W korporacyjnym świecie obowiązują pewne niepisane reguły, które mogą być niejasne dla osób, które spotykają się z nimi po raz pierwszy. Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć poradnik, który przyda się każdemu, kto zaczyna karierę w korporacji. Polecamy go także osobom, które projektują firmowego welcome booka lub chcą poszerzyć bazę informacji przekazywanych podczas onboardingu lub preboardingu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część nowo zatrudnionych pracowników nie miała nigdy wcześniej styczności z korporacyjną kulturą. Dzięki poniższym wskazówkom, adaptacja do nowych warunków przebiegnie znacznie sprawniej.

 

Wiedza o organizacji

Dowiedz się jak najwięcej o funkcjonowaniu organizacji. Poznaj jej wartości, misję, cele, oraz zasady, które w niej obowiązują. Korzystaj zarówno z oficjalnych, jak i nieoficjalnych źródeł. Jeżeli zrozumiesz, w jaki sposób działa Twoja firma, będzie Ci łatwiej się w niej odnaleźć. Przed pierwszym dniem pracy warto dopytać o dress code. Nie we wszystkich korporacjach wymagany jest strój biznesowy – obecnie wiele firm akceptuje styl casualowy. Nie bój się zadawać pytań. Osoba, która zajmuje się Twoim preboardingiem z pewnością postara się przekazać Ci niezbędną wiedzę.

 

Dobre relacje

Angażuj się w zespołowe aktywności. Pozytywne nastawienie zaprocentuje, nie okazuj jednak nadmiernej wylewności. Buduj sieć kontaktów – są niezastąpione w świecie biznesu. Bądź przyjazny wobec innych, unikaj jednak przesadnego spoufalania się. Pomagaj, jednak nigdy kosztem własnych obowiązków. Musisz nauczyć się stawiać granice, jednocześnie utrzymując dobre relacje. Zawsze możesz trafić na osobę, która będzie chciała wykorzystać Twoją dobrą wolę.

Uważaj natomiast na osoby, które dążą do celu, nie zważając na konsekwencje. Mogą one pojawić się w praktycznie każdym środowisku, nie tylko w korporacjach. Lepiej trzymać je na dystans, zachowując neutralność.

Z pewnością nie raz usłyszysz, jak inni plotkują. Nie przyłączaj się jednak – wzbudzisz większe zaufanie i szacunek, jeśli będziesz postępować fair wobec innych.

 

Wysoka wydajność + korzystanie z okazji

W korporacjach głównym obiektem zainteresowania przełożonych są wyniki. Decyzje podejmowane są w sposób pragmatyczny. Nie zatrzymuje się pracowników, którzy nie osiągają ustalonych celów.

Jednak nie tylko ciężka praca wiedzie do sukcesu. Część zadań można zautomatyzować  lub nauczyć się umiejętności, które usprawnią pracę. Dzięki temu wykonasz więcej zadań w krótszym czasie. Jeżeli chcesz wiedzieć, które obszary w rekrutacji można zautomatyzować, odsyłamy Cię do wcześniejszego artykułu.

Wykorzystuj nadarzające się okazje – przyda się do tego sieć kontaktów. Bierz udział w realizowaniu ambitnych projektów, świadomie kształtuj swój wizerunek. Nie stój w miejscu: stale rozwijaj swoje umiejętności.

Możesz osobiście wyjść z inicjatywą i zaangażować się w nowy projekt, jeżeli dopinanie codziennych obowiązków nie sprawia Ci trudności i potrzebujesz nowych wyzwań.

 

Sztuka dyplomacji

Większość ludzi zgodnie przyznaje, że konstruktywny feedback jest cenny na wielu płaszczyznach. Uważaj jednak na sposób, w jaki się wypowiadasz, a także na ewentualny konflikt interesów. Jeżeli masz solidne podstawy, by się z czymś nie zgodzić, potrzebujesz racjonalnych argumentów i konkretnych dowodów. Unikaj jednak narzekania – nie jest to dobrze widziane.

Okazuj szacunek każdej osobie, niezależnie od jej stanowiska. Unikaj jednak nadmiernego zabiegania o czyjeś względy – możesz w ten sposób zniechęcić do siebie innych współpracowników.

