Znajdź szybko pracę!
Załóż Profil Zawodowy w 3 krokach!

Załóż profil Zawodowy

Швидко знайдіть роботу!
Створіть професійний профіль за 3 кроки!

Створіть профіль професіонала
Miniaturka
Jarosław Król
Prezes Zarządu CTL Logistics S. A.
Absolwent Transportu i Logistyki Politechniki Warszawskiej. Jest ekspertem ds. łańcucha dostaw, logistyki, planowania oraz optymalizacji procesów i restrukturyzacji przedsiębiorstw. W swoim zawodowym dorobku posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu przedsiębiorstwami działającymi na międzynarodowych rynkach. Od przeszło dwudziestu lat jest związany zawodowo z sektorem logistyki i FMCG.  W trakcie swojej kariery pełnił najwyższe stanowiska operacyjne i zarządcze w międzynarodowych korporacjach takich jak Danone, Tchibo, Gillette i Procter & Gamble w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i Afryce oraz w USA. W latach 2007-2010 pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego w DHL Supply Chain, kolejne dwa lata piastował stanowisko Dyrektora Zarządzającego na kraje Europy Środkowo-Wschodniej w Wincanton, a przed przejściem do CTL Logistics był także Dyrektorem Zarządzającym w Ceva Logistics odpowiedzialnym za rynki skandynawskie. Prywatnie jest żonaty i posiada dwójkę dzieci. Swój wolny czas poświęca na sporty wodne i zimowe, jest także miłośnikiem astronomii amatorskiej.

Kim jest firma CTL Logistics?

CTL Logistics jest doświadczonym operatorem kolejowym, z ugruntowaną pozycją w Europie Centralnej i Wschodniej, oferującym swoim klientom skrojone na ich potrzeby, zintegrowane usługi logistyczne.Za cel stawiamy sobie satysfakcję naszych partnerów biznesowych, dlatego każdy projekt logistyczny traktujemy indywidualnie, co oznacza dokładną analizę konkretnych potrzeb i przygotowanie dedykowanych rozwiązań logistycznych. Przy okazji warto wspomnieć, że byliśmy pierwszym w Polsce prywatnym towarowym przewoźnikiem kolejowym, więc można powiedzieć, że od początku istnienia spółki przecieramy szlaki. Dziś budujemy nową strukturę Grupy CTL Logistics, aby sprawniej i jeszcze szybciej odpowiadać na potrzeby globalnego rynku, wzmacniamy pozycję spółki na rynku polskim, jak również z sukcesami budujemy ją na rynkach europejskich, m.in. na niemieckim i czeskim.   

Co wchodzi w zakres Państwa usług?

Grupa CTL Logistics jest międzynarodowym koncernem logistycznym, który operuje na rynku polskim i europejskim. Portfolio naszych usług budujemy w oparciu o trzy kluczowe filary naszej działalności: przewozy, obsługę bocznic oraz zintegrowany serwis dla sektora górnictwa i energetyki, realizowany głównie przez naszą spółkę CTL Maczki Bór. Naszym klientom oferujemy kompletny produkt logistyczny, który obejmuje: transport kolejowy towarów masowych (węgla, koksu, kruszyw, złomu i innych), kontenerów, paliw i chemii, transport samochodowy, spedycję, dzierżawę wagonów, kompleksową obsługę bocznic, doradztwo celne, obsługę i utrzymanie taboru i infrastruktury kolejowej, jak również wszelkie usługi na terminalach przeładunkowych. CTL Logistics wykonuje również przewozy międzynarodowe oraz dynamicznie rozwijamy segment przewozów transgranicznych, co jest możliwe dzięki posiadaniu spółek w Niemczech (CTL Logistics GmbH) i w Czechach (CTL Logistics S.R.O.). Dzięki silnej pozycji na rynku niemieckim możemy realizować transport z Niemiec do Holandii, Belgii i Francji, a spółka w Czechach otwiera przed naszymi klientami południe Europy - Węgry, Rumunię i Bałkany. W efekcie nasi partnerzy biznesowi zyskują niezwykłe narzędzie do optymalizacji procesów logistycznych i transportowych o zasięgu europejskim.

    

Jaka jest misja CTL Logistics?

Misją CTL Logistics jest świadczenie wysokiej jakości zintegrowanych  usług logistycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego Klienta. Systemowo pracujemy nad coraz wyższą jakością obsługi, niezawodnością we współpracy i pewnością dostaw "just in time". Współpracując z nami, nasi partnerzy biznesowi otrzymują gwarancję jakości oraz tego, że można na nas polegać w każdej sytuacji. Ich satysfakcja jest dla nas priorytetem.

