorządu Studenckiego oraz fanpage'ach. Korzystamy także z portali typu olx.pl czy gumtree.pl oraz portali rekrutacyjnych np. InfoPraca.

 

Ile trzeba przejść etapów rekrutacji?

Proces rekrutacyjny w Fundacji przebiega w trzech etapach. Pierwszym z nich jest aplikacja poprzez wysłanie CV, które jest weryfikowane przez odpowiednich specjalistów czy koordynatorów. Następnie odbywa się wstępna rozmowa telefoniczna z kandydatem. Dostaje on wtedy zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną z przedstawicielem zarządu i koordynatorem lub specjalistą, odpowiedzialnym za dany projekt czy agendę.

Prowadzicie tak zwany "Studencki Bank Stancji". Co to takiego?

Instancje.pl to portal, który powstał z myślą o studentach szukających mieszkania we Wrocławiu. Korzystając z niego, studenci mogą znaleźć pokój czy mieszkanie w odpowiadającej im lokalizacji, przedziale cenowym oraz standardzie. Jest to duża pomoc zwłaszcza dla pierwszorocznych studentów, którzy przyjeżdżają do Wrocławia nieobeznani w zasadach panujących na rynku mieszkań.

Zachęcacie do udziału w inicjatywach związanych z wolontariatem. Kto może w nich brać udział i czym się zajmować?

Wolontariuszem Fundacji może zostać każdy, kto ma zapał i chęci do działania. Nie jest wymagane żadne doświadczenie. To u nas można je nabyć, a przy tym nauczyć wielu ciekawych rzeczy i brać udział w niesamowitych projektach. Zachęcamy też do realizacji swoich pomysłów z naszą pomocą. Wystarczy, że chętny student przyjdzie do nas z pomysłem, a my zaangażujemy się w jego wykonanie ofiarując poradę, zaplecze do realizacji projektu i wsparcie. Można także wziąć udział w obecnych projektach Fundacji. Wolontariusze są potrzebni zwłaszcza podczas organizacji Dni Aktywności Studenckiej oraz podczas organizacji wiosennego Pikniku Rodzinnego Politechniki Wrocławskiej.

W jaki sposób integrujecie ze sobą osoby związane z Fundacją?

Organizujemy regularnie wspólne wyjścia na bilard, kręgle, gry planszowe, laser tar czy wyjścia na kąpielisko w sezonie letnim. Raz w roku organizujemy też grilla Fundacji, na którego zapraszamy nie tylko obecnych pracowników, ale też tych byłych oraz sympatyków i wolontariuszy. Jest to okazja do zintegrowania się w luźnej, niemal rodzinnej atmosferze. Poza tym dbamy o przepływ informacji na temat wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Fundację, tak aby każdy mógł przyjść i spędzić miło czas, ewentualnie pomóc. Służy do tego między innymi strona domowa pracowników Fundacji Manus, na której regularnie zamieszczamy neswletter wewnątrzfundacyjny. Codziennie spędzamy też wspólnie przerwy w siedzibie Fundacji. Jest to czas na odpoczynek, posiłek i rozmowę, niekoniecznie o pracy.

 

Co robicie, żeby praca u Was to nie był tylko obowiązek, ale i przyjemność?

Najważniejszym elementem, dzięki któremu niemal każdy były pracownik Fundacji wspomina nas z przyjemnością, jest atmosfera. Dbamy o rozwiązywanie nieporozumień na bieżąco, dobry przepływ informacji, nie kłócimy się ze sobą i nie przekrzykujemy. W ramach pielęgnowania przyjemnej atmosfery stworzyliśmy też tzw. oktalog. To zbiór ośmiu najważniejszych zasad, panujących w relacjach między pracownikami. Chodzi tu między innymi o witanie się i żegnanie ze wszystkimi, delegację zadań, utrzymywanie czystości we wspólnej przestrzeni. Z pewnością też pomaga fakt, że całą ekipę pracowniczą Fundacji tworzy młody, dynamiczny zespół. W związku z tym mamy podobne cele, wartości i zdanie na wiele tematów.

Czy współpracujecie tylko ze środowiskiem akademickim?

