Kto z nas nie lubi słodyczy? To właśnie one są największą pokusą osób będących na diecie. Na pewno zdarza się Wam przed pracą kupić w piekarni słodką bułkę lub ciasto na urodziny dla gości. Właściwie trudno sobie wyobrazić świat bez słodyczy i bez cukiernika!

Jak zostać cukiernikiem? Najlepiej zapisać się do szkoły policealnej na ten kierunek – mamy wtedy pewność, że otrzymamy odpowiednie dokumenty uprawniające nas do wykonywania zawodu. Można też działać na własną rękę i uczyć się na bazie dostępnych materiałów, jednak jest to znacznie trudniejsza ścieżka rozwoju.

Nie każdy jednak może sprawdzić się w roli cukiernika. Zazwyczaj cukiernicy są związani ze swoją branżą już od najmłodszych lat, kiedy eksperymentowali z drobnymi wypiekami. Często zdarza się, że kucharze nie potrafią dobrze przygotować deserów, ponieważ specjalizują się tylko w gotowaniu i wtedy pomoc cukiernika okazuje się niezbędna.

Wyobraźnia i zdolności plastyczne

Aby zostać cukiernikiem musimy posiadać określone uzdolnienia – szczególnie ważna jest wyobraźnia oraz zdolności manualne. Ta pierwsza cecha pozwala stworzyć nie tylko niepowtarzalny smak, ale również wyczarować niesamowitą dekorację tortu, która wymaga niezwykłej precyzji.

Dobrego cukiernika nie jest w stanie zastąpić żadna maszyna, chociaż oczywiście w pracy rzemieślniczej stosuje się różne sprzęty oraz formy. Pomagają one odpowiednio wymieszać składniki, nadać kształt danemu wypiekowi, ale nie wykonają np. precyzyjnego napisu na torcie. Tutaj niezbędna jest pewna i wprawiona ręka cukiernika. Głównie dzięki charakterystycznym elementom wykonywanym odręcznie produkty identyfikowane są z daną marką.

Ten wyjątkowy zawód nie skupia się jednak tylko na artystycznym aspekcie. Koleją umiejętnością, równie ważną, jest znajomość surowców – konsystencji, smaku, znajomości odpowiedniego łączenia składników. Ostatnio, bardzo cenioną cechą wśród cukierników jest umiejętne przygotowanie wypieków do sprzedaży. Często firmy zamawiają wypieki do swojego biura z okazji różnych wydarzeń, bankietów oraz jako nagrody dla pracowników. Cukiernie przyjmując takie zlecenia muszą odpowiednio zapakować i udekorować zestaw smakołyków.

Jeśli jednak nie planujecie zostać cukiernikiem, a słodyczy unikacie jak ognia warto przeczytać artykuł: „Dieta i odchudzanie są w modzie”

Czy warto zostać cukiernikiem?

Branża cukiernicza rozwija się w dynamicznym tempie. Wiele osób zapragnęło być cukiernikiem szczególnie w okresie pandemii, kiedy sporo czasu społeczeństwo pozostawało w domach.

Obecnie to wartościowy kierunek rozwoju. Dobre i pięknie podane wypieki zyskują wielu fanów. A okazji do sprzedaży słodkich produktów jest wiele. Od urodzin, po rocznice, chrzty, śluby i wiele innych uroczystości.

Do podjęcia kształcenia w zawodzie cukiernika zachęcać może również łatwa dostępność takiego zajęcia. Uczęszczanie do szkoły policealnej może zajmować tylko kilka miesięcy. Istnieje też możliwość prowadzenia własnej działalności. Tu jednak trzeba spełnić określone wymagania sanepidu, by stać się cukiernikiem we własnym domu. Obie opcje są praktycznie na wyciągnięcie ręki bez względu na dotychczasową ścieżkę kariery.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_122026860_dekoracja-gotowego-cukiernika-deserowego-posypuje-s%C5%82odycze-%C5%BC%C3%B3%C5%82tym-proszkiem-koncepcja-domowych-ciast.html?vti=m4eaxlz1wiy5fv1jmi-1-5

Oceń artykuł
0/5 (0)