Pracodawca "zachęca" do szczepienia

Anna
29.09.2021 10:42
Drodzy, co zrobić. U mnie w firmie zaczęły się naciski do szczepień i wymuszania pokazywania karty szczepień. Pracodawca zaczyna wypytywać pracowników o paszport szczepionkowy. Przesyła maile w których "grozi" że jeśli pracownicy się nie zaszczepią to przez niezaszczepionych zamkną firmę. Robią bonusy/premie dla osób zaszczepionych. Zaszczepieni dostają 200 zł co miesiąc premii, niezaszczepieni nie dostają tej premii. Każdy kto pokaże certyfikat szczepień dostaję taką premie. Ja po pierwszej dawce miałam ciężkie powikłania, dodatkowo u mnie w rodzinie młoda osoba która nigdy nie miała problemów z sercem po tym szczepieniu dostała zapalenia osierdzia, gdzie zostało to oficjalnie zaraportowane jako powikłania po tym szczepieniu. Są bardzo duże naciski w firmie i jeśli mi się coś stanie, to później pracodawca powie że było to dobrowolne, nikt nie weźmie za to odpowiedzialności a ja zostanę z zepsutym zdrowiem :( Bardzo obawiam się o moje zdrowie, nie chcę brać drugiej dawki bo wiem jak było ciężko po pierwszej, ale też nie chcę stracić pracy. Czy mogę to gdzieś zgłosić?
r
29.09.2021 13:58

było już trochę wątków pamiętam o tym zachęcaniu do szczepienia, np. coś takiego odmowa szczepienia zwolnienie z pracy - forum GoWork.pl albo takiego Szczepienie a praca - forum GoWork.pl może te komentarze ci pomogą. jak nie, to zawsze można się poradzić eksperta i ci powie jak to w przepisach i czy to można i gdzie zgłosić, więc tu Pytania do Eksperta GoWork - forum GoWork.pl


Hm
06.10.2021 11:25
@r: Dziękuję za odpowiedź. Poszliśmy za ciosem.
Z drugą osobą złożyliśmy się na prawnika i sprawa poszła do sądu pracy, wcześniej zawiadomiliśmy inspekcje pracy która odwiedziła pracodawcę i zebrała dowody. Prawnik stwierdził że pracodawca na 100% będzie miał przegraną sprawę, biorąc pod uwagę że zostawił po sobie maile, wpisy na tablicy informacyjnej i wiele innych.

Pracy mi to nie zwróci, ale nie pozwolę sobie na takie traktowanie i będę walczyć do końca, aż pracodawca poniesie konsekwencje. Czułam się dyskryminowana, mobingowana, do tego były łamane moje prawa ochrony danych osobowych(medycznych) do których pracodawca nie powinienem dokładać swoich łap. Moje zdrowie jest moją sprawą i w żaden sposób pracodawca nie powinien segregować pracownika na podstawie tego jakie leki bierze, czy na co choruje.

Wszystkim polecam robić to samo. Okazuje się że jest bardzo dużo prawników którzy są chętni na branie takich spraw, motywując tym że wygrywają już takie sprawy !
Adrian
06.10.2021 15:13
@Hm: Najpierw sanepid, później sąd pracy wyjaśnisz dlaczego tak? możesz gdzieś podać namiar do prawnika?
mikasa
09.10.2021 02:22
Pamietajcie UCHWAŁA 2361/2021 Trybunału Stanu został przyjęty zakaz obowiązkowych szczepień i jest obecnie nielegalny jak w USA tak i UE I NIKT BYŚ SZCZEPIONY WBREW JEGO WOLI I SZCZEPIENIE JEST NIE OBOWIĄZKOWE I NIKT NIE MOŻE BYĆ Z TEGO POWODU BYĆ DYSKRYMINOWANY ,a za Grozby Art .191 KK
mikasa
09.10.2021 02:25
Wszystkie obowiązkowe są obecnie NIELEGALNE !!!!!! .PRACODAWCA NIE JEST BOGIEM ZA KRATY (usunięte przez administratora)

Sortowanie

Sądy
06.10.2021 17:49
Zostawię tylko to :

UWAGA, udostępniamy❗
Wojewódzkie Sądy Administracyjne potwierdzają, że żądanie dowodu szczepień na Covid-19 jest BEZPRAWNE❗
Przedsiębiorco, pracodawco pamiętaj o tym!
Główne media o tym nie mówią, my musimy to zrobić!

Dzięki oddolnej akcji #OtwieraMY, która wysłała zapytania do WSA, możemy Wam pokazać stanowiska Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości - w obowiązującym porządku prawnym nikt nie ma prawa wymagać od Was ujawnienia chronionych danych o zaszczepieniu, którą są danymi wrażliwymi.

