Youtuberzy to osoby, które zamieszczają swoje produkcje na serwisie Youtube. Zarobki tych twórców jeszcze do niedawna owiane były tajemnicą, a dziś coraz łatwiej dotrzeć do informacji na temat ich dochodów.  Czy praca jako youtuber się opłaca? Ile zarabia youtuber i jak wiele musi poświęcić? Znamy odpowiedzi.

Kto to jest youtuber?

Youtuber to twórca, który zamieszcza swoje produkcje w serwisie internetowym Youtube. Youtuberzy prowadzą kanały o tematyce gamingowej, beauty, fitness, rękodzielniczej, komediowej i wielu innych. Osoby te zarabiają na reklamach Google AdSense, a także z promowania usług i produktów w ramach publikowanych treści. Bez wątpienia można zatem stwierdzić, że Youtuber to pełnoprawny zawód.    

Jak zostać youtuberem?

Wystarczy komputer, internet, kamera, zaczynamy mówić cokolwiek i zdobywamy serca miliarda ludzi odwiedzających miesięcznie YouTube’a Niestety to tylko mit, a nie przepis na to, jak zostać youtuberem. YouTube pęka w szwach, co godzinę trafia do niego ok. 100 godzin materiału. Trzeba więc wykazywać nieustanną kreatywność, wyróżniać się i publikować content coraz lepszej jakości. Kanał musi ewoluować, aby mieć widzów i zarabiać. Przykładem jest Cyber Marian. Zaczynał od kręcenia w domu na greenscreenie, aby dziś tworzyć tak efektowne filmy jak „Brzydcy i wściekli”. Opłacało się. Dzięki internetowemu alter ego zrezygnował z pracy i „wyciągnął żonę z korporacji”. Wymagało to lat żmudnej pracy, cykliczności i poświęcenia. O poświęceniu może również wiele powiedzieć Marek Hoffmann, czyli znany i lubiany AdBuster, który testował na sobie paralizatory i gaz pieprzowy („Szokująca konfrontacja” ma ponad milion odsłon), a także eksploruje z kamerą niebezpieczne miejsca.

Sprawdź również: Kim jest influencer?

Ile zarabia youtuber?

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie zastanawiałaby się, ile zarabiają youtuberzy. Zarobki youtuberów do niedawna były owiane tajemnicą, dziś coraz łatwiej do nich dotrzeć lub je oszacować. Sylwester Wardęga, którego nagranie pod tytułem „Mutant Giant Spider Dog” obejrzało już 182 422 312 osób (na dzień 30 kwietnia 2021), a kanał ma około 3,65 miliona subskrybcji, mógł zarobić na nim między 182, a 547 tysiącami złotych. Tak wyglądałby dochód tego youtubera, gdyby serwis płacił od 100 do 300 zł za 100 tys. wyświetleń. To i tak niewiele, niewiele, gdyż youtuberzy zza oceanu zgarniają nawet milion dolarów rocznie. Warto jednak pamiętać, że wpływ na zarobki ma tematyka kanału, sponsorów, klikalności reklam i okresu w roku.

Ile zarabia początkujący youtuber?

Nie da się ukryć, że początkujący youtuber nie zarabia zbyt wiele. Jeżeli kanał ma poniże 1000 subskrypcji, nie ma on możliwości zarabiania z reklam Google AdSense. Początkujący twórcy nie mają też co liczyć na współpracę z markami, eventy czy własny sklep, które są możliwymi źródłami dochodu. To, ile można zarobić na Youtube zależy od grona odbiorców i wyrobienia sobie dobrej marki.

Ile zarabia Youtuber z milionem subskrypcji?

To, ile zarabiają Youtuberzy w Polsce nie jest do końca jasne. Portal AntyWeb przeprowadził badanie, z którego wynika, że twórcy posiadający milion subskrypcji i więcej, na przykład wymieniony wyżej SA Wardęga, Red Lipstick Monster, Stuu, Friz, Naruciak, Wersow czy Gimper, zarabiają około 27 tys. złotych miesięcznie.

