Już w liceum zastanawiamy się gdzie chcemy pracować, co osiągnąć w życiu i w jakim kierunku rozwijać naszą karierę. Wybór branży, która będzie opłacalna za kilka lat wcale nie jest taki prosty, ponieważ ofert uczelni wyższych oraz szkół policealnych jest naprawdę dużo. Jeśli stoimy, być może przed jednym z najważniejszych wyborów ścieżki kariery, przeanalizujmy poszczególne kryteria, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze.

Dyplom czy doświadczenie?

Zasadnicza różnica w porównaniu ze studiami to na pewno fakt, że nauka w szkole policealnej krócej trwa, a po jej ukończeniu ma się już określony zawód np. masażysty lub kosmetyczki – informuje jeden z portali edukacyjnych. Jeśli od dawna wiedzieliśmy w jakim zawodzie chcemy spróbować sił w przyszłości, warto wybrać szkołę policealną. Otrzymamy dokumenty poświadczające zdobytą wiedzę i uprawniające do wykonywania danego zawodu. Większość osób uważa, że takie oświadczenie jest mało warte i niedoceniane przez przyszłych pracodawców. Jest to błędne przekonanie, ponieważ po ukończeniu szkoły odbywa się egzamin państwowy, a pracodawcom zależy na tym, by zatrudnić przede wszystkim dobrego fachowca – zwracają więc uwagę na liczbę godzin z zajęć praktycznych. Zwróćmy uwagę na to, że zawodu masażysty kucharza czy instruktora fitness nie nauczymy się wybierając studia.

Dobra jakość – mniejszy wydatek!

Jest to doskonała alternatywa dla studiów, a jednocześnie prawdziwa kuźnia talentów i specjalistów. Nauka trwa krócej, bo od roku do dwóch lat. Treści są więc skondensowane, ale nie traci przy tym jakość nauki. Dzięki ukończeniu szkoły policealnej zdobędziemy tytuł technika i będziemy mogli podjąć pracę w wymarzonym zawodzie. Warto pamiętać, że szkoły policealne dają możliwość wcześniejszego rozpoczęcia pracy. A niektórzy właśnie samodzielnej kariery zawodowej nie mogą się doczekać. Szkoła policealna jest także dobrą inwestycją pod względem finansowym. W publicznych szkołach lub niepublicznych, ale z prawami państwowymi nauka jest bezpłatna.

Wybierając ścieżkę nauki zastanówmy się co tak naprawdę chcemy robić w przyszłości. Wymagający pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na tytuł zawodowy, ale także ukończoną szkołą i jej poziom nauczania. Szkoła policealna daje wykształcenie średnie, ale nie zamyka drogi do podjęcia studiów, w każdej chwili możesz uzupełnić swoje wykształcenie. Możemy na podstawie doświadczenia uznać, że to stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe – wiele osób wybiera początkowo studia, a później zapisuje się do szkoły policealnej. Dzieje się tak dlatego, że młodzież kieruje się prestiżem danej uczelni, a nie własnymi zainteresowaniami. Opłaca się wybrać szkołę policealną, ponieważ zdobędziemy doświadczenia, a później łatwiej będzie nam znaleźć pracę w zawodzie.

Niestety obecny rynek pracy jest przepełniony młodymi ludźmi, którzy często po studiach nie mogą znaleźć wymarzonej pracy. Zwróćmy więc uwagę na jakie zawody jest zapotrzebowanie i spełniajmy się zawodowo!

Edukacja w szkole policealnej – dla kogo jest przeznaczona?

Edukacja w szkole policealnej nie gwarantuje nam wcale wyższego tytułu aniżeli wykształcenie średnie. Sama z siebie nie zapewni nam również tytułu technika, bo aby ten osiągnąć, będziemy zobowiązani do zdania właściwego egzaminu państwowego.

Szkoła policealna ma jednak wiele zalet i jest przeznaczona dla różnych grup osób. Wielu z nas udało się do liceum z myślą o późniejszej edukacji na studiach – niekiedy te plany nie mogły zostać zrealizowane. W takiej sytuacji szkoła policealna pomoże nam zdobyć zawód i tytuł technika, co może przydać się również tym osobom, które zastanawiają się nad skutecznym przebranżowieniem.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_85945388_czterech-przyjaci%C3%B3%C5%82-stoj%C4%85cych-i-u%C5%9Bmiechaj%C4%85cych-si%C4%99-czterech-przyjaci%C3%B3%C5%82-stoj%C4%85cych-czw%C3%B3rka-student%C3%B3w.html

Oceń artykuł
0/5 (0)