Spóźnienia do pracy kilka sekund a premia

Fatumboba
15.07.2022 06:39
Witam serdecznie,

na wstępie przepraszam jeśli trafiłem na niewłaściwe forum,ale Google pokazuje że można tutaj dopytać o zawiłości prawa pracy etc.

Pracuję w firmie w której na wejściu i wyjściu z budynku odbijamy się kartą służbową. Te wejścia są rejestrowane i każde odbicie po godzinie 7:59:00 jest uznawane za spóźnienie. W praktyce wygląda to tak,że jeśli w ciągu całego miesiąca przyjdę do pracy trzy raz spóźniając się łącznie po kilkanaście sekund pracodawca zabiera mi część premii. Premia jest uznaniowa,ale zapis o spóźnieniu jest w warunkach tej premii. Czy z tego da się jakoś wybronić? Każdego dnia zostaje dłużej w pracy po kilkanaście minut,a mimo to pracodawca kara mnie za te sekundowe spóźnienia odjęciem np. 20% premii. Zdaje sobie sprawę,że premia uznaniowa przez widzi misie pracodawcy może być odebrana nawet w 100% bez podania powodu,ale chciałbym spróbować jednak jakoś powalczyć o swoje i znaleźć argumenty do obrony i zmiany tego systemu.
Pomocna
02.08.2022 15:52

jeśli w warunkach przyznania premii jest zapis o spóźnianiu się no to nie bardzo można się wybronić... w jakiej branży pracujesz ? te sekundy mają jakieś znaczenie, może ktoś musi na ciebie czekać? mimo to skoro odrabiasz to tak obiektywnie nie powinno się ciebie karać. niestety skoro zasady są tak niejasne no to pracodawca może wszystko i ciężko z tym polemizować. wszystko rozgrywa się o to, jak definiować spóźnienie, ile to minut. powinno to być wyraźnie określone że za spóźnienie np. do 5 minut X, do 10 minut Y itd.


Dodaj wypowiedź na forum

UWAGA: Pamiętaj, aby Twój wpis był zgodny z regulamin i jak najbardziej merytoryczny.