Czy Youtuber to pełnoprawny zawód? Youtuberowi popularność w internecie nie jest dana na zawsze, a reklamy na kanale to nie ogromny zysk (zależny od ilości odsłon, subskrybentów i tematyki filmów). Konieczny jest plan awaryjny. I na tym właśnie polega bycie dobrym youtuberem – posiadanie prosperującego planu B.

Na czym zarabiają youtuberzy? Liczą się nie tylko subskrypcje i wyświetlenia 

Youtuberzy zarabiają na lokowaniu produktu, sprzedają koszulki i gadżety. Twórcy kanału Abstrachuje mają w Warszawie własny klub i sklep z odzieżą. Jako firma zatrudniają sporo osób. Być może wkrótce przeczytamy o nich w naszym dziale opinii o pracodawcach. Łukasz Jakóbiak poza siecią prowadzi wykłady motywacyjne (także poza Polską), Niekryty Krytyk wydaje książki, a Radosław Kotarski reklamuje znany bank. Krzysztof Gonciarz przyznaje, że reklamy AdSense to tylko kilka procent jego dochodów. Lwia część to sprzedaż książek, materiałów sponsorowanych i udział w kampaniach. Prowadzi też działalność kreatywno-agencyjną, produkuje wideo na zlecenie innych firm. Ocenił, że milion wyświetleń dalej autorowi filmu ok. 1000 zł, choć zaznaczył, że to duży skrót myślowy.

Zarobki kanałów edukacyjnych

YouTube to także wartościowe treści edukacyjne, co udowadnia Radosław Kotarski (Polimaty). W TV taki content by przepadł, ale w internecie radzi sobie świetnie. Polimaty mają ponad 350 tysięcy subskrybentów, a niektóre filmy obejrzało kilkaset tysięcy widzów. Kotarski zajmował się kiedyś importem towarów z Chin, ale rzucił to, aby skupić się na Polimatach. Dodatkowo współpracuje coraz aktywniej z tradycyjną telewizją, wciąż odrzucaną przez wielu youtuberów. Wolą niezależność, a zarobki i tak mają na podobne.

Youtuber – zawód na pełen etat

Śmiało można powiedzieć, że youtuber to zawód na pełny etat i to wykraczająca poza 8 godzin dziennie.  Życie youtubera mnie jest zatem usłane różami, jak mogłoby się wydawać. Może nim być każdy, ale nie każdy będzie w stanie na tym zarobić. Zyski wymagają genialnych pomysłów i smykałki biznesowej. Do tego taka kariera wymaga mnóstwo pracy i czasu, licznych inwestycji, udzielania się u innych youtuberów, silnej psychiki i odporności na hejt. Trzeba też pamiętać, że pieniądze youtubera to w dużej mierze jego wartość jako marka. A o markę też trzeba dbać. Filmy trzeba przekuć w sukces poza kadrem. A ile konkretnie na tym zarobimy? Tak jak nie da się przeliczyć ilości subskrybentów na zarobione dolary, tak nie da się przeliczyć liczby odsłon na ilość włożonej w film pracy.

Jakie są alternatywy dla pracy jako YouTuber?

We współczesnym świecie, słynącym z dynamicznych zmian, YouTube nie jest jedyną platformą na której mogą się odnaleźć internetowi twórcy. Nagrywanie filmów – bez względu na tematykę – nie jest też jedyną kategorią w ramach której można działać w internecie.

Od wielu lat ogromną popularnością cieszy się streaming, czyli prowadzenie różnorakich transmisji na żywo. Dużo lepszą dla tego celu platformą jest na przykład Twitch. Pokolenie Z z kolei preeruje komunikację przy pomocy innej aplikacji, jaką jest TikTok.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_130014058_przystojny-m%C5%82ody-m%C4%99%C5%BCczyzna-bloger-nagrywa-wideo-do-internetowego-vloga-rozmawiaj%C4%85c-u%C5%9Bmiechaj%C4%85c-si%C4%99.html

Oceń artykuł
4/5 (1)