DataArt Poland Sp z o.o.

Lublin

Ocena pracodawcy 2/6

na podstawie 37 ocen.

Wywiady DataArt Poland Sp z o.o.

Julia Diatczyk Prezes Zarządu DataArt Poland Sp z o.o.
Absolwentka UMCS, przez wiele lat zajmująca się badaniami naukowymi z dziedziny Zdrowia Publicznego, a w szczególności Promocją Zdrowia i Zarządzaniem w Służbie Zdrowia. Od 2014 roku jest Prezesem Zarządu DataArt Poland i aktywnie rozwija, wspierany przez Samorząd lubelski, sektor IT w Lublinie.

DataArt Poland Sp z o.o.

DataArt zajmuje się konsultingiem technologicznym na skalę globalną – projektuje, opracowuje i wspiera unikalne rozwiązania IT. W ten sposób pomaga klientom uzyskać doskonałe rezultaty biznesowe. Nasi specjaliści posiadają ogromne doświadczenie i wybitny talent techniczny. Zespoły DataArt tworzą nowe produkty i modernizują istniejące systemy, mając realny wpływ na transformację technologiczną w wielu branżach. DataArt zdobyła zaufanie wiodących marek i wymagających klientów takich jak Nasdaq, S&P, United Technologies, oneworld Alliance, Ocado, artnet, Betfair i skyscanner. Funkcjonuje jako globalna sieć firm świadczących usługi technologiczne, współpracując z ponad 2200 profesjonalistami w 20 lokalizacjach w USA, Europie i Ameryce Południowej.

DataArt to międzynarodowa sieć firm technologiczno-konsultingowych. Tworzycie między innymi tak zwane rozwiązania "end-to-end'. Co to oznacza?

Skupiamy się na kompleksowej realizacji projektów. Nadzorujemy cały proces, od koncepcji i strategii, do projektowania, wdrażania i wsparcia. Wszystko to, ma pomóc naszym klientom w osiąganiu ich celów biznesowych.

Co należy do Waszych głównych zadań?

DataArt zajmuje się konsultingiem technologicznym oraz tworzeniem oprogramowania. Naszymi klientami są banki, fundusze inwestycyjne, firmy z branży turystycznej, medycznej, technologii mobilnych i internetowych, przemysłu i mediów.

Dlaczego na pierwszą lokalizację w Polsce został wybrany właśnie Lublin?

Lokalny rynek pracy jest atrakcyjny dla firm IT, ze względu na dostępność specjalistów, niezbędnych do pomyślnego rozwoju branży, a także położenie geograficzne, które stwarza korzystne warunki do obsługi klientów zarówno z Europy jak i Stanów Zjednoczonych. Kiedy otwieraliśmy lubelskie biuro, nawet nie przypuszczałam, że praca tutaj wzbudzi tak wielkie zainteresowanie wśród programistów z innych krajów. Obecnie firmę tworzą znakomici specjaliści pochodzący m.in. z USA oraz Europy Wschodniej. Miejsce wybraliśmy między innymi ze względu na bliskość ośrodków akademickich, korzystną z biznesowego punktu widzenia lokalizacja – bliskość lotniska i doskonałą komunikację z Europą Zachodnią.
Komfort pracy jest naszym priorytetem. W każdym biurze DataArt staramy się zapewnić specjalistom wygodne, w pełni wyposażone stanowiska pracy, multimedialne meeting roomy, sale konferencyjne dostosowane do spotkań w większym gronie, pokoje odpoczynku zaopatrzone w gry video, sprzęt sportowy i gry planszowe, a nawet kafeterie z ciepłymi i zimnymi napojami, przekąskami i świeżymi owocami. Entuzjaści aktywności sportowych mogą do biura docierać na rowerze, czeka tam na nich miejsce parkingowe dla jednośladu i prysznic.

Zajmujecie się branżą, która obecnie w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija.

