Pytanie o umowę szkolenia

Gość
21.05.2022 03:33
Dzień dobry.

PYTANIE 1

W ostatnim czasie zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną do jednej z firm oferujących systemy ochronne w moim mieście. Praca nocna polegająca na obserwowaniu obrazu z kamer monitorujących obiekty które są chronione przez ową firmę. Rozmowa przebiegła pozytywnie. Pracodawca oferuje umowę o pracę i ośmio godzinny system pracy w godzinach nocnych. Dostałem już skierowanie na badania lekarskie i w poniedziałek mam się udać do przychodni aby owe badania wykonać. Wszystko wygląda super ale jedna rzecz wzbudziła moje wątpliwości. Pracodawca powiedział że firma prowadzi obowiązkowe szkolenia dla nowych pracowników które trwają od 4 do 6 tygodni i kończą się egzaminem. W przypadku pozytywnego wyniku z takiego egzaminu miałbym dostać możliwość dalszej pracy na tym stanowisku Jak twierdził rekrutant "Spotyka się pan z właścicielem i negocjuje nową stawkę" a w przypadku negatywnego współpraca nie jest kontynuowana. Według pana z którym rozmawiałem umowa szkolenie zobowiązuje mnie do tego że owe szkolenie tj: 4-6 tygodni będę musiał skończyć. Czyli zobowiązuję się do pracy w firmie przez co najmniej te 6 tygodni. I tutaj pojawia się moje główne pytanie... Z tego co wyczytałem w internecie wynika że zawsze gdy się podpisuje taką umowę to zobowiązuje się do tego że zostanę w danej firmie również po ukończeniu szkolenia przez co najmniej rok... Rekruter nic mi o tym nie wspomniał a samej umowy jeszcze nie widziałem bo mam ją niby podpisać po badaniach lekarskich. Czy jest jakaś szansa za takowa umowa faktycznie zobowiąże mnie jedynie do pracy przez okres tego szkolenia (mam dostać od nich jakiś certyfikat) czy też może mój rozmówca najzwyczajniej w świecie nie powiedział mi o czymś umyślnie ? Będzie to moja potencjalnie pierwsza praca i nie mam jeszcze doświadczenia w tych sprawach więc nie chcę się po prostu "nadziać na minę" .... Wolałbym nie zobowiązywać się do pracy tam przez następny rok bo rozważam pójście na studia w październiku a związanie się taką umową skutecznie by mi to uniemożliwiło. Z mojej perspektywy nie ma sensu kontynuować całego procesu zatrudnienia jeżeli prawo faktycznie reguluje że taka umowa szkolenie zobowiązuje do długotrwałego zatrudnienia.

PYTANIE 2

Jestem osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Z tego co się dowiedziałem takie osoby mają prawo pracować przez 7 godzin dziennie i dostawać wynagrodzenie jak za pełen etat. Moją wątpliwość wzbudza zapisek który stwierdza że osoba niepełnosprawna która pracuje przy pilnowaniu może pracować 8 godzin. Moje pytanie brzmi: Czy to że może znaczy że musi ? Czy mimo faktu że chcę się zatrudnić na monitoringu mogę zapytać lekarza medycyny pracy o możliwość skrócenia czasu pracy? I jeszcze jedna rzecz... Czy gdyby taki czas pracy faktycznie przez lekarza został skrócony to czy dalej przysługuje mi dodatek za godziny nocne ?

Pozdrawiam
Pomocna
07.06.2022 12:56

Odpowiedzi: pytanie 1 - żeby odpowiedzieć to trzeba byłoby przeczytać umowę szkolenia bo każda jest inna. skoro rekruter powiedział że zobowiązujesz się do ukończenia szkolenia, a w dodatku po szkoleniu przecież ma być egzamin który dopiero zdecyduje czy będziesz pracował w firmie czy nie to jak wcześniej masz się zobowiązać że potem bedziesz pracował przez rok ? jedno z drugim się wyklucza. pytanie 2 - osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności nie może w ogóle wykonywać pracy w porze nocnej a zatem jeśli miałbyś wykonywać pracę tylko w takich godzinach to lekarz w ogóle nie dopuści cię do pracy


Dodaj wypowiedź na forum

UWAGA: Pamiętaj, aby Twój wpis był zgodny z regulamin i jak najbardziej merytoryczny.