Badanie „Barometru Zawodów”, które zostało przeprowadzone w Olsztynie oraz w pozostałych powiatach województwa warmińsko-mazurskiego we wrześniu 2016 r., dostarczyło wielu cennych informacji w kontekście perspektyw rozwoju tutejszego rynku pracy. Jak się okazuje, prognozy dla ekonomistów nie są najlepsze — czy również w 2023 roku?

Ekonomista – zawód nadwyżkowy w Olsztynie

Ekonomista to jeden ze specjalistów, który ma największe problemy ze znalezieniem pracy w Olsztynie i ogólnie w całym województwie warmińsko-mazurskim, gdzie aż w 16 powiatach profesja ta uchodziła w 2016 r. za zawód nadwyżkowy. Z prognoz jasno wynika, iż 2017 r. nie przyniesie poprawy sytuacji, w związku z czym oferty pracy w Olsztynie kierowane do omawianej grupy zawodowej nie będą niestety pojawiać się zbyt często.

Dlaczego ekonomiści nie mogą znaleźć pracy?

Co jest przyczyną takiej, a nie innej sytuacji? Przed wieloma laty, gdy w Polsce rozpoczynał się proces przemian gospodarczych, społecznych i ustrojowych, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekonomistów było ogromne. Uczelnie wyższe dosłownie pękały w szwach, ponieważ kandydatów pragnących studiować na tych właśnie kierunkach było mnóstwo.

W rezultacie rynek pracy nasycił się tego typu fachowcami – a że jego chłonność jest ograniczona, powstały nadwyżki. Nie oznacza to jednak wcale, że zainteresowanie miejscami na wydziałach ekonomicznych znacząco spadło – w dalszym ciągu co roku pojawia się kilkadziesiąt tysięcy nowych absolwentów mających poważne trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

Olsztyn potrzebuje innych specjalistów

Olsztyn jest miastem słynącym przede wszystkim z firm działających w przemyśle oponiarskim, spożywczym, odzieżowym, poligraficznym, drzewnym oraz meblarskim, poza tym wysoko rozwinięte są tu również branże środków transportu i materiałów budowlanych. Firmy funkcjonujące w tych obszarach zgłaszają zdecydowanie największe zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników z odpowiednimi umiejętnościami, co także przyczynia się do wypierania ekonomistów z lokalnego rynku pracy.

Co ma zatem zrobić ekonomista, by znaleźć pracę w Olsztynie? Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana kwalifikacji. Współczesny rynek pracy wymaga od kandydatów sporej elastyczności, niejednokrotnie nie ma zatem innego wyjścia, jak dostosowanie się do panujących warunków i trendów. Stosowne kursy są organizowane m.in. przez ośrodki szkoleniowe oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie.

Wielu ekonomistów, dla których ofert pracy w Olsztynie brakuje, zatrudnia się w charakterze sprzedawców, a nierzadko jest też i tak, że już po skończeniu studiów nawet nie szukają oni pracy w wyuczonym zawodzie, tylko od razu zmieniają branżę.

Ekonomiści na rynku pracy w Olsztynie w 2023 roku

W 2023 roku w wynikach badania „Barometru Zawodów” ekonomiści pozostają już w grupie profesji znajdujących się w równowadze. To oznacza, że mogą z powodzeniem starać się o pracę w Olsztynie. Nie czeka na nich, ani ogromna liczba ofert, ani ich brak. Niemniej wciąż w aż 14 pozostałych powiatach województwa perspektywy zawodowe nie są najlepsze.

Głównym powodem, utrzymującej się nadwyżki tych specjalistów, jest m.in. niegasnąca popularność techników ekonomicznych i kształcenia o tym profilu. Rynek w regionie jest przesycony ekonomistami, dla których nie ma aż tylu miejsc zatrudnienia. Szansą okazuje się jednak przekwalifikowanie i podejmowanie pracy na stanowiskach związanych z księgowością i rachunkowością, których, z kolei, nie brakuje.

Oceń artykuł
0/5 (0)