Problem nadwyżki absolwentów kierunków humanistycznych i społecznych jest widoczny w całym kraju. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w Poznaniu. Jak pokazuje Barometr zawodów dla tego miasta – w 2017 roku na rynku pojawiło się wielu nowych absolwentów tego typu studiów, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia na etacie.

Problem bezrobocia po kierunkach humanistycznych i społecznych

Według danych Urzędu Statystycznego w Poznaniu osoby, które dopiero ukończyły studia, stanowią znaczny odsetek ogółu bezrobotnych. Najtrudniejsza sytuacja jest pośród przedstawicieli takich specjalności jak:

  • historycy,
  • filozofowie,
  • politolodzy,
  • kulturoznawcy,
  • pedagodzy,
  • filolodzy i tłumacze,
  • socjolodzy,
  • czy pracownicy socjalni.

Obecnie znalezienie pracy w Poznaniu w tych zawodach jest bardzo trudne. Absolwenci stają więc przez wyborem przekwalifikowania się, pracy poniżej swoich kwalifikacji, założenia własnej działalności gospodarczej lub wyjazdu z kraju. Nic nie wskazuje na to, żeby ich sytuacja w przyszłych latach uległa poprawie.

Pomoc ze strony Urzędu Pracy w Poznaniu

Osoby po studiach, które nigdy nie podejmowały pracy zarobkowej, nie mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych, jednak istnieją inne formy wsparcia, które umożliwiają odnalezienie się na rynku pracy. Na stronie poznańskiego Urzędu Pracy można znaleźć informacje o stażach, poradnictwie zawodowym, a także dotacjach przyznawanych na założenie własnej działalności gospodarczej. Z tego typu usług mogą skorzystać wszystkie osoby, które zdecydują się na rejestrację w Urzędzie Pracy.

Pomoc ze strony uczelni

Niemal wszystkie liczące się poznańskie uczelnie wyższe oferują swoim absolwentom pomoc w rozwoju zawodowym, dlatego warto jest skorzystać z możliwości, jakie dają uniwersyteckie Biura Karier. Absolwenci mający taką możliwość mogą również skorzystać z oferty studiów podyplomowych, które zwiększą ich konkurencyjność na rynku. Warto zaznaczyć, że praca  w Poznaniu jest, jednak konieczne jest także dostosowanie kompetencji zawodowych zdobytych na uczelni do realiów współczesnego, dynamicznego rynku pracy. 

Założenie własnej działalności gospodarczej

Wielu absolwentów studiów wyższych, którzy pomimo swojego wykształcenia, nie mają szans na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia, decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Własna firma wymaga dużego nakładu pracy i czasu, jednak stwarza możliwości, które nie są możliwe w przypadku większości prac na etacie. Dodatkowo absolwenci studiów społecznych i humanistycznych zazwyczaj posiadają kompetencje, które sprawiają, że odnoszą oni wiele sukcesów jako właściciele firm. Według portalu mamstartup.pl to właśnie Poznań jest miastem, w którym powstaje najwięcej startupów zakładanych przez młodych ludzi.

Ciągły rozwój i zdobywanie kompetencji

Studenci kształcący się na kierunkach humanistycznych poprawy swojej sytuacji mogą doszukiwać się we własnym rozwoju. Kluczem jest zdobywanie nowych kompetencji, uczestniczenie w wydarzeniach, czy udzielanie się nawet w dyskusjach internetowych, budując wizerunek specjalisty w swojej dziedzinie.

Warto też podejmować własne projekty – realizować badania, czy tworzyć publikacje i książki na tematy związane z branżą, w której zdobywamy wykształcenie. Jeśli efekty takiej aktywności nadal nie są zadowalające, trzeba rozważyć opcję przebranżowienia się. Zanim do tego jednak dojdzie, lepiej poznać charakterystykę rynku pracy w Poznaniu i wybrać taki kierunek zawodowy, które daje w mieście najlepsze możliwości zarówno względem rozwoju, jak i proponowanego wynagrodzenia.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_95452948_zbli%C5%BCenie-obraz-kobiecej-r%C4%99ki-pisze-na-pustym-notatniku-z-laptopem-tabletem-i-fili%C5%BCank%C4%85-kawy-na-tle.html?vti=n63sc7s485c60x55pp-1-1

Oceń artykuł
5/5 (1)