Program „Wypracuj przyszłość” jest realizowany przez gdański magistrat i obejmuje pomoc dla młodzieży z miasta i całego regionu w znajdowaniu stażów, które staną się przepustką do podjęcia w przyszłości stałej pracy. Na czym on polega i na co właściwie mogą liczyć młodzi ludzie szukający pracy w Gdańsku?

O programie „Wypracuj przyszłość”

Już drugi rok z rzędu Urząd Miasta Gdańsk prowadzi program „Wypracuj przyszłość”, w ramach którego pomaga młodym ludziom – uczniom, studentom oraz absolwentów w znajdowaniu staży, które mogą zostać zakończone podpisaniem z pracodawcą stałej umowy o pracę.  Projekt realizowany jest we współpracy z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku. Na jego potrzeby stworzono specjalną platformę internetową pod adresem www.wypracujprzyszlosc.pl, na której pracodawcy mogą zamieszczać swoje oferty staży. Na chętnych do udziału w programie czeka ponad 50 ofert różnych firm i instytucji z terenu gdańskiej aglomeracji.

Pracodawcy publikujący na platformie internetowej oferty stażów muszą spełnić narzucone przez autorów projektu warunki. Mianowicie staż musi trwać minimum jeden miesiąc, a wynagrodzenie brutto stażysty nie może być niższe niż 1,3 tys. zł brutto.

Jak to działa?

Uczniowie, studenci i absolwenci przeglądają oferty staży na platformie www.wypracujprzyszlosc.pl i wybierają najbardziej interesujące ich propozycje, które odpowiadają ich wykształceniu i predyspozycjom zawodowym. Następnie mogą wysłać swoje zgłoszenie, czyli aplikację na staż. Pracodawca publikujący ofertę stażu gromadzi aplikacje kandydatów, a następnie prowadzi ich selekcję, wybierając osobę, która najlepiej spełnia jego oczekiwania. Na koniec zamieszcza na platformie internetowej informację o zakończeniu naboru na staż i podaje do wiadomości publicznej nazwisko zwycięzcy.

Na staże mogą zgłaszać się absolwenci, nie tylko wyższych uczelni, ale i uczniowie ostatnich klas techników, którzy ukończyli już 18 lat. Staże przeznaczone są także dla studentów i absolwentów, którzy pobierali lub aktualnie pobierają naukę w systemie dziennym, zaocznym lub wieczorowym na studiach licencjackich, magisterskich lub magistersko-inżynierskich (studia dwustopniowe, niejednolite) oraz na studiach inżynierskich, zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Absolwentami w świetle ustaleń programowych są osoby, które ukończyły naukę w technikum w ciągu ostatnich 4 lat lub te, które ukończyły studia co najwyżej 2 lata wcześniej.

Pracodawcy zainteresowani uczestnictwem w programie „Wypracuj przyszłość” w Gdańsku to firmy lub instytucje czy organizacje pozarządowe, które zgłoszą swoje oferty do 14 lipca 2017 roku.

Co daje staż?

Korzyści, które wynikają z podjęcia stażu, jest naprawdę wiele. To idealna okazja do zdobycia umiejętności i doświadczenia, czyli najważniejszych czynników na współczesnym rynku pracy. Pod okiem doświadczonych pracowników można nie tylko nauczyć się wielu rzeczy, ale i poznać wskazówki, o których wiedzą głównie osoby z dłuższym stażem pracy.

Wszelkie formy dokształcania również w formie stażu są na wagę złota, gdy na daną ofertę aplikuje wiele chętnych. To właśnie od takich szczegółów jak doświadczenie, umiejętności oraz inicjatywa rozwojowa podejmowana przez uczestnika stażu będzie czynnikiem decydującym o ostatecznym zatrudnieniu kandydata. Warto angażować się w takie działania, aby zdobyć przewagę nad konkurencją.

Staż w Gdańsku – gdzie jeszcze go szukać?

Możemy wskazać jeszcze przynajmniej trzy godne uwagi metody, dzięki którym bez większych problemów będziesz mógł zdobyć staż w Gdańsku, choć trzeba na wstępie zaznaczyć, że wyłącznie jedna z opcji będzie wstanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Chodzi oczywiście o internet i wszelkiego typu portale ogłoszeniowe, takie, jak na przykład GoWork – to właśnie tam oferty pracy w Gdańsku pojawiają się najliczniej i jest ku temu istotny powód.

Korzystając z asysty internetu, przedsiębiorcy mogą w łatwy sposób nawiązywać kontakt z kandydatami, w rezultacie skracając cały proces rekrutacji nawet o kilka tygodni. Osoby poszukujące zatrudnienia, mogą z kolei odpowiedzieć swoim CV nawet na dziesiątki rozmaitych ogłoszeń dziennie, wyraźnie zwiększając swoje szanse na stabilne zatrudnienie.

W innych sytuacjach warto zastanowić się nad innymi możliwościami, na przykład osobistym udaniem się do zakładu, w którym docelowo chcielibyśmy odbyć staż. Bardzo często w takiej sytuacji będziemy mogli liczyć na podjęcie współpracy niemalże „od ręki”. Jeśli zaś wyżej wskazane metody okażą się dla Ciebie nieskuteczne, to możesz wybrać się do lokalnego urzędu pracy i tam przejrzeć najnowsze oferty.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_75254746_pomnik-neptuna-na-rynku-d%C5%82ugi-w-centrum-starego-miasta-w-gda%C5%84sku-polska.html?vti=mmuh0td8lpeelnydhq-1-123

Oceń artykuł
5/5 (1)