Reklama

Work-life balance – definicja i przykłady wykorzystania metody w życiu codziennym!

Work-life balance niesie ze sobą ogromne korzyści! Zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Dlaczego? Ponieważ odpowiednia higiena pracy, odpoczynek, regularny posiłek, przerwy oraz rozmowy ze współpracownikami zapobiegają przed wypaleniem zawodowym, chorobą serca, nerwicą i innymi niebezpiecznymi dla nas dolegliwościami. Jak więc zachować odpowiednią równowagę? Sprawdź!

work & life balance

Work-life balance: definicja

Work & life balance to równowaga między życiem prywatnym a zawodowym, jak i umiejętność połączenia pracy z innymi sferami życia człowieka, jakimi są: rodzina, aktywność społeczna, rozwijanie własnych zainteresowań czy rozrywka.

Koncepcja work life balance powstała pod koniec lat 80. XX wieku zainicjowana przez pracowników wielkich organizacji i korporacji. Wraz ze wzrostem gospodarki, ich życie zawodowe nabrało szybkiego tempa. Nadmiar obowiązków spowodował całkowite wykluczenie z życia prywatnego, skutkiem czego brak czasu na odpoczynek i regenerację dawał im się we znaki. W związku z tym postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zaczęli domagać się racjonalnego rozdzielenia obowiązków zawodowych z życiem osobistym. W tym samym czasie pracodawcy wielkich przedsiębiorstw zauważyli, że nadmiar godzin nałożonych na pracowników nie wpływa dobrze na ich wydajność, zaangażowanie oraz efekty pracy. Postanowili więc wprowadzić zmiany, które wyszły na dobre zarówno dla jednej, jak i drugiej strony.

Ciekawostka! Według badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że Polska jest jednym z najbardziej przepracowanych krajów w Europie. Jak więc wygląda tutaj sytuacja z work life balance?

Twoja obecna praca cię przytłacza? Czujesz, że się wypalasz? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Work-life balance: badania

Jeśli pracownik pracuje ponad swoje siły, wyrabia nadgodziny i nie ma czasu na odpoczynek oraz regenerację, może doprowadzić swój organizm do skrajnego wyczerpania psychicznego i fizycznego. Wśród nich wyróżniamy na przykład:

  • Zaburzenia koncentracji
  • Stany lękowe
  • Udar serca
  • Nerwica
  • Bezsenność i niespokojny sen
  • Zawroty głowy
  • Omdlenia
  • Wypalenie zawodowe

Przepracowanie może doprowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby zasada work-life balance była ściśle przestrzegana w każdym miejscu pracy. Pracodawca musi zdawać sobie sprawę, że nadmiar obowiązków nałożonych na jedną osobę z biegiem czasu nie przyniesie mu żadnych korzyści. W rezultacie efektywność i zaangażowanie pracownika spadnie do minimum, przez co pracodawca będzie musiał liczyć się z ogromnymi stratami firmy i błędami w projektach (które oczywiście nie będą celowe).

Kraje nordyckie górują w rankingu najszczęśliwszych państw świata! Dlaczego? Sprawdź nasz artykuł na blogu, w którym opisujemy sytuację skandynawskiej kultury pracy. Dowiedz się również, jak Skandynawowie dbają o work & life balance swoich pracowników.

Jakie są korzyści z work-life balance?

Korzyści z work-life balance jest wiele. Należą do nich na przykład zwiększenie produktywności pracownika, poprawa jakości jego stanu zdrowia i samopoczucia oraz większa satysfakcja z pracy. To wszystko równa się temu, że pracownik osiąga coraz to lepsze wyniki, ma siłę i motywację do jakościowo lepszego wykonywania swoich obowiązków, a także jest w stanie myśleć bardziej kreatywnie i zachować przy tym pełną jasność umysłu i koncentracji.

W dodatku, jeśli w miejscu pracy obowiązuje work & life balance, to równocześnie polepsza się wizerunek pracodawcy i lojalność pracowników. Dzięki temu ich staż pracy w danym miejscu jest o wiele dłuższy (ponieważ są zadowoleni z panującej tam atmosfery i po prostu lubią swoją pracę), a pracodawca nie będzie musiał tracić pieniędzy na organizację kolejnych rekrutacji, tylko zatrzyma on przy sobie swoich obecnych, najlepszych specjalistów.

Work-life balance: przykłady

Jak pracodawca może zastosować work life balance? Przykłady takiego działania obejmują zastosowanie:

  • Pracy zdalnej (przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu)
  • Elastycznych godziny pracy
  • Promowanie aktywności fizycznej i dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników
  • Organizowanie i opłacanie szkoleń wzbogacających ich kompetencje

Natomiast jak samemu zadbać o odpowiednią równowagę w życiu zawodowym, czyli work & life balance każdego pracownika?

Przede wszystkim pamiętaj, aby nie wprowadzać pracy do swojego życia prywatnego. Zacznij pielęgnować swoje pasje, uprawiaj sport, spędzaj więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, skorzystaj z urlopu i wyjedź na wakacje, ogranicz nadmierne korzystanie z social mediów i technologii – zwłaszcza tych, które mają wspólny mianownik z twoją pracą.

Pamiętaj, że twoje zdrowie psychiczne jest najważniejsze. W przypadku, kiedy go zaniedbasz, odbije się to na twojej pracy zawodowej i zdrowiu fizycznym. Myśląc holistycznie (czyli ogólnie/całościowo), wszystko ma na siebie wpływ i wszystko się ze sobą łączy. Nadmierny stres i wyczerpanie może powodować gorączkę, ból mięśni, wypadanie włosów czy stany depresyjne kończąc na całkowitej depresji. Zastanów się więc, czy chcesz się do tego doprowadzić? Nikt nie zadba o ciebie tak, jak zrobisz to sam. Pamiętaj! Work-life balance to klucz do sukcesu!

Sprawdź również nasz artykuł, w którym opisujemy skuteczną komunikację wewnętrzną oraz  japońską filozofię kaizen: czyli sposób na ciągłe doskonalenie zachowując przy tym spokój, równowagę i ogromną cierpliwość.

Oceń artykuł
3.4/5 (5)