Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe i bez wykupionej polisy żaden kierowca nie może wyjechać na ulicę. Za zaniedbanie tego obowiązku grozi wysoki mandat, ale również zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Cena OC nie jest stała i praktycznie każdy właściciel auta płaci inną kwotę. O jej wysokości decyduje wiele czynników. Czy jest nim również wykonywany zawód?

Dlaczego cena polisy OC zmienia się w czasie?

Polisa OC jest formą ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązuje wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko powstania szkód na rzecz innego człowieka, uszczerbku na jego zdrowiu lub zagrożenia życia. Obowiązkowo wykupują ją lekarze, kosmetyczki, fryzjerzy, przewodnicy wycieczek turystycznych czy instruktorzy sportu. OC jest też wymagane od właścicieli samochodów, którzy w tym przypadku ubezpieczają nie siebie, lecz pojazd. Co to oznacza?

Polisa OC obejmuje ochroną każdego kierowcę, który prowadzi auto objęte ubezpieczeniem. Może nim być np. syn właściciela czy inna osoba mająca uprawnienia, która korzysta ze środka transportu jednorazowo lub jest wykazana w polisie jako dodatkowy użytkownik. Cena OC nie jest stała i zazwyczaj zmienia się w kolejnych latach. Z czego to wynika? Podstawę do jej obliczenia stanowi kilka czynników, które charakteryzują właściciela auta – ich wartości zmieniają się w kolejnych latach. Pod uwagę są brane również trendy rynkowe, które powodują wzrost lub spadek stawek ubezpieczeniowych.

Jakie czynniki decydują o wysokości polisy?

Każdy właściciel samochodu co roku zastanawia się, z jakimi kosztami ubezpieczenia musi się liczyć. Jeśli chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za polisę OC, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z odpowiedniego narzędzia i porównanie różnych ofert. Pomoże Ci w tym np. kalkulator, z którego możesz skorzystać wyszukując najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu na rankomat.pl. W treści formularza znajdziesz wszystkie czynniki, które wpłyną na cenę Twojej polisy. Są to między innymi:

  • model, marka i rok produkcji samochodu,
  • pojemność silnika i typ paliwa,
  • aktualny przebieg,
  • wiek i staż kierowcy,
  • stan cywilny i liczba dzieci,
  • rejestracja auta na osobę prywatną lub firmę,
  • miejsce parkowania (garaż, ulica),
  • miejsce zamieszkania (województwo, miasto lub wieś),
  • sposób użytkowania (intensywność, wyjazdy za granicę),
  • historia ubezpieczeniowa i zniżki z bezszkodową jazdę.

Każdy z wymienionych czynników w różnym stopniu wpływa na cenę polisy OC. Przykładowo według rankingu porównywarki ubezpieczeń Rankomat w III kwartale 2019 roku najniższe stawki (578 zł) płacili właściciele aut z grupy wiekowej 36-45 lat. Tymczasem osoby w wieku od 18 do 25 lat musiały zapłacić za polisę nawet 1360 zł. Różnice wynikają z założenia, że młodsi kierowcy są mniej doświadczenia i stwarzają większe ryzyko spowodowania wypadku. Znacznie mniejsze różnice dotyczą ubezpieczenia konkretnej marki samochodu. Tu do najtańszych zaliczały się polisy OC na samochody Renault (614 zł), a do najdroższych – na modele BMW (887 zł).

Czy zawód, który wykonujesz wpłynie na cenę Twojego OC?

Jak wynika z powyższego wykonywany zawód nie jest jednym z czynników, jaki biorą pod uwagę ubezpieczyciele. Oczywiście tę kwestię można rozpatrywać pośrednio, gdyż samochód bywa wykorzystywany do świadczenia usług czy też realizacji zadań związanych z zatrudnieniem. Wówczas okoliczności wymuszają na kierowcy zakup pojazdu o większej ładowności czy liczbie miejsc pasażerskich. To z kolei przekłada się na wysokość składki za ubezpieczenie.

Czynnikiem decydującym jest też to, czy pojazd został zarejestrowany na firmę, czy na osobę prywatną. Jeśli właściciel auta jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność przewozową, a samochód jest pojazdem firmowym, wówczas cena polisy OC będzie inna niż gdyby korzystał w auta na własne potrzeby. Powyższe sytuacje jednak nie mają bezpośredniego związku z wyuczonym czy wykonywanym zawodem. Wybierając ubezpieczyciela, który oferuje najatrakcyjniejsze stawki, takie same szanse na atrakcyjną polisę mają pielęgniarka, dyrektor banku i pracownik utrzymania porządku – pomijając oczywiście kwestie marki samochodu, na jaki każde z nich może sobie pozwolić.