wróć

Listopad koronawirus praca- czy należy się postojowe?

OLA
05.12.2020 20:54

Czy są tu jakieś osoby których pracodawca zwlekał z wypełnieniem wniosku i przez to nie dostały pomocy finansowej?? 

Zołza
07.12.2020 03:26
@OLA:

JA nie mogłam się doprosić szanownego szefa, zresztą nic nowego, bo jakby mógł to płaciłby nam też po roku najlepiej, a my byśmy z głodu umarli. W każdym razie wypełniał to tygodniami aż się wkurzyłam i powiedziałam mu co myślę o jego podejściu, że ma wywalone na wszystko... No i chyba coś go ruszyło.

OLA
08.12.2020 01:35
@Zołza:

To przykre że szef tak do tego podszedł, może czas zmienić pracę? :/ 

Krystian
08.12.2020 23:07
@OLA:

Dokladnie, jak przelozony moze sie tak zachowywac? Ja bym zglaszal do PIPu

wuniek
13.01.2021 11:41
@OLA:

ja nie zwlekałem, takich rzeczy się nie zostawia na ostatnią chwilę

Edek3
29.11.2020 23:06

Powiedzce, czy mozna wypelnic wniosek o swiadczenia z tarczy bez profilu zaufanego?

Zośka
30.11.2020 11:30
@Edek3:

Możesz pewnie bepzośrednio w Zusie w okienku u pani urzedniczki. Raczej powinna ci w tym pomóc.

Edek3
02.12.2020 22:24
@Zośka:

Kurcze, a zdalnie nie da rady? 

Ancia
04.12.2020 01:46
@Edek3:

Niestety nie. Ale co to za problem iść do ZUSu? Przecież chyba przyjmują 

koko
21.12.2020 14:10
@Edek3:

można, ale online raczej tego nie zrobisz, musisz śmigać do urzędu

Przemek93
23.11.2020 12:29
Witam serdecznie. Sprawa dotyczy mojej narzeczonej. Od listopada moja narzeczona siedzi w domu, nie wiedziała nawet za co siedzi ponieważ szefowa nie byla w stanie sie określić ile wyplaci i co wypłaci. Dzisiaj zadzwoniła tj. 23.11 i mówi że ona może wypłacić tylko urlop tj.5 dni za listopad. Myśleliśmy, ze dostanie może jakies postojowe albo coś a tu nic. Za caly listopad 5 dni urlopu nie z jej winy przecież. Co zrobić w takiej sytuacji, czy szefowa ma prawo zapłacić tylko 5 dni urlopu, nie dodając nic więcej za postojowe? Dodam ze umowa jest o pracę na pełen etat. Pomocy, bo przecież za 5 dni urlopu nie przezyjemy kolejnego miesiąca. Wszystko jest oczywiście spowodowane koronawirusem i obostrzeniami z tym związanymi.
Jolka
23.11.2020 13:41
@Przemek93:

Jaka branża?

Przemko93
23.11.2020 13:45
@Jolka: Kawiarnia (gastronomia)
Ekspert GoWork
23.11.2020 15:22
@Przemek93:

Przemku,

zgodnie z art. 81 Kodeksu pracy, pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. Warunkiem jest, aby ów przestój nie był zawiniony przez pracownika.

Przemku, niewątpliwie w opisanej przez Ciebie sytuacji przestój nie występuje z przyczyn stojących po stronie Twojej narzeczonej. Przestój i związane z nim ryzyko dotyczą pracodawcy i to on, w świetle obowiązujących przepisów, ponosi wszelkie koszty z tego tytułu.

W związku z powyższym, Twoja narzeczona powinna otrzymać wynagrodzenie takie, jak określono w art. 81 Kodeksu pracy (najczęściej jest to wynagrodzenie wskazane w umowie o pracę).

W sytuacji gdyby pracodawca Twojej narzeczonej nie wypłacił odpowiedniego wynagrodzenia, Twoja narzeczona może zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy, której jednym z uprawnień jest kontrola pracodawcy w zakresie przestrzegania przepisów o wynagrodzeniu za pracę.

Pozdrawiam

Ekspert GoWork

ciociaklocia
24.11.2020 08:38
@Przemko93:

Cała gastronomia w marcu nie była odpowiednio wspierana, a teraz jest jeszcze gorzej. Za chwilę padną wszystkie restauracje i mnóstwo osób zostanie bez pracy więc twoja narzeczona nie jest jedyna. Po prostu restauratorzy nie mają z czego wypłacać wynagrodzenia bo sami nie zarabiają

Jolka
24.11.2020 15:36
@Przemko93:

Co zrobicie z narzeczoną? Podobno można zadzwonić do PIP-U nawet anonimowo i oni muszą wdrażać kontrolę, żeby sprawdzić, czy to jest zasadne zawiadomienie.

Orzech
24.11.2020 18:27
@Jolka:

Jak takie zgłoszenie powinno wygladac? Wystarczy podac dane pracodawcy i powiedziec, ze nie wyplaca wynagrodzenia, czy moze wymagany jest jakis specjalny wniosek?

Biały Kołnierzyk
25.11.2020 00:34
@Orzech:

To chyba pracodawca musi wypełnić i wysłać? Czy coś się zmieniło? 

Jaga
25.11.2020 08:46
@Biały Kołnierzyk:

Skrage do PIP ma wysłać pracodawca? No co ty? To zgłasza pracownik. Ja sama kiedyś składałm jak mi nienależnie potrącono wynagrodzenie. Tylko ja sama się przeszłam do PIP i złożyłam zawiadomienie bezpośrednio u nich.

