Praca poniżej kwalifikacji czasami jest koniecznością i nie zawsze oznacza strzał w stopę. Wszystko zależy od sytuacji, w której znalazł się pracownik. Zobacz, kiedy warto podjąć ryzyko pracy poniżej kwalifikacji!

Praca poniżej kwalifikacji po dłuższej przerwie

Przez kilka lat z powodów osobistych pozostawałeś nieaktywny zawodowo i teraz chciałbyś wrócić do pracy? Możesz mieć szczęście i dosyć szybko znaleźć zatrudnienie, ale jeśli już od dłuższego czasu bezskutecznie wysyłasz CV, chodzisz na rozmowy i wciąż żaden pracodawca nie proponuje Ci etatu lub sugeruje pracę poniżej kwalifikacji, to miej na uwadze, że skutecznym rozwiązaniem może okazać się zmiana taktyki. Może problem tkwi w tym, że przez kilka lat Twoja wiedza branżowa się zdezaktualizowała i firmy natrafiają na bardziej przygotowanych kandydatów? W takim przypadku masz trzy wyjścia. Pierwsze to nadrobić zaległości i szukać dalej. Druga opcja to tymczasowe przyjęcie pracy na niższym stanowisku np. jako młodszy specjalista, co pomoże Ci wrócić do gry. Możesz także zająć się czymś zupełnie nowym – przekwalifikować się, zapisać na kurs, do szkoły policealnej lub na studia podyplomowe. Tutaj również będziesz zaczynał z niższego poziomu, ale za to masz szansę zmienić branżę, jeśli w dotychczasowej czujesz się wypalony.

Praca poniżej kwalifikacji – postaw na rozwój

Czasem nazwa stanowiska, która sugeruje kompetencje, może oznaczać, że taka osoba ma obowiązki, które odpowiadają zadaniom pracowników zatrudnionych na niższych stanowiskach i odwrotnie – niekiedy ambitne zadania młodszego specjalisty pozwalają mu na bardzo szybki rozwój. Wtedy praca poniżej kwalifikacji ma szansę trwać tylko przez chwilę. Zanim przyjmiesz ofertę pracy, najpierw przeanalizuj dokładnie, co firma może Ci zaoferować i jakie są opinie byłych oraz obecnych pracowników na jej temat. Zarobki są bardzo ważne, bo pozwalają Ci się utrzymać i godnie żyć, jednak równie ważne są perspektywy, jakie masz przed sobą na danym stanowisku. Patrz szerzej i pod tym kątem kreuj swoją drogę zawodową – nie musi być zrozumiała dla wszystkich, ważne by była korzystna dla Ciebie.

Zobacz: Opinie o pracodawcach

Pierwsza praca to nie zawsze spełnienie marzeń

Jako młody student lub absolwent, który szuka pierwszej pracy, możesz boleśnie zderzyć się z rzeczywistością. Nie martw się, wielu ludzi doświadcza podobnego rozczarowania rynkiem pracy na początkowym etapie. W najgorszej sytuacji są ci, którzy nie mają prawie żadnego doświadczenia, a bezpośrednio po ukończeniu szkoły chcieliby pracować na ciekawym i dobrze płatnym stanowisku. Oczywiście trzeba mieć ambicję, jeśli chcesz iść do przodu, dlatego możesz wciąż szukać firmy, w której nie tylko zarobisz, ale również się rozwiniesz i liczyć na to, że trafisz. Pamiętaj jednak, że wszystko zaczyna się od postawienia pierwszych kroków, które rzadko kiedy są proste. Dyplom wyższej uczelni to nie jest bezpośredni bilet do lepszego życia, dlatego skup się na zdobyciu praktycznych umiejętności. Czasem to może oznaczać pracę poniżej kwalifikacji na stanowisku, na którym mógłbyś pracować od razu po szkole średniej lub jako student pierwszego roku. Ważne, że zdobędziesz umiejętności zawodowe, które pozwolą Ci nabrać rozpędu.

Sprawdź również: Depresja w pracy

Praca poniżej kwalifikacji w cv 

Brak ofert w wymarzonej dziedzinie, trudna i skomplikowana sytuacja osobista, z którą wiąże się konieczność zarobienia dużych pieniędzy w krótkim czasie, niekiedy wręcz zmusza do wyjazdu do innego kraju lub przeprowadzki do innego miasta. Desperacja i konieczność utrzymania się czasem zmusza ludzi do pracy poniżej kompetencji i dlatego nietrudno spotkać np. nauczyciela, który zatrudnił się jako pracownik fizyczny. W takim przypadku możesz mieć świadomość, że to tylko tymczasowe rozwiązanie, które jest podyktowane nagłą sytuacją albo pogodzić się z faktami i pójść na życiowy kompromis, przyjmując założenie, że praca to przede wszystkim zarabianie pieniędzy, których potrzebujesz do życia. Nie ulega jednak wątpliwości, że praca poniżej kwalifikacji w CV może wzbudzić zdziwienie, a nawet podejrzliwość rekrutera.

Bywa, że jedna płaszczyzna – zdrowotna, rodzinna lub jakakolwiek inna – znacząco wpływa na całość i dlatego Twoja ścieżka zawodowa może być wyboista. Pewnie znajdziesz wiele poradników, według których przebieg Twojej kariery powinien być spójny i przewidywalny, a jednak życie to nie scenariusz z podręcznika. Czasem praca poniżej kwalifikacji jest po prostu koniecznością.

Praca poniżej kwalifikacji a mobbing

Niekiedy zdarza się również, że szef celowo przydziela pracownikowi obowiązki poniżej jego kwalifikacji. To nic innego jak mobbing, którego celem jest pogorszenie samooceny ofiary mobbera i przekonanie go, że nie poradzi sobie nawet z najprostszymi zadaniami. Sygnałami alarmowymi są również wyśmiewanie, upokarzanie, celowe wprowadzanie w błąd czy zastraszanie. Jakie są efekty takich działań i zmuszania pracownika do pracy poniżej kwalifacji? Depresja, wypalenie zawodowe, frustracja oraz stres. Jeśli doświadczasz przemocy psychicznej ze strony swojego pracodawcy, możesz zgłosić zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy. Pamiętaj jednak, że musisz mieć twarde dowody, np. zeznania świadków, screeny wiadomości czy e-maili.

Zobacz także: Przykłady mobbingu

Zdarzyło Ci się zatrudnić w miejscu, które nie było Twoją bajką? Pracowałeś na niższym stanowisku pomimo bogatego doświadczenia w CV, a jednak zdecydowałeś się na to ze względu na trudną sytuację? Daj znać w komentarzu!

Oceń artykuł
1/5 (1)