Odmowa wypłaty zasiłku chorobowego ZUS

załamana
08.04.2021 14:36

Ile czasu przed ciążą pracowałyście, że ZUS nie chce wypłacić zasiłku chorobowego ani macierzyńskiego?



Ja pracowałam 3 miesiąće jak zaszłam w ciąże, niestety musiałam pójść na L4 w 10 tygodniu i ZUS zakwestionował moje zatrudnienie. Twierdzi, że było to fikcyjne zatrudnienie w celu wyłudzenia świadczeń... Czy mam jakieś szanse na wygraną po odwołaniu czy sprawie sądowej? Jest to warte zachodu? Może któraś z Was miała podobną sytuację?


Natala
08.04.2021 14:37

Jeśli naprawdę pracowałaś to dlaczego miałabyś nie wygrać? Jak się nie odwołasz od decyzji to będą Cię ścigać o próbę wyłudzenia świadczeń.


Ola
08.04.2021 14:43

Ja po 9 miesiącach zatrudnienia zaszłam w ciążę, prawie od razu poszłam na L4 - ZUS zarzucił, że umowa była na pozór. Przy pomocy radcy prawnego, kilku rozprawach sądowych, walka z ZUSem trwała prawie rok, po tym czasie pieniądze zostały mi wypłacone. 



 Chciałam zaznaczyć, że poprzednio przez 5 lat pracowałam w innej firmie... Kpina i śmiech na sali 


Ewka
08.04.2021 14:45

Najlepiej przed zajściem w ciążę iść do ZUS i zażądać jakiegoś pisemnego pozwolenia "Czy mogę teraz zajść w ciążę?", żeby potem nie mieć kłopotów z tego tytułu i zastanawiać się potem za co opłacić rachunki i utrzymać nowonarodzone dziecko


izaizaiza
08.04.2021 14:47
@Natala:

Najlepiej zebrać dowody, że pracowała, notatki, e-maile, wiadomości SMS, świadów i innych współpracowników. ZUS jak zwykle chce podważyć wszystko bo brakuje im pieniędzy...


Ekspert GoWork
08.04.2021 15:40

Załamana,



co do zasady, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;

2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

Punkt 1. odnosi się w szczególności do osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę, punkt 2. zaś w szczególności do osób zatrudnionych w ramach umowy zlecenia.



Zgodnie z powyższym, jeżeli Twoje zatrudnienie trwało odpowiednio dłużej niż 30 lub 90 dni, a można przyjąć, że tak (wspominasz o 3 miesiącach zatrudnienia), to zgodnie z prawem przysługuje Ci prawo do zasiłku chorobowego.



W świetle art. 15 wspomnianej wyżej ustawy, zasiłek chorobowy nie może zostać przyznany ubezpieczonemu za cały okres niezdolności do pracy, jeżeli niezdolność ta spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego ubezpieczonego, jednakże jedynie wówczas, gdy zostanie to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, nie zaś w wyniku samowolnej decyzji płatnika (w tym przypadku - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).



Załamana, powyższych regulacji można wysunąć wniosek, że jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie dysponował orzeczeniem sądu wskazującym na popełnienie przez Ciebie przestępstwa, to jeżeli spełniasz wymagania co do okresu ubezpieczenia oraz przedstawisz odpowiednie zaświadczenie lekarskie, to nie może odmówić Ci przyznania zasiłku chorobowego.



Od decyzji ZUS-u możesz odwołać się w ciągu miesiąca, składając pismo do właściwego miejscowo sądu okręgowego za pośrednictwem ZUS-u.



Pozdrawiam



Ekspert GoWork


Sortowanie

jadzia
08.04.2021 16:10

Dlaczego ZUS kwestionuje umowę o pracę? Myślę, że tutaj znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania https://www.gowork.pl/poradnik/3/prawo-pracy/pozornosc-umowy-o-prace-czyli-dlaczego-zus-kwestionuje-umowe-o-prace/


Ekspert GoWork
30.09.2024 21:19

Szukasz pracy z atrkacyjnymi zarobkami?



U nas taką znajdziesz :)



Sprawdź oferty pracy Radom i przekonaj się, u którego pracodawcy z okolic opłaca się zatrudnić ;)



Powodzenia!



Ekspert GoWork


Dodaj wypowiedź na forum

UWAGA: Pamiętaj, aby Twój wpis był zgodny z regulamin i jak najbardziej merytoryczny.