Wielu osobom pracodawca oferuje możliwość zakupu ubezpieczenia grupowego na życie. Nie każdy z nas jednak wie, czy taka oferta w ogóle się opłaca, czym różni się od polisy indywidualnej i jak znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Przyjrzyjmy się zatem popularnej grupówce i zastanówmy się – czy takie rozwiązanie w naszej sytuacji okaże się korzystne. Kilka podstawowych informacji z pewnością wielu osobom ułatwi decyzję o zakupie lub rezygnacji z tej formy ubezpieczenia.

Czym różni się polisa grupowa od indywidualnej?

Polisa grupowa możemy zakupić wyłącznie za pośrednictwem naszego pracodawcy. Firma, w której pracujemy, oferuje produkty ochronne wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to jednak propozycja tylko dla tych osób, które mają status zatrudnionego. Ponadto nie każdy pracodawca umożliwia swoim pracownikom wspólne ubezpieczenie na życie.

Na początku wyjaśnijmy jakie są różnice między ubezpieczeniem indywidualnym a grupowym. Oba produkty różnią się od siebie znacząco, zatem warto się temu przyjrzeć.

Czym różni się popularna „grupówka” w pracy od polisy indywidualnej? To głównie:

  • czas trwania umowy,
  • zakres ochrony,
  • suma ubezpieczenia,
  • wysokość składki.

Polisa indywidualna ma to do siebie, że o większości rzeczy w umowie decydujemy sami – wybieramy czas trwania umowy, określamy zakres ochrony i sumę, na jaką się ubezpieczymy – co wpływa oczywiście na wysokość składki, jaką przyjdzie nam opłacać. W polisie grupowej z kolei mamy do czynienia z gotową ofertą, skierowaną do wszystkich pracowników – zarówno tych młodszych, jak i starszych oraz zarabiających mniej czy więcej od nas. Nasz pracodawca decyduje się na współpracę z konkretną firmą ubezpieczeniową, która przygotowuje ofertę dla pracowników, uwzględniając zarówno ich wiek, jak i zarobki. Na tej podstawie tworzona jest oferta w kilku wariantach cenowych. Na tym najczęściej kończy się nasza możliwość wyboru.

Możemy więc wybrać, czy chcemy płacić miesięcznie przykładowo 50 zł czy 150 zł. Osoby, którym nie zależy na szerokim zakresie ochrony, nie mają możliwości z niego zrezygnować, ponieważ wchodzi on w skład polisy.

Znaczącą różnicą między polisą indywidualną a grupową jest również czas trwania umowy. W „grupówce” możemy ubezpieczyć się na rok z możliwością kontynuowania ochrony. Ale nie dłużej niż do końca umowy z pracodawcą.

W przypadku ubezpieczenia indywidualnego nasza ochrona może trwać zazwyczaj od 12 miesięcy do 20, a nawet 30 lat. Zbyt krótki czas trwania umowy, mimo że wielu osobom wydawać się może atrakcyjny, jest wadą ubezpieczenia. Ochrona powinna trwać jak najdłużej, by zabezpieczać naszą przyszłość nie tylko w perspektywie najbliższego roku.

Różnic między ubezpieczeniem indywidualnym a grupowym jest znacznie więcej. Bardzo ważną różnicę stanowi zakres ochrony. W polisie indywidualnej sami decydujemy, czy wolimy się zabezpieczyć na możliwość wystąpienia wypadków bądź poważnego zachorowania. Lub też sprecyzować dokładniej swoją ochronę i zabezpieczyć się wyłącznie na możliwość wystąpienia choroby nowotworowej.

Ubezpieczenie grupowe z kolei zapewnia kompleksową ochronę – bez względu na to, czy takiej potrzebujemy czy nie – uzyskujemy zatem ochronę od wypadków, poważnych chorób, chorób nowotworowych, pobytu w szpitalu, operacji chirurgicznych czy śmierci bliskich osób. Możemy również otrzymać wsparcie finansowe w sytuacji, gdy urodzi nam się dziecko – co dla części pracowników może być oczywiście miłym dodatkiem, dla innych z kolei będzie to dodatek całkowicie zbędny.

