Podjęcie zatrudnienia w formie stażu to jedno z popularniejszych rozwiązań dla młodych osób, które chcą nabrać doświadczenia zawodowego oraz nauczyć się czegoś na temat pracy w interesującej dla nich branży. Taką możliwość oferują niektóre firmy w swoich ogłoszeniach rekrutacyjnych, biura karier danej uczelni wyższej oraz urzędy pracy w ramach rejestracji i posiadania tytułu osoby bezrobotnej.

Idziemy na staż!

Tego typu praktyki zawodowe trwają najczęściej od miesiąca do nawet trzech miesięcy. Przez ten czas każdy, kto jest zatrudniony jako stażysta, poznaje podstawowe zasady działania danej firmy oraz ma do wykonania konkretne zadania i obowiązki, których efekty ocenia bezpośredni przełożony, wybrany dla konkretnej osoby lub grupy. W niektórych przypadkach po ukończeniu stażu istnieje szansa na podjęcie stałej pracy w konkretnym przedsiębiorstwie – wówczas czas trwania pracy staje się okresem próbnym, a potencjalny pracownik danej firmy musi wykazać się m.in. odpowiednim tempem przyswojenia wiedzy, pokorą, inicjatywą oraz umiejętnościami komunikacji i pracy w zespole.

W dzisiejszych czasach pracodawca ocenia kandydata na dane stanowisko nie tylko pod względem wykształcenia, ale również zdobytego podczas trwania nauki doświadczenia. Odbycie stażu może pomóc młodym osobom w rozwiązaniu problemowej kwestii wiedzy praktycznej. Dodatkową zachętą może być świadomość, że wiele osób zaczynało trwającą do dziś karierę w danej branży właśnie od praktyk, które odbywały się w znanej i szanowanej firmie.

Studia czy staż?

W związku z tym, że doświadczenie coraz bardziej przeważa nad wykształceniem na rynku pracy, coraz więcej młodych ludzi zastanawia się nad sensem podejmowania kształcenia, zamian rozważając praktyki lub staż.

Z jednej strony to dobre podejście – staż często pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności, które znacznie ułatwiają zdobycie pierwszej pracy. Jednak firmę, która oferuje staż warto sprawdzić jeszcze przed jego podjęciem. Opinie o niej mogą się okazać na tyle negatywne, że nie ma sensu podejmować się takiego projektu.

Z drugiej strony można też połączyć obie kwestie. Podjąć się kształcenia niekoniecznie na studiach, ale również w innych placówkach np. w szkole policealnej i uczęszczać jednocześnie na staż, który często przybiera elastyczne formy.

Pieniądze to nie wszystko?

Istotnym zagadnieniem w tematach stażu jest, dość kłopotliwa, kwestia finansowa – osoba zatrudniona z ramienia urzędu pracy otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych. Jednakże burzliwą dyskusję budzi fakt, że wiele przedsiębiorstw organizuje dla młodych osób tylko i wyłącznie nieodpłatne praktyki – przeciwko tego typu zachowań została zorganizowana kampania „Nie robię tego za darmo”. Popularną stroną związaną z praktykami jest również portal www.nieparzekawy.pl, gdzie znajdują się opinie o odbytych praktykach w firmach z całej Polski.

Jednak zanim ocenimy ofertę stażu, należy wziąć pod uwagę nie tylko wynagrodzenie (lub jego brak) – być może tego rodzaju praca pozwoli nam nauczyć się czegoś więcej, niż moglibyśmy się spodziewać? Niekiedy odpowiedź na niepozorne ogłoszenie okaże się dla nas strzałem w dziesiątkę i zdobędziemy niezbędne doświadczenie zawodowe.

Autor wpisu:  GoWork.pl

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_100860192_sta%C5%BCysta-prosi-o-pomoc-do%C5%9Bwiadczonego-prze%C5%82o%C5%BConego-pokazuj%C4%85c-problem-na-laptopie-w-coworkingowej.html?vti=nakug7qj23w2wd3375-1-9

Oceń artykuł
0/5 (0)