W jaki sposób udaje się to osiągnąć?

Podstawą jest uważne słuchanie partnerów biznesowych, analiza ich potrzeb i elastyczna reakcja na zapotrzebowanie zgłaszane przez rynek. Aby móc efektywnie to robić, CTL Logistics kilka lat temu podjął decyzję o przebudowie firmy na każdym poziomie jej funkcjonowania - od struktury przez procesy operacyjne po system podejmowania decyzji i obieg informacji. Skutkiem tego jest  uproszczenie struktury Grupy CTL, optymalizacja procesów decyzyjnych, poprawa efektywności prowadzenia przewozów o około 20 procent i nowa strategia handlowa. Cały czas rozwijamy potencjał naszej spółki, pozyskując nowe kompetencje do firmy, inwestując w nowoczesne narzędzia IT oraz w nowy tabor, który w najbliższych latach planujemy odmłodzić o połowę. W obsłudze klienta stawiamy na innowacyjność, nieustanie szukając sposobów na zwiększenie przewagi konkurencyjnej nad pozostałymi graczami rynku przewozowego.
Te wszystkie działania przynoszą firmie efekt w postaci spektakularnych sukcesów na bardzo trudnym i wymagającym rynku niemieckim oraz wzmacniania pozycji i kreowania nowej jakości zintegrowanych usług logistycznych w Polsce.

Jak zmieniła się spedycja w ostatnich 10 latach?

Rynek zmienia się bardzo dynamicznie. Nadal kluczowymi parametrami, które determinują wybór oferty przez klienta są cena i szybkość realizacji usługi, jednak dla coraz większej liczby firm jakość usługi oraz jej kompleksowość są co najmniej równie istotne. Rynek docenia terminowość realizacji usługi i przewidywalność dostaw. W tym kontekście warto podkreślić, że CTL jest dziś prawdopodobnie najbardziej punktualnym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce.

Obszar Państwa działalności podzielony jest na 7 segmentów. Który z nich jest najbardziej rozwinięty?

Podział rynku na siedem segmentów pozwolił naszej spółce zdywersyfikować źródła przychodów i stworzyć centra kompetencyjne zbudowane z profesjonalistów zajmujących się poszczególnymi rynkami.
Obecnie najwięcej wozimy dla sektora energetyki i górnictwa. Dużą rolę w naszym portfolio odgrywają kontrakty na rynku paliw i chemii. Stosunkowo nowym obszarem handlowym jest segment stali i hutnictwa, w którym mocno zaznaczyliśmy już swoją obecność. Bardzo obiecująco rozwija się rynek intermodalny, co jest pochodną dynamicznego rozwoju portów, oraz rynek przewozu kruszyw ze względu na zaplanowane inwestycje w ramach nowej perspektywy unijnej. Dlatego też  intensywnie pracujemy nad naszą ofertą handlową  dla obu tych segmentów. Stawiamy na atrakcyjny stosunek ceny do jakości usługi, co z pewnością zapewni nam przewagę nad resztą rynku.

 

W październiku tego roku informowali Państwo o połączeniu CTL Logistics Sp. z o.o. ze spółką CTL Kargo Sp. z o. o. Czy obecnie zabieg został już przeprowadzony? Jakie konsekwencje dla firmy z tego wynikają?

Połączenie CTL Kargo z CTL Logistics, jak i inne zmiany organizacyjne w spółkach Grupy CTL odbywają się w ramach przekształceń kapitałowych i strukturalnych Grupy CTL Logistics. Ich najważniejszym celem jest zwiększenie potencjału rynkowego firmy, poprzez ujednolicenie struktury zarządzania w spółkach grupy i dalszą optymalizację procesów zarządczychoperacyjnych. Systemową przebudowę modelu zarządzania CTL Logistics prowadzi od 2012 roku, jednak to obecny rok był przełomowy dla spółki. Po pierwsze do grona właścicieli naszej firmy dołączył międzynarodowy  funduszu private equity Compass Partners, a po drugie kończymy właśnie czteroletni okres przebudowy spółki. Dzięki nowemu właścicielowi zyskaliśmy nowe kompetencje, branżowe know-how w perspektywie globalnej oraz szansę na inwestycje w innowacyjność, zasoby i narzędzia zwiększające  konkurencyjność na rynku. Szczególnie te ostatnie elementy będą miały duże znaczenie w realizacji planów rozwojowych Grupy CTL w nadchodzących latach.

Przeprowadzają Państwo obecnie rekrutacje? Jeśli tak, to na jakie stanowisko?