Zakres ochrony powinien być dopasowany do ubezpieczonego, szczególnie pod kątem wykonywanego zawodu czy sposobu spędzania czasu wolnego. Część z nas może być bardziej narażona na kontuzje z powodu uprawiania sportu, inni z kolei mogą obawiać się poważnych chorób z powodu wieku i niezdrowego trybu życia. Ważne, by ochrona uwzględniała nasza indywidualne potrzeby. Dla części z nas szeroka ochrona będzie zatem plusem ubezpieczenia, dla innych z kolei będzie ona minusem, ponieważ będzie kompletnie zbędna.

Nie sposób nie wspomnieć o kolejnej ważnej różnicy między ubezpieczeniem indywidualnym a grupowym. Obie formy ubezpieczenia różnią się znacząco pod względem sumy ubezpieczenia, co dla wielu osób będzie już decydującą kwestią w wyborze rodzaju polisy na życie. Polisa grupowa oferuje najczęściej niskie sumy ubezpieczenia – rzędu 20 000 zł – 150 000 zł. Nie jest źle – dla wielu osób te kwoty będą wystarczające, jednak w sytuacji, gdy jesteśmy jedynym żywicielem rodziny i posiadamy kredyt mieszkaniowy na 200 000 zł – takie wsparcie finansowe może być dla nas niewystarczające. W polisie indywidualnej sami decydujemy o kwocie, na jaką się ubezpieczymy, zatem suma ubezpieczenia w grupówkach będzie zdecydowanie wadą takiego ubezpieczenia.

Ważna jest oczywiście również jeszcze jedna ważna kwestia ubezpieczenia grupowego, która odróżnią tę formę ochrony od polisy indywidualnej – to wysokość składki. Grupówki oferują najczęściej bardzo niskie składki miesięczne, przez co łatwiej zdecydować się na zakup grupówki za 40 zł miesięcznie, w dodatku z umową na rok czasu – niż wybrać zobowiązanie na kwotę 150 zł na najbliższe 20 lat. Jest to zdecydowanie duży plus ubezpieczenia grupowego. Warto jednak sprawdzić wady i zalety polisy na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/grupowe-ubezpieczenia-na-zycie-wady-i-zalety/83.html, gdzie możemy lepiej przyjrzeć się tym różnicom.

Jakie jest najlepsze ubezpieczenie na życie?

Każdy z nas ma zupełnie inną sytuację życiową, zdrowotną czy finansową lub kredytową. Innej ochrony będziemy potrzebować jako osoby, które dopiero skończyły studia, innej z kolei osoby po 40-stce, które spłacają kredyt na mieszkanie lub samochód.

Warto jest dopasować ofertę do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli zatem w naszej rodzinie często pojawiała się choroba nowotworowa i istnieje możliwość obciążenia genetycznego – wybierzmy ochronę na wypadek nowotworu. W sytuacji, gdy dbamy o zdrowie i aktywność fizyczną – np. bierzemy regularny udział w maratonach – lepiej będzie postawić na ochronę od kontuzji – czyli np. pobyt w szpitali i nieszczęśliwe wypadki.

Każdy z nas potrzebuje również innej sumy ubezpieczenia – zatem ją też dopasujmy do swoich oczekiwań, ale również możliwości finansowych. Tutaj warto kierować się rozsądkiem, ponieważ zbyt wysoka suma ubezpieczenia przyniesie nam wysokie składki miesięczne, a co za tym idzie – szybko zniechęcimy się wysokimi kosztami ubezpieczenia, w efekcie czego możliwa będzie rezygnacja z ubezpieczenia przed końcem umowy.

Przez brak porównania sporo przepłacimy

Na naszą niekorzyść przemawia zwykle brak znajomości rynku ubezpieczeniowego. Oczywiście – jeśli nie znamy się na ubezpieczeniach, trudno, byśmy umieli wybrać najlepszą ofertę. Jednak pomyślmy o tym w inny sposób – czy znamy się dobrze na telefonach komórkowych albo samochodach? Niekoniecznie. Jednak jakiegoś wyboru musimy dokonać, kierujemy się cechami, które są dla nas ważne a często czytamy również opinie w internecie.

Podobnie powinno być w przypadku ubezpieczeń na życie. Czytajmy zatem opinie w internecie – najlepiej specjalistów w tej branży, możemy również sprawdzać jak wybrane przez nas ubezpieczenie wysoko znajduje się w rankingu ubezpieczeń na życie np. na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/. Dzięki temu mamy szansę dowiedzieć się więcej i porównać wiele różnych ofert ze sobą.