Branża IT obecnie rozkwita. Przestarzałe systemy są zastępowane przez nowe, rewolucyjne technologie. Coraz więcej osób dostrzega możliwość kariery w tym sektorze, stąd stale rosnące zainteresowanie studiami informatycznymi. Międzynarodowe firmy IT obserwują znaczny popyt na swoje usługi, dlatego chętnie inwestują w budowanie najnowszych rozwiązań uwzględniających specyfikę lokalnego rynku.

Ilu pracowników zatrudniacie i na jakich stanowiskach?

Globalnie zatrudniamy ponad 2200 specjalistów, z których ponad 75% ma co najmniej siedmioletnie doświadczenie w branży IT. W Lublinie DataArt obecna jest od 2014, a we Wrocławiu od 2015 roku.
Wśród naszych pracowników znajdziemy managerów projektów, specjalistów w zakresie różnych technologii (Java, .NET, Ruby on Rails, Android, QA, etc.) oraz pracowników administracyjnych odpowiedzialnych za rekrutację, marketing i wsparcie.

Skuteczne wbicie się w branżę dla młodej firmy lub regionalnego oddziału wymaga sporej pracy marketingowej i promocyjnej. Jak budujecie swoją renomę w Polsce?

Staramy się brać aktywny udział w najważniejszych imprezach branżowych skupiających entuzjastów IT i doświadczonych programistów, jak chociażby Expert Summit, spotkania Google Developer Group czy Lubelskie Dni Informatyki. Ponadto współpracujemy ze szkołami wyższymi oraz studenckimi kołami naukowymi i udzielamy wsparcia przy organizacji eventów i konferencji. Dbamy także o podnoszenie kwalifikacji osób, które chcą związać swoją przyszłość z branżą IT. Organizujemy programy stażowe dla studentów i początkujących programistów, spotkania poświęcone nowym technologiom IT talk oraz konferencje międzynarodowe IT NonStop.

Jakie osoby mają szansę znaleźć u Was zatrudnienie?

W poszukiwaniu nowych pracowników wykorzystujemy wszystkie dostępne narzędzia PR i HR. Nasza firma idzie z duchem czasu, dlatego jesteśmy obecni w mediach społecznościowych i współpracujemy z internetowymi serwisami rekrutacyjnymi. Ponadto w naszej firmie działa program rekomendacji – każdy z zatrudnionych u nas programistów może polecić swojego znajomego. Jeżeli kandydat pomyślnie przejdzie proces rekrutacyjny, polecająca go osoba otrzymuje bonus.

Rozwój firmy zależy w dużej mierze od skutecznego zdobywania klientów. Rozpoznawalna marka w branży to ułatwia?

Jesteśmy w czołówce liderów globalnego outsourcingu IT, a marka DataArt jest rozpoznawalna na całym świecie. Z większością naszych klientów od lat z powodzeniem rozwijamy i rozszerzamy obszary współpracy, wzbogacając portfolio naszych projektów. Spośród innych firm DataArt wyróżnia się bardzo wysoką kwalifikacją ekspertów z zakresu konsultingu technologicznego, z wieloletnim doświadczeniem w branży, który realizują trudne, innowacyjne i ambitne międzynarodowe projekty. A bezpośredni kontakt pomiędzy deweloperami i klientami znacząco wpływa na komfort pracy i terminowość realizacji projektów. DataArt obsługuje klientów przeważnie z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii. Nasze biura sprzedaży ulokowane są w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwajcarii. W trakcie 20 lat działalności udało nam się zdobyć zaufanie wielu wiodących światowych marek i najbardziej wymagających klientów.

Czyli o klientów nie musicie się martwić, a jak to jest z pracownikami?

Komfortowe warunki pracy oraz ciekawe, bazujące na najnowszych technologiach projekty, zapewniają nam stały wzrost zatrudnienia. Współpraca z DataArt, to dla wielu programistów szansa na rozwój i doskonalenie swoich umiejętności. Mieszkając w Lublinie mogą brać udział w realizacji międzynarodowych projektów dla renomowanych firm. Ogromną zaletą są także zagraniczne wyjazdy służbowe i wewnętrzny program rozwoju zawodowego.