 

Punktualność

Jeżeli chcesz być postrzegany jako osoba, która poważnie traktuje swoją pracę, przychodź do pracy zawsze na czas. Niektóre firmy wymagają przychodzenia do biura o określonej godzinie, inne podają przedział czasowy – ważne, by trzymać się ustalonych ram. To samo tyczy się deadline’ów.

 

Dbaj o siebie

Atmosfera w pracy działa na niektórych w taki sposób, że czują wewnętrzną presję, by stale działać na pełnych obrotach. Zapominają o przerwach, jedzą przy biurku, nie wykorzystują urlopu wypoczynkowego. To jednak prosta droga do wypalenia zawodowego lub problemów zdrowotnych. Jeżeli chcesz być w stanie ciężko pracować, musisz nauczyć się efektywnie odpoczywać.

Dbaj o swoje zdrowie – dzięki temu utrzymasz wysoką frekwencję. Korzystaj z urlopu wypoczynkowego – to Twoje prawo. Pracodawca ma obowiązek raz w roku zapewnić pracownikom możliwość opuszczenia firmy na całe 14 dni (wliczając w to weekendy).

Zachowuj work life balance. Kiedy tylko to możliwe, organizuj swoją pracę tak, by wychodzić z biura o ustalonej godzinie. Potrzebujesz czasu dla siebie, by dbać o swoje zdrowie i kondycję psychiczną. Po powrocie do domu angażuj się w aktywności, które są dla Ciebie cenne.

W trakcie pracy korzystaj z przysługujących przerw. Nie jesteś robotem – nigdy nie będziesz w stanie pracować nieprzerwanie przez 8 godzin, zachowując pełną wydajność. Obiad w pracy powinien być stałym punktem w codziennym harmonogramie.

 

Poczucie własnej wartości

Nie pozwól, by praca stała się jego źródłem. Każdy może czasem odnieść porażkę. Jeżeli zbudujesz swoją tożsamość w oparciu o pracę, a zdarzy się tak, że nie poradzisz sobie z jakimś wyzwaniem lub nawet stracisz pracę, ucierpi na tym Twoja kondycja psychiczna. Poza tym nie masz wpływu na to, jakie decyzje zostaną podjęte odgórnie. Czasami ludzie dostają wypowiedzenie, nawet jeśli dają z siebie wszystko. Przykładem mogą być liczne zwolnienia, które miały miejsca w wielu firmach na całym świecie w czasie kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa.

Pracuj nad przetransformowaniem źródła poczucia własnej wartości w taki sposób, by płynęło ono z wewnątrz. Trzymaj się własnego systemu wartości i zasad etycznych w codziennym postępowaniu. Jeżeli nie pasują one do kultury organizacyjnej, masz dwa wyjścia. Możesz zaakceptować ten fakt i poszukać sposobu na realizowanie swoich wartości w inny sposób, lub ograniczyć je do życia poza pracą. Jeśli natomiast nie jesteś w stanie znieść polityki firmy, być może warto pomyśleć o zmianie pracy.

 

Zarządzaj swoim wizerunkiem

Także w internecie, szczególnie w mediach społecznościowych. Niektóre firmy formalnie wymagają, by pracownicy powstrzymywali się od publikowania określonego rodzaju treści. Nawet jeśli nikt nie zakomunikował tego oficjalnie, zawsze zwracaj uwagę na ślad, jaki zostawiasz w sieci. W internecie nic nie ginie.

Zainwestuj swój czas w profesjonalne przygotowanie profilu w serwisie Linkedin, który w świecie biznesu stanowi odpowiednik Facebooka. Przyda Ci się do budowania sieci kontaktów.

 

Nie bój się korporacji. Tak naprawdę każdy rodzaj przedsiębiorstwa ma swoje wady i zalety. Jeżeli dopiero zastanawiasz się nad podjęciem pracy w dużej organizacji, naszym zdaniem warto spróbować. Tylko w ten sposób dowiesz się, czy odpowiada Ci takie środowisko. Niezależnie od wyboru, trzymamy kciuki za Twoją karierę!