Jolka
25.11.2020 09:22
@Orzech:

Nie składałam, ale moim zdaniem nie trzeba specjalnego formularza. Koleżanka pracuje w sanepidzie i u nich jak wpływa pisemny anonim, to muszą iść weryfikować. PIP to taki sam urząd jak PSS-E, na pewno tak samo działa.

dobrarada
27.11.2020 08:22
@Przemek93:

Słuszałeś że teraz wchodzi tarczy 2.0 Mają dużymi kwotami wspierać branże restauratorów. Na każego pracownika przysługuje 2 tys i to też dla tych na umowach zleceniu. Może niech narzeczona pogada z szefową i uda się dostac jakies pieniądze dla pracowników z tych dotacji.

Michu
28.11.2020 10:52
@dobrarada:

A wiesz kiedy to wejdzie to znaczy kiedy będą pieniądze na kontach? Bo od tego ich gadania w telewizji do wypłaty to z reguły mija kilka miesięcy, a w tym czasie nikogo nie interesuje za co się bedzie żyło.

Orzech
28.11.2020 16:34
@Biały Kołnierzyk:

Chodzilo mi o zgloszenie do PIP-u, a nie o wniosek o postojowe :) Nie wiem, czy telefon wystarczy, czy jest wiecej formalnosci

Rami
04.12.2020 12:34
@Przemek93:

Przeczytała że na listopad zostało przedłużone postojowe dla firm i pracowników. Na razie jest to jednorazowe świadczenie tylko w listopadzie ale pewnie zostanie przedłużone do lutego i dotyczy własnie branży gastronomicznej.

Kamila
28.11.2020 16:37

Czy jakieś wsparcie nalezy sie tez studentom pracujacym na zlecenie, nie na caly etat, czy rzadowe wsparcie jest tylko dla osob na umowe o prace?

Bożenka
23.11.2020 22:02

Ja tez liczylam na postojowe ale rzad sie niezle wycwanil zeby ludziom nie placic, jak ktos mial umowe po 1 lutego bodajze to nie mogl juz skladac wniosku i mogl zapomniec o wsparciu. A przeciez masa osob pracujacych na umowie zleceniu ma umowy co jakis czas odswiezane i ja tez tak mialam. Siedem miesiecy bylam bez dochodu.

Szefuńcio
24.11.2020 01:13
@Bożenka:

O tak, bardzo dobrze pamiętam że w telewizji śniadaniowej pokazywali własnie taki przypadek dziewczyny, która pracowała gdzieś w teatrze i miała właśnie co jakiś czas nową umowę, no i też dostała po tym terminie i znalazła się w strasznie ciężkiej sytuacji, bo nie miała ani pracy ani wsparcia. Rząd nic z tym nie zrobił, liczą się tylko przedsiębiorcy dla nich 

ciociaklocia
24.11.2020 08:33
@Bożenka:

W marcowym lock downie ciężko było postojowe, a teraz to żadnego nie będzie. Trzeba sobie radzić samemu a nie liczyć na jakąś kase od rządu

Blinkblink
24.11.2020 10:26
@Bożenka:

Miałam to samo, jedna umowa z 28 lutego, druga tak skonstruowana, że nie można było wykazać kwoty utraconej podczas przestoju, trzeci pracodawca powiedział, że nie zamawia nic, ale także nie ogłasza postoju, więc się nic nie należy (wtedy jeszcze nie można było samodzielnie składać wniosku przez PUE), a potem wyszło, że wziął tarczowe, ale sobie, nie pracownikom. I figę załatwiłam :(

Orzech
24.11.2020 18:01
@ciociaklocia:

To racja, że trzeba liczyc na siebie, tylko jak, skoro firmy padają i raczej zwalniają ludzi, niz ich zatrudniaja? Nie kazdy ma oszczednosci czy wsparcie od kogos. Wiec latwo mowic.

Bożenka
24.11.2020 20:03
@Blinkblink:

Niestety ci pracodawcy to przewaznie martwia sie tylko o siebie. Najbardziej mnie wkurzylo jak sie dowiedzialam ze jakis wzial kase dla siebie a ludzi zostawil na lodzie, w rodzinie mialam taka sytuacje. A bezrobotnym to juz w ogole nic nie przyslugiwalo. 

Blinkblink
26.11.2020 09:12
@Bożenka:

W mediach mówią, że rząd pomaga pracodawcom i bardzo słusznie tak mówią, bo to się nie przekłada na pomoc dla pracowników.

feju
26.11.2020 14:32
@ciociaklocia:

dokladnie tak, umiesz liczyc licz na siebie

Honk
26.11.2020 20:48
@Blinkblink:

A powinni zacząć od najmniej uprzywilejowanej grupy czyli bezrobotnych. Ale po co. 

Beatta
27.11.2020 08:25
@Blinkblink:

No ma pomagać. Wczoraj w Tv premier mówił że przeznacza miliardy na pomoc mikro i makro przedsiębiorcom. Także na pensje dla pracowników. I to już od listopoda nawet do kwietnia ma  być pomoc.

Blinkblink
27.11.2020 08:37
@Beatta:

Czy premier mówił, jak rząd skontroluje ten transfer miliardów od przedsiębiorców do ich pracowników? Jak przeczytasz komentarze wyżej, to zobaczysz, że firmy biorą tarczowe, ale ludzie i tak nie pracują i nie zarabiają.

Beatta
28.11.2020 10:50
@Blinkblink:

Ale przecież te pieniądze sa przyznawane na pewnych warunkach. Przede wszystkim trzeba utrzymać zatrudnienie wszystkich pracowników żeby dostać dotacje. Nie można tak sobie nie wypłacać pensji szczególnie ja się weżmie pieniądze do państwa. Tak jak przy pierwszej tarczy tak i przy drugiej to będzie kontrolowane.