Współpracujemy głównie z Samorządem Studenckim, kołami naukowymi, organizacjami studenckimi i agendami kultury Politechniki Wrocławskiej. Wspieramy ich działania, oni wspierają nasze. Oczywiście współpracujemy też ściśle z Politechniką Wrocławską, współorganizując z nią wydarzenia, pomagając w promocji wydarzeń i w innych kwestiach. Jeśli chodzi o firmy i instytucje niezwiązane z uczelnią, współpracujemy głównie z firmami branży technologicznej i inżynieryjnej. Ponadto, utrzymujemy relacje z organizacjami pozarządowymi np. w sprawie odnowy Zajezdni Dąbie.

Jakie wartości Wam przyświecają?

Staramy się działać zgodnie z naszą misją i statutem, który można przeczytać na naszej stronie internetowej. Przede wszystkim niesiemy szczerą, bezinteresowną pomoc studentom Politechniki, a misję tę spełniamy z uśmiechem i energią. W gronie pracowniczym stosujemy się do zasad wspomnianego wyżej oktalogu, ale najważniejsze jest dla nas to, żebyśmy się po prostu wzajemnie lubili i szanowali.

Fundacja niczym firma musi się stale rozwijać. Macie w głowie kolejne pomysły na inicjatywy dla studentów?

Planujemy dosyć prężny rozwój. Chcemy zainwestować w poszerzenie działalności już istniejących projektów i stworzyć nowe, jeszcze lepsze i skuteczniejsze niż dotychczasowe. Ważne jest też dla nas rozbudowanie działalności gospodarczej. Pozwoli nam to na udzielenie większego wsparcia dla Samorządu Studenckiego i studentów.

 

Założyliście Inkubator Przedsiębiorczości. Na czym polega jego funkcjonowanie?

Oferta Inkubatora skierowana jest do tych studentów i absolwentów Politechniki, którzy chcą założyć swoją działalność gospodarczą, a zwłaszcza do tych, którzy nie mają na tę działalność wystarczających funduszy i doświadczenia. Oferujemy konsultacje biznesowe, współpracę nad modelem biznesowym, naukę podstaw przedsiębiorczości, wejście w realia rynku i ułatwienie spraw formalnych związanych z prowadzeniem działalności. We współpracy z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej prowadzimy Preinkubator Przedsiębiorczości przeznaczony dla tych, którzy nie chcą na razie rejestrować swojej działalności gospodarczej.

Jak prowadzicie promocję swoich działań?

Prowadzimy stronę internetową: www.manus.pl, a w zakładce "aktualności" zawsze można znaleźć informacje o naszych najnowszych działalnościach i projektach. Prowadzimy też oficjalny fanpage Fundacji Manus na Facebook'u, gdzie obserwuje nas niemal 3000 osób. Mamy także osobne fanpage'e dla takich projektów jak: Obóz Studentów PWr, Polibudka.pl, Klub Dziecięcy mSzkrab czy hostel Orange Hostel. Tak również informujemy o nowościach, zmianach, nowinkach z życia projektów i agend. Ściśle współpracujemy też z Biurem Prasowym Politechniki i Działem Promocji i Marketingu. Dzięki nim, informacje o naszych działaniach trafiają do społeczności akademickiej. Ponadto działamy z kołami naukowymi, organizacjami studenckimi i agendami kultury wrocławskiej Politechniki, które pomagają nam w promocji.

Pomagacie także osobom niepełnosprawnym. W jaki sposób?

Dawniej pomoc ze strony Fundacji dotyczyła poprawy zaplecza socjalno-bytowego osób z niepełnosprawnością. Od 2005 roku działa natomiast Samodzielna Sekcja ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością, z którą ostatnio wspólnie odebraliśmy nagrodę ProJuvenes. Nie ingerujemy jednak w jej działania, a jedynie pomagamy w promocji ich działalności. Od niedawna prowadzimy też Poradnię dla Osób z Niepełnosprawnością, prowadzoną przez wykwalifikowanego trenera personalnego i doradcę zawodowego. Pomaga ona niepełnosprawnym w znalezieniu pracy, napisaniu CV i przygotowaniu się do rozmów kwalifikacyjnych. Ponadto, w Fundacji pracuje 10% osób z orzeczoną niepełnosprawnością.

Dziękuję za rozmowę.

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Marcu 2021r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 4 014 360
  2. linkedin.com 3 587 328
  3. olx.pl 3 276 288
  4. jooble.org 3 086 424
  5. pracuj.pl 3 054 024
Fundacja Manus