✅ WSA Lublin: "Zaświadczenie o szczepieniu jest dokumentem objętym tajemnicą, a zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, nie mieści się w katalogu niezbędnych informacji potrzebnych do nawiązania stosunku pracy. Badania lekarskie, którym są okresowo poddawani pracownicy, nie obejmują swoim zakresem informacji o przebytych szczepieniach, nawet tych obowiązkowych. W aktualnym stanie prawnym pracownik nie ma obowiązku informowania pracodawcy o fakcie zaszczepienia się lub nie przeciw Covid-19, a pracodawca nie jest uprawniony tego rodzaju informacji od swojego pracownika wymagać."

✅ WSA Wrocław: "Informacje o zaszczepieniu są danymi dotyczącymi zdrowia i stanowią szczególne dane osobowe, o których mowa w art. 9 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, (Dz.U.UE.L.2016.119.1)."

✅ WSA Kraków: "Obecny stan prawny nie daje pracodawcy prawda do pozyskania informacji na temat poddania się przez pracownika szczepieniu przeciw Covid-19."

✅ WSA Gdańsk: "Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa szczepienia związane ze zwalczaniem Covid-19 nie są obowiązkowe. Poddanie się szczepieniu jest decyzją prywatną."

✅ WSA Białystok: "Tego rodzaju dane dotyczą sfery prywatnej pracowników."

To nie wszystko. Przypominamy, że Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) również jasno i wyraźnie informuje wszystkich przedsiębiorców i organizatorów wydarzeń, że żądanie paszportu covidowego jest ZŁAMANIEM PRAWA. Pamiętajmy o tym wszyscy, zarówno organizatorzy, jak i klienci. Rząd wprowadził limity dla niezaszczepionych za pomocą rozporządzenia, które NIE MA PODSTAWY PRAWNEJ!

UODO: "Organizatorzy imprez, zobowiązani do stosowania limitów uczestników, nie mają prawa żądać okazywania dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia. Tylko sam zainteresowany skorzystaniem z usług takiego podmiotu może wyjść z inicjatywą okazania zaświadczenia czy certyfikatu szczepienia.
Informacje o zaszczepieniu są danymi dotyczącymi zdrowia, a zatem stanowią szczególną kategorię danych osobowych, o której mowa w art. 9 ust. 1 RODO.
Przepisów rządowego rozporządzenia nie można uznać za podstawę uprawniającą podmioty zobowiązane do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do pozyskiwania od uczestników takiego wydarzenia informacji o odbyciu przez nich szczepienia ochronnego. Tym samym nie mają one prawa żądać podania od nich takich danych, a osoba, której dane dotyczą, nie ma obowiązku ich podania."

Jak widać SEGREGACJA SANITARNA nie ma podstaw nie tylko logicznych, ale również PRAWNYCH. Jest bezsensu (osoby zaszczepione również zarażają i roznoszą wirusa) i bezprawna. PODAJCIE DALEJ! #StopSegregacjiSanitarnej
VIN
07.10.2021 20:03
Pseudo plandemia, pseudo szczypionki i pseudo eksperci którzy usilnie, za pieniądze koncernów farmaceutycznych, wymuszają na społeczeństwie aplikowanie sobie medykamentów niewiadomego pochodzenia.
Aż dziw bierze że z założenia biznesmeni powinni być przynajmniej średnio inteligentni a wychodzi na to że jednak nie są nic mądrzejsi od przeciętnego osła i dali sie omamić propagandzie płynącej ze ścieków telewizyjnych.
No chyba że powiatowi oficjele odwiedzali duże firmy i obiecali coś w zamian, np. ulgi w podatkach od zaaplikowanych antidotum, wtedy nie mam pytań.
Brawo za postawę.
13.10.2021 12:58
@VIN: Popieram też bym poszedł do sądu pracy, dorzucił do tego mobbing i walczył o odszkodowanie od pracodawcy - warto też nagłośnić sprawę w SocialMedia - jak strona ma FB, jest na googlach to opisać to wszystko. Wystawić opinie na go-worku, tak żeby przestrzegać ludzi przed takim tyranem. Chciał ingerować w Pani prywatne sprawy, takie jak zdrowie, to sąd powinien przypomnieć gdzie kończą się granice pracodawcy. I dziwne że teraz płaczą pracodawcy że nie ma pracowników.
Brawo
13.10.2021 12:58
Popieram też bym poszedł do sądu pracy, dorzucił do tego mobbing i walczył o odszkodowanie od pracodawcy - warto też nagłośnić sprawę w SocialMedia - jak strona ma FB, jest na googlach to opisać to wszystko. Wystawić opinie na go-worku, tak żeby przestrzegać ludzi przed takim tyranem. Chciał ingerować w Pani prywatne sprawy, takie jak zdrowie, to sąd powinien przypomnieć gdzie kończą się granice pracodawcy. I dziwne że teraz płaczą pracodawcy że nie ma pracowników.
Dodaj wypowiedź na forum

UWAGA: Pamiętaj, aby Twój wpis był zgodny z regulamin i jak najbardziej merytoryczny.