Bielsko-Biała to miasto na prawach powiatu w województwie śląskim. Liczy niespełna 173 tys. mieszkańców i należy do grona najlepiej rozwiniętych pod względem gospodarczym miast Polski. Uważane jest za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w kraju do prowadzenia biznesu. Znajduje to odzwierciedlenie m.in. w poziomie bezrobocia, które jest tutaj wyjątkowo niskie.

Co wynika ze statystyk?

Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej, stopa bezrobocia w mieście w grudniu 2016 r. ukształtowała się na poziomie 3,1 proc. Dla porównania w województwie śląskim wyniosła w tym okresie 6,6 proc, zaś w kraju 8,3 proc. Grono miast o bezrobociu rejestrowanym poniżej 5 proc. jest w Polsce stosunkowo niewielkie – warto przy tej sposobności nadmienić, iż liderem w tym rankingu jest Poznań ze wskaźnikiem 1,9 proc. Co się zaś tyczy konkretnych liczb, to na koniec stycznia 2017 r. w Bielsku-Białej odnotowano 3296 bezrobotnych, z czego 1795 stanowiły kobiety.

Tendencja spadkowa utrzymuje się

W ubiegłym roku Bielsko-Biała odnotowała spory spadek bezrobocia i póki co nie zanosi się na to, by tendencja ta miała ulec zmianie. Tak dobrych rezultatów nie było w mieście już od wielu lat. Jakie przesłanki zadecydowały o tych efektach? Przede wszystkim bielski PUP prowadził szereg rozmaitych działań mających na celu zapobieganie bezrobociu – były one dofinansowane kwotą niemalże 18 mln zł. Z różnych propozycji skorzystało przeszło 1000 osób.

Ponadto dobra koniunktura sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy. Przedsiębiorcy funkcjonujący w wielu branżach zgłaszają spore zapotrzebowanie na pracowników, zaś lista zawodów deficytowych w Bielsku-Białej jest stosunkowo krótka. Świadczy to o tym, iż szanse na znalezienie zatrudnienia są tu naprawdę spore, niemniej nie jest to wcale równoznaczne z tym, że bielski rynek pracy nie boryka się z żadnymi trudnościami.

Problemy bialskiego rynku pracy

Eksperci podkreślają, iż za niezłymi wynikami stoi m.in. to, że sporo osób podejmuje pracę w zawodach, które nie są związane z ich wykształceniem – zgłaszają się tam, gdzie są wolne wakaty, by nie pozostać bez środków do życia. Nawet jeśli odbywa się to kosztem niższego wynagrodzenia, a tak właśnie w licznych przypadkach to wygląda.

Niemałym problemem jest również brak osób posiadających kwalifikacje na poziomie wymaganym przez pracodawców. Na rynek pracy w Bielsku-Białej wchodzi sporo absolwentów wyższych uczelni nieposiadających stosownego doświadczenia i umiejętności. Niedobory w obszarze wykwalifikowanych kadr zauważalne są wszędzie – nie tylko na Śląsku.

Jak najszybciej zdobyć zatrudnienie w Bielsku-Białej?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepszą metodą na zdobycie pracy w Bielsku-Białej, będzie skorzystanie z przeznaczonych ku temu serwisów tematycznych, takich, jak na przykład GoWork – to właśnie tam lista ofert pracy w Bielsku-Białej będzie najobszerniejsza. Dzieje się tak nie bez przyczyny, wszak to wyłączny dla pracodawców sposób, by w tak znacznej mierze przyspieszyć proces rekrutacji. Jest to wygodna opcja także dla kandydatów, którzy będą mogli odpowiedzieć swoim CV na dziesiątki rozmaitych anonsów, zwiększając tym samym swoje szanse na zdobycie zatrudnienia.

Rynek pracy w Bielsku-Białej 2024 – jak wygląda?

Rynek pracy w Bielsku-Białej z całą pewnością zasługuje na pochwałę i można określać go jako rynek pracownika. Stopa bezrobocia jest niska, w 2024 roku wynosząc zaledwie 2,2%, a liczba ofert pracy nie maleje – wręcz przeciwnie, jest ich coraz więcej, podobnie zresztą jak zawodów deficytowych dostępnych na listach Barometru Zawodów.

Pracodawcy w Bielsku-Białej często oferują zatrudnianym przez siebie pracownikom szereg atrakcyjnych benefitów pozapłacowych, baczną uwagę zwracając na najistotniejsze elementy employer brandingu. Na popularności w wielu sektorach zdobywa także praca zdalna.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_110853999_u%C5%9Bmiechni%C4%99ty-pracownik-w-%C5%BC%C3%B3%C5%82tym-kasku-pokazuje-znak-potwierdzaj%C4%85cy.html

Oceń artykuł
5/5 (2)