Wraz z nadejściem nowego roku rozpoczyna się sezon na postanowienia. Któż z nas chociaż raz nie stwierdził, że to najlepszy czas na jakąś zmianę w swoim życiu. Niestety rzadko kiedy dotrzymujemy obietnicy danej samemu sobie na przełomie roku. My podpowiadamy jak tego dokonać!

Sprecyzuj cel

rzucenie palenia

Jedno z najczęstszych noworocznych postanowień dotyczy rzucenia papierosów. Tytoniowe uzależnienie zabija w Polsce rocznie mniej więcej 67 tys. osób. W naszym kraju pali około 8,5 mln osób, czyli niemal 30% wszystkich mieszkańców. Rokrocznie aż 88% z nich podejmuje próbę zerwania z nałogiem – większość właśnie w okresie noworocznym. Wyzwanie jakie przed sobą stawiają w wielu wypadkach kończy się fiaskiem. Wpływ na to ma w dużej mierze złe sformułowanie celu. Uwolnienie się z jakiegokolwiek nałogu jest trudne już samo w sobie. Zamiast więc stawiać przed sobą ogólny cel jakim jest np. „rzucenie palenia”, sprecyzuj jak chcesz to osiągnąć. Wyznacz sobie termin do kiedy chcesz ziścić swój cel, określ jak tego dokonasz. Niewiele jest osób, które postanawiają, że od 1 stycznia nie palą i udaje im się to osiągnąć. Zamiast tego niech Twoim celem będzie najpierw stopniowe ograniczenie liczby spożywanych papierosów, np. do końca stycznia uda mi się ograniczyć palenie do 5 papierosów dziennie. Jeśli uda Ci się to osiągnąć, Twoja samoocena wzrośnie, pokażesz sam sobie, że jesteś w stanie tego dokonać. Tym samym możesz śmiało zacząć realizować kolejne postanowienie jakim będzie całkowite zerwanie z nałogiem.

Znajdź pracę na GoWork.pl

Wyrób w sobie nawyk

Postanowieneia noworoczn

„Chcieć znaczy móc”, ale same chęci nie sprawią, że osiągnie się sukces. Tym, co znacząco przybliża do realizacji celów są nawyki – właśnie nimi powinny się stać noworoczne cele. Jeśli więc chcesz ćwiczyć, to zadbaj o to, by w tym czasie nikt Ci nie przeszkadzał ani rozpraszał. Lepiej robić to codziennie lub co drugi dzień przez 15 minut, niż raz w tygodniu przez 1,5 godziny. Jednocześnie dobieraj ćwiczenia do swoich możliwości, zwiększaj stopień trudności stopniowo. W ten sposób nie tylko zadbasz o swoją kondycje i zdrowie, ale wyrobisz również wspomniany już nawyk. Pamiętaj, że na początku może być ciężko – według psychologów budowanie przyzwyczajenia trwa około trzech tygodni. Po tym okresie poranna gimnastyka stanie się dla Ciebie rutyną. Warto również notować swoje wyniki. Dzięki temu po pewnym czasie zobaczysz, że wysiłek przynosi efekt.

Sprawdź opinie o pracodawcach

Skup się na jednym celu

Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne to najczęściej długie listy, które z założenia mają poprawić jakość naszego życia. Przygotowywanie ich pod wpływem emocji albo nacisku ze strony bliskiej osoby, która chce byś zmienił jakieś złe zachowanie to błąd. Doprowadza to do tego, że skutek jest odwrotny od oczekiwanego. Jeśli nie potrafiłeś zmienić jednej rzeczy w swoim życiu przez 12 miesięcy minionego roku, to trