Czasem w swojej pracy czujesz, że zupełnie nie pasujesz do otoczenia? Niby nie jest źle, zarobki masz całkiem dobre, dogadujesz się z ludźmi, ale… to po prostu nie to. A może dopiero zaczynasz karierę albo stoisz przed wyborem odpowiedniej szkoły i chcesz w przyszłości uniknąć takiej sytuacji? Sprawdź, jak dobrać pracę pod kątem Twojej osobowości!

Lekarz lepszy od cukiernika?

Czasem może być zupełnie odwrotnie. Wszystko zależy bowiem od naszego charakteru. Powiesz, że różnica leży też choćby w zainteresowaniu konkretnymi dziedzinami wiedzy i chęcią do nauki wybranych przedmiotów? Ale te wybory przecież także zależą od typu osobowości. Większość z nas na pewno słyszała o podziale Hipokratesa: na sangwinika, choleryka, melancholika i flegmatyka. Choć jest on wciąż obecny w świadomości, obecnie opracowywane charakterystyki opierają się często na określaniu cech w kontekście życia zawodowego. Jednym z nich jest podział wg Johna L. Hollanda, obejmujący sześć odmiennych typów. Zobacz, który z nich najlepiej pasuje do Ciebie!

Typ realistyczny – “złota rączka”

Jesteś mistrzem majsterkowania i wszelkie naprawy w domu to dla Ciebie bułka z masłem? Do tego zupełnie nie rozumiesz, jak można spędzić osiem godzin w biurze. Zanudziłbyś się na śmierć! Jesteś osobą wyjątkowo praktyczną i raczej dość konserwatywną. Swoją pracę wolisz wykonywać w pojedynkę niż w zespole, choć nie oznacza to zupełnego braku umiejętności społecznych. Współpracownicy uważają Cię za osobę uczciwą i szczerą, a przy tym wytrwale dążącą do celu.
Doskonale sprawdzisz się w zawodach wymagających dużych zdolności manualnych, a niekiedy też siły fizycznej takich, jak: mechanik, spawacz, tapicer, rzemieślnik, elektryk, leśnik, rolnik, ogrodnik, protetyk, optyk czy kierowca.

Typ badawczy – “szkiełkiem i okiem”

Uwielbiasz analizować, rozkładać na czynniki pierwsze, szukać ciągów przyczynowo-skutkowych i docierać do istoty rzeczy. Przed Twoim zespołem, w pracy czy w szkole, pojawia się problem wymagający logicznego myślenia? Nie rozumiesz, dlaczego ludzie wokół twierdzą, że nie mają ochoty zastanawiać się nad nim dłużej. Przecież to sama przyjemność! Nie dla Ciebie łatwe rozwiązania, w końcu trzeba być ambitnym! Znajomi, również Ci z pracy, uważają Cię za intelektualistę i osobę niezwykle skrupulatną. Wiedzą jednak, że niełatwo przekonać Cię do zmiany zdania. Trzeba mieć naprawdę mocne i przemyślane argumenty, najlepiej poparte konkretnymi danymi.
Idealne zawody dla Ciebie to te związane z nauką, w której będziesz mieć szansę zostać ekspertem. Zależnie od Twoich ulubionych dziedzin, możesz zostać np. matematykiem, fizykiem, biologiem, biotechnologiem, astronomem, farmaceutą czy programistą, choć jeśli wolisz nauki społeczne i humanistyczne, dobrze sprawdzisz się również jako historyk, socjolog albo politolog.

Typ artystyczny – “życie to sztuka”

Wrażliwy, kreatywny, a przy tym niezwykle inteligentny twórca – to właśnie typ artystyczny. Nudzą Cię zajęcia powtarzalne oraz sztywne ramy i zasady, których musisz się trzymać, dlatego nie przepadasz za pracą w firmach o mało elastycznej strukturze. Godzą one również w Twoją potrzebę niezależności, dlatego lepiej sprawdzisz się w startupie czy nawet jako freelancer niż w ogromnej korporacji. Ludzie, którzy Cię znają, określiliby Cię jako osobę niezwykle twórczą i nietuzinkową, ale też mało praktyczną i niezbyt dokładną.
Osoby reprezentujące typ artystyczny często są uzdolnione w tym kierunku, dlatego zawody, w których będą czuły się szczęśliwe i spełnione to np. projektant, architekt wnętrz, grafik, dekorator, muzyk, kompozytor, tancerz, wizażysta, pisarz czy plastyk.

Typ społeczny – “jak mogę pomóc?”

Uwielbiasz pracę wśród ludzi, ale zupełnie nie widzisz się w korporacyjnym wyścigu szczurów. Ty zdecydowanie wolisz pomagać innym. Jesteś prawdziwym altruistą i nie zastanawiasz się “co z tego będę mieć”, ale “co jeszcze mogę dla niej/niego zrobić”. Jesteś osobą bardzo empatyczną, wyrozumiałą i cierpliwą, jednak niezbyt dobrze radzisz sobie z zadaniami wymagającymi zdolności manualnych i z nowymi technologiami.
Najlepszą profesją dla przedstawiciela typu społecznego będzie ta związana z pomocą innym, czyli tzw. zawód z misją. Zastanów się nad pracą jako masażysta, fizjoterapeuta, nauczyciel, lekarz, pracownik socjalny, pielęgniarka, asystentka czy higienistka stomatologiczna, ratownik medyczny albo stewardessa.

Typ przedsiębiorczy – “firma to ja”

Zdecydowanie nie należysz do ludzi, którzy siedzą cicho, od czasu do czasu przytakując zdaniu innych. Ty musisz działać, a najlepiej zarządzać! Uwielbiasz być u sterów, a wszelkie ryzyko i trudne decyzje, zamiast zapewniać Ci bezsenne noce, wywołują tylko przypływ adrenaliny i nakręcają Cię do dalszego działania. W końcu bez tego nie osiągnie się sukcesu, o jakim marzysz, a tym samym nie zarobi się pieniędzy, które są Ci potrzebne. A potrzebujesz ich całkiem sporo… Przez osoby z zewnątrz odbierany jesteś jako charyzmatyczny szef, bystry i pewny siebie.
Idealne profesje dla Ciebie to z pewnością te związane z zarządzaniem, w końcu jesteś urodzonym managerem! Sprawdzisz się również w zawodach takich, jak prawnik, adwokat, prokurator czy sędzia, handlowiec, agent ubezpieczeniowy i dyplomata.

Typ konwencjonalny – “jaka jest procedura?”

Ten typ kocha ład i porządek. Zanim jeszcze zaczniesz wykonywać kolejne zadanie, od razu pytasz o odgórne procedury i zasady. A gdy dowiadujesz się, że ich nie ma, oblewa Cię zimny pot. Przecież one są konieczne, aby dobrze wykonać każdą czynność! Zupełnie nie rozumiesz, dlaczego niektórym nie przeszkadza takie niedopatrzenie. Jednak gdy już ustalisz swój plan działania, masz szansę zostać pracownikiem miesiąca. Dokładny, uważny, skupiony na szczegółach, nie przepuścisz najmniejszego błędu, który często mógłby kosztować firmę miliony! Przez innych jesteś postrzegany jako osoba skrupulatna i dość pedantyczna, ale niestety obdarzona niezbyt bujną wyobraźnią.
Twoja profesja powinna polegać na trzymaniu się procedur oraz wymagać dużego skupienia i szczegółowości w działaniu. Doskonałe zawody dla Ciebie to: księgowa, archiwista, agent celny, edytor, korektor, notariusz, kasjer, rzeczoznawca, instruktor BHP, statystyk albo urzędnik biurowy.

Nie pasuję do żadnego z typów…

To żadne zaskoczenie. Warto pamiętać, że wielu z nas tworzy typy mieszane, a często nawet możemy odkryć w sobie cechy każdego z nich, choć niektóre z pewnością będą dominować nad pozostałymi. Gdy poznamy swoje mocne i słabe strony, znalezienie pracy marzeń nie powinno sprawić nam większego problemu. Wystarczy tylko odpowiednio się przygotować!

A Ty, dobrze wybrałeś swój zawód i ścieżkę kształcenia? A może widzisz, że to, czym się zajmujesz, gryzie się z Twoim typem osobowości? Koniecznie opowiedz nam o tym w komentarzu!

Oceń artykuł
5/5 (1)