 

Kto może liczyć na pracę w DataArt?

W naszej firmie od lat obserwujemy dynamiczny wzrost zatrudnienia specjalistów IT. Poszukujemy przede wszystkim specjalistów o wysokich kwalifikacjach, jak również młodych zdolnych i ambitnych osób wiążących swoją przyszłość z branżą IT. Wszystkie aktualne oferty pracy dostępne są na naszej stronie internetowej www.dataart.com.pl. Przebieg rekrutacji zależy od stanowiska, na które aplikuje kandydat. Dla każdej technologii opracowane są ujednolicone standardy oceny wiedzy i umiejętności specjalistów. Praca w międzynarodowych zespołach wymaga ponadto dobrej znajomości języka angielskiego.

Z Waszego programu stażowego skorzystało już ponad pół tysiąca osób. Wynika z tego, że nie zamykacie się na młodych ludzi bez wieloletniego doświadczenia w zawodzie. Co więcej, opracowaliście autorski system.

W DataArt do każdego stażysty przydzielony jest mentor, opiekun, który wyznacza realne zadania w rzeczywistych projektach. Po pomyślnym ukończeniu programu, stażysta zostaje pełnoprawnym pracownikiem firmy. Oczywiście w trakcie nauki stażyście przysługuje wynagrodzenie.

Czyli ścieżka kariery to nie mit, ale realna droga?

Ścieżka kariery w naszej firmie jest przejrzysta. Oferujemy naszym pracownikom wewnętrzne programy rozwoju zawodowego, które pomagają w podnoszeniu kwalifikacji. Dajemy możliwość zarówno rozwoju pionowego w obrębie danej technologii, jak i poziomego, na przykład migracji w kierunku stanowisk menadżerskich.

To pociąga za sobą wzrost zarobków?

Poziom wynagrodzenia zależy przede wszystkim od posiadanej wiedzy i umiejętności pracownika, jak również od funkcji pełnionej w zespole. Doceniamy dodatkowe zaangażowanie specjalistów, stosując system premiowania w postaci bonusów i nagród.

W jaki sposób próbujecie integrować swoich pracowników?

Utrzymujemy w biurze ciepłą, rodzinną atmosferę, organizując szereg wydarzeń wewnętrznych. Firmę tworzą ludzie z pasją. Sprzyjamy rozwojowi zainteresowań pozazawodowych, wspierając wszelkie aktywności zespołowe, m.in. regularne mecze siatkówki i piłki nożnej, wspólne spływy kajakowe, podróże, jak również zawody i gry intelektualne.

Konkurencja w branży to konieczność czy raczej wyzwanie?

Branża IT jest obecnie najprężniej rozwijającą się gałęzią gospodarki lokalnej. W Lublinie działa ponad 750 firm teleinformatycznych z czego kilkadziesiąt stricte w branży IT. Ich obecność w lubelskim ekosystemie ICT jest dla nas czynnikiem motywującym. Duży nacisk kładziemy na integrację. Walczymy o podobnych kandydatów, organizujemy wiele ciekawych imprez i zależy nam na współpracy. Nie upatrujemy innych firm IT jako konkurencji, ale raczej partnerów w realizacji wspólnych celów.

Nie zamykacie się na współpracę z innymi podmiotami. Co ważne, zwłaszcza z tymi działającymi najbliżej.

Bardzo cenimy sobie współpracę z Lubelską Wyżyną IT, która wspiera współpracę władz publicznych, środowisk akademickich i przedstawicieli biznesu. Rozwijamy lubelskie środowisko akademickie, poprzez ścisłą współpracę ze szkołami wyższymi. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT, głownie z Europy, daje możliwość pozyskania i realizację ambitnych i innowacyjnych projektów bezpośrednio z Lublina. Co z kolei, przyciąga do nas nowych specjalistów z lokalnego rynku pracy.

Dziękuję za rozmowę.