Obecnie poszukujemy specjalistów z kierunkowym wykształceniem kolejowym na stanowiska: maszynista pojazdów trakcyjnych, dyżurny ruchu, ustawiacz i manewrowy. Nasza firma jest też otwarta na ambitnych, lubiących wyzwania, doświadczonych handlowców, w każdym rynku na którym operujemy, tzn. w Czechach, Niemczech i w Polsce.

Gdzie osoby zainteresowane mogą znaleźć informacje o aktualnych ofertach pracy?

Aktualne oferty pracy zamieszczamy na naszej stronie internetowej www.ctl.pl w zakładce O FIRMIE/KARIERA. Współpracujemy również z wyspecjalizowanymi podmiotami, które zajmują się rekrutacją pracowników na wskazane stanowiska.

Jak przebiega przykładowy proces rekrutacyjny? Z ilu etapów się składa?

Przebieg procesu rekrutacyjnego zależy od tego, na jakie stanowisko aplikuje kandydat lub kandydatka. Im bardziej odpowiedzialne stanowisko, tym proces rekrutacyjny jest bardziej rozbudowany. Standardowo jednak są to dwa - trzy etapy: analiza CV, rozmowa kwalifikacyjna i - ostatni - omówienie warunków współpracy z wybranym/-ną kandydatem/-ką. W przypadku stanowisk kierowniczych oraz najwyższego szczebla zawsze prosimy o referencje.

      

Jak wyglądają pierwsze dni nowego pracownika?

W pierwszych dniach pracy pracownik przechodzi badania lekarskie i odbywa szkolenie BHP, a następnie ma możliwość spędzić więcej czasu ze swoim przełożonym i współpracownikami. Poznaje  strukturę firmy, obowiązujące w firmie zasady oraz szerzej swoje przyszłe obowiązki.

Czy doświadczenie kandydata w branży ma duże znaczenie, czy decydują się Państwo zatrudniać również osoby dopiero chcące to doświadczenie zdobyć?

W CTL Logistics staramy się łączyć świeżość spojrzenia, chęć osiągnięcia sukcesu i ambicję z efektywnością, doświadczeniem i wiedzą osób, które już osiągnęły pozycję zawodową na rynku pracy. Dzięki temu jesteśmy innowacyjni, otwarci i doskonale przygotowani na wyzwania globalnego rynku. Zapraszamy do nas nie tylko kandydatów z doświadczeniem kolejowym. Poszukujemy zdolne osoby wywodzące swoje doświadczenie z innych obszarów logistyki, ze środowiska produkcyjnego a także z FMCG. Jesteśmy zdecydowanie otwarci na zatrudnianie studentów i absolwentów, szczególnie tych, którzy kończą szkoły z najwyższymi ocenami – u nas zrealizujecie swoje ambicje zawodowe.

W jaki sposób inwestują Państwo w rozwój swoich pracowników?

Zarządzanie zasobami ludzkimi to obszar, który bezustannie rozwijamy. Od lipca w spółce mamy nową dyrektor ds. personalnych - Ewę Przybylińską-Pietrzyk, która jest odpowiedzialna za stworzenie nowej polityki personalnej firmy. Jest to niezbędne w związku z przekształceniami strukturalnymi i kapitałowymi, które obecnie finalizujemy w firmie. W przyszłym roku skupimy się na budowie procesu zarządzania wynikami pracy i systemie motywacyjnym, gdyż w związku z głęboką restrukturyzacją firmy wymaga on przebudowy. Chcemy do rozwoju naszych pracowników podejść systemowo, aby osiągnąć synergię procesów podnoszenia kwalifikacji pracownika i rozwoju firmy.

Co stanowi największy sukces CTL Logistics?

Przez ponad 20 lat istnienia firmy, od podstaw zbudowaliśmy silną, efektywną i nastawioną na klienta organizację biznesową, która z powodzeniem konkuruje z największymi graczami na rynku. Ostatnie cztery lata poświęciliśmy na dostosowanie się do wymagań globalnej gospodarki XXI wieku. Jesteśmy godnym zaufania partnerem biznesowym, pewnym i rzetelnym, a współpraca z nami przynosi naszym klientom satysfakcję i wymierne korzyści. Właśnie to uznaję za nasz największy sukces.

Czego możemy życzyć firmie na przyszłość?

Z pewnością można nam życzyć systematycznego powiększania udziału w rynku i sprzyjających warunków gospodarczych do rozwoju.

 

Dziękuję za rozmowę.

CTL Logistics S. A.
2.9/5 Na podstawie 32 ocen.
gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Marcu 2021r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 4 014 360
  2. linkedin.com 3 587 328
  3. olx.pl 3 276 288
  4. jooble.org 3 086 424
  5. pracuj.pl 3 054 024
CTL Logistics S. A.