Miniaturka
Marcin Orkisz Prezes Energy Invest Group S.A.
Prezes zarządu Energy Invest Group. Z firmą związany od 2012 roku.

Energy Invest Group S.A.

Energy Invest Group S.A. jest nowoczesną firmą łączącą doświadczenia instytucji finansowych i firm technologicznych. EIG, jako koordynator programu SYNERGIA EIG, zarządza holdingiem składającym się z grupy spółek celowych, z których każda ma formę odrębnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Energy Invest Group to pomysł trzech wspólników.

To prawda. Znaliśmy się już wcześniej, realizując różne projekty biznesowe związane z inwestycjami, natomiast w styczniu 2012 roku podjęliśmy decyzję o założeniu wspólnie firmy. Na początku spółka miała formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Po dwóch latach zapadła decyzja o przekształceniu EIG w spółkę akcyjną.

Jaka idea przyświecała wam przy tworzeniu EIG?

Chcieliśmy umożliwić inwestorom z mniejszym kapitałem inwestowanie w zawodową energetykę odnawialną. Inwestowanie w elektrownie wiatrowe to sposób na bezpieczny, stały i długoterminowy zysk na poziomie kilkunastu procent w skali roku, niestety do czasu powstania EIG, bariera kapitałowa wejścia w taką inwestycję powodowała, że mogli pozwolić sobie na nią tylko najbogatsi. Realizacja jednej turbiny wiatrowej wiąże się z nakładami inwestycyjnymi rzędu 10 – 12 milionów złotych, a sam wkład wymagany do kredytu to około 3 miliony złotych.

W jaki sposób poradziliście sobie z problemem bariery kapitałowej?

Naszym pomysłem jest pozyskać wspomniane 3 miliony złotych od dużej grupy inwestorów, połączenie ich razem w jednej spółce, zrealizowanie inwestycji, a po uruchomieniu elektrowni wypłacanie każdemu zysków wypracowanych przez elektrownie proporcjonalnie do posiadanych w spółce udziałów. Realizację inwestycji pod klucz zlecamy doświadczonej firmie deweloperskiej, a nasz dział handlowy odpowiedzialny jest za dotarcie do potencjalnych inwestorów, przedstawienie im wszystkich aspektów inwestycji i pomoc w podjęciu decyzji o przystąpienia do spółki.

Praca w branży szeroko pojętych odnawialnych źródłach energii to przyszłościowe zajęcie?

Zdecydowanie tak. Branża OZE w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, i rozwijać się będzie przez najbliższe 10 lat. Zgodnie z prognozami „Polityki energetycznej Polski” do roku 2025 powstanie dodatkowe 10 000 MW mocy zainstalowanych z OZE, więc obecnie zainstalowane moce ulegną podwojeniu, co bezpośredni przełoży się na wzrost zatrudnienia w tej branży. Ludzkość tak mocno uzależniła się od energii elektrycznej, że branże powiązane z jej wytwarzaniem istnieć będą do końca świata i o jeden dzień dłużej

Wróćmy do EIG. Proszę powiedzieć, jakimi wartościami kieruje się państwa firma?

Łącząc w jednym biznesie inwestycje kapitałowe oraz odnawialne źródła energii celem nadrzędnym, który przyświeca EIG jest zapewnienie naszym inwestorom długoterminowego źródła przychodów, które dodatkowo pomaga chronić klimat i wypełnić Polsce zobowiązania rozwoju OZE.

Jestem ciekaw, na jakie stanowiska rekrutujecie najczęściej?

Z uwagi na to, iż głównym celem EIG na najbliższe lata jest realizacje kilkudziesięciu elektrowni chętnie nawiążemy współpracę z osobami zajmującymi się szeroko pojętą branżą inwestycyjną.

Kto w takim razie może liczyć na to, że zostanie przez was zaproszony do współpracy?

Rekrutując do pracy w EIG zwracamy uwagę na doświadczenie w sprzedaży inwestycji kapitałowych, chętnie zaprosimy do pracy z nami doradców finansowych, pracowników domów maklerskich oraz osoby reprezentujące duże grupy inwestorów. Zwracamy uwagę osiągane dotychczas wyniki, prezencję kandydata i umiejętność nawiązywania kontaktów.

Czego jeszcze oczekujecie od pracowników?

Przede wszystkim samodzielności, umiejętności zmotywowania się do pracy i nastawienie na cel. Nie mamy w zwyczaju stale nadzorować pracy naszych współpracowników. Każdy ma jasno określone zasady współpracy, jasno określone cele i narzędzia aby je zrealizować. To od nastawienia, cech charakteru i pracowitości zależy ile nasi współpracownicy osiągną w tej branży. A perspektywy są kuszące.

Dlaczego warto dla was pracować?

Branża prywatnych inwestycji w OZE na tak duża skale została stworzona przez EIG i obecnie jesteśmy liderem na polskim rynku. Posiadamy twarde dowody na to, iż nasz model inwestowania się sprawdza, więc inwestorzy przeznaczają na inwestycje coraz większe kwoty. Coraz więcej argumentów przemawia za inwestycją z EIG, co przekłada się na bardzo fajną atmosferę w pracy i spore możliwości zarobkowe. Zwłaszcza docenią to osoby od lat działające w branży finansowej, która obecnie przeżywa lekki kryzys.

To teraz proszę zdradzić, gdzie należy szukać waszych ofert pracy?

W chwili obecnej nie prowadzimy rekrutacji poprzez portale internetowe. Osoby zainteresowane pracą z nami prosimy o przesłanie swojej aplikacji na adres biuro@energyinvestgroup.pl.

Chciałbym jeszcze nawiązać do poprzedniego pytania. Jestem ciekaw w jaki sposób dbacie o rozwój swoich pracowników?

W naszej branży merytoryczna i najświeższa wiedza to podstawa skutecznej pracy, więc regularne szkolenia są u nas podstawą. Poza tym nie brakuje szkoleń tematycznych, spotkań integracyjnych czy wyjazdów.

Jakie cele jako firma wyznaczyliście sobie na najbliższe lata?

Z uwagi na zmiany w systemie wsparcia OZE przygotowaliśmy nowe rozwiązanie inwestycyjne dające inwestorom jeszcze większe bezpieczeństwo i przewidywalność zysków, tak więc obecnie pozyskujemy osoby zainteresowane inwestowaniem właśnie na nowych zasadach. Mamy kilkanaście projektów, które będziemy realizowali przez najbliższe 3 lata.

Coś jeszcze?

Tak poza tym, wspólnie z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych Copernicus Capital S.A. stworzyliśmy fundusz inwestycyjny zamknięty EIG SYNERGIA FIZAN, którego jesteśmy zarządzającym. Wszystkie te działania mają na celu rozszerzenie oferty spółki tak dla inwestora indywidualnego jak i dla korporacyjnego.

Dziękuję za rozmowę.

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Listopadzie 2019r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 115 175
  2. olx.pl 2 736 098
  3. pracuj.pl 2 718 511
  4. linkedin.com 2 689 259
Energy Invest Group S.A.