Sytuacja na rynku pracy w Sosnowcu jest daleka od dobrej. Bezrobocie w tym mieście nadal rośnie, a wiele branż nie może pozbierać się po uderzeniach fal koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że brakuje ofert zatrudnienia. Posadę powinni znaleźć zarówno specjaliści, jak i pracownicy fizyczni. Sprawdź w naszym artykule, jak wygląda rynek pracy w Sosnowcu w 2021 roku.

Rynek pracy Sosnowiec – co zmieniła pandemia?

Pandemia COV-19 spowodowała liczne zwolnienia oraz zawieszenie działalności firm również w Sosnowcu. Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy, bezrobocie w tym mieście sukcesywnie rośnie od lutego 2020 roku. Na początku ubiegłego roku wynosiło ono 5,5 proc., a pod koniec już 6,7 proc. Obecna sytuacja w Sosnowcu niestety nie uległa poprawie. W styczniu 2021 roku stopa bezrobocia wynosiła 6,9 proc., a w kwietniu – 7,1 proc., czyli jeszcze więcej niż przed pandemią. Kryzys dotknął w szczególności branże objęte obostrzeniami, czyli handlową, gastronomiczną, turystyczną i hotelarską. Pogorszenie sytuacji odczuwalne jest również w sektorze górniczo-wydobywczym, motoryzacyjnym oraz produkcyjnym. Oferty pracy w Sosnowcu dla przedstawicieli tych branż i sektorów sa nieliczne.

Rynek pracy w Sosnowcu 2021 – jakie branże rekrutują?

Bezrobocie w Sosnowcu utrzymuje się na dosyć wysokim poziomie, ale nie oznacza to, że każdy będzie miał problem ze znalezieniem pracy w tym mieście. Powiatowy Urząd Pracy podejmuje liczne kroki, aby zaktywizować osoby w wieku produkcyjnym, które poszukują pracy w tym mieście. Luzowanie obostrzeń sprawiło, że w wielu firmach otworzyły się nowe procesy rekrutacyjne. Mowa zwłaszcza o gastronomii oraz turystyce i hotelarstwie. Na jakich jeszcze pracowników jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy w Sosnowcu?

Jakie zawody są poszukiwane w Sosnowcu?

Wyniki badania „Barometru Zawodów” na rok 2021 jasno wskazują, że w Sosnowcu brakuje specjalistów z sektora budowlanego, na przykład pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, murarzy i tynkarzy, betoniarzy i zbrojarzy, inspektorów nadzoru budowlanego oraz robotników budowlanych. W mieście tym jest również duże zapotrzebowanie na pracowników sektora medycznego. Pracę powinni znaleźć zwłaszcza ratownicy medyczni, pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, a także lekarze różnych specjalności. Firmy IT w chętnie zatrudnią programistów i administratorów baz danych oraz programistów. Poza tym o swoją sytuację na rynku pracy w Sosnowcu nie muszą martwić się kierowcy, magazynierzy, fryzjerzy, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy.

Kto może mieć problem ze znalezieniem pracy w Sosnowcu?

Podobnie jak w wielu innych polskich miastach, osobami bezrobotnymi na rynku pracy w Sosnowcu w 2021 roku są zwłaszcza seniorzy powyżej 50. roku życia oraz osoby młode przed trzydziestką. Sytuacja ta spowodowana jest niechęcią pracodawców do zatrudniania pracowników w podeszłym wieku oraz ludzi młodych bez doświadczenia. Osoby znajdujące się w tych grupach mogą skorzystać z różnych form wsparcia proponowanych przez Powiatowy Urząd Pracy. Są to m.in. pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, świadczenia pieniężne czy pomoc w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Mogą one znacząco ułatwić szukanie pracy w Sosnowcu.

Wyniki badania „Barometru Zawodów” wskazują także, że problemy ze znalezieniem pracy z uwagi na dużą konkurencję mogą mieć pracownicy poligraficzni oraz ekonomiści. Pogorszenie sytuacji w górnictwie po pandemii COVID-19 sprawia, że nowych ofert mogą nie znaleźć górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych. Niepewne rokowania branży turystycznej wpłyną także na mniejszą liczbę ofert dla pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej.

Na tle całego rynku pracy zawody deficytowe to problem dla wielu pracodawców, ale też szansa dla osób długotrwale pozostających bez zatrudnienia. Wystarczy bowiem zdobyć odpowiednie kompetencje w powyższych stanowiskach, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie stabilnej pracy. Można to zrobić na różne sposoby – podejmując różne kursy, szkolenia, korzystając ze wsparcia urzędu pracy, czy podejmując kształcenie w szkole policealnej na kierunku, który wykazuje duże zapotrzebowanie na pracowników.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_36913461_szczeg%C3%B3%C5%82y-pracownik-murarz-in%C5%BCynier-budowy-cegie%C5%82-mocuj%C4%85cych-i-%C5%9Bcian-budynku-w-nowym-domu-na.html?vti=mx6pz5tdfvtet9z2t8-1-20

Oceń artykuł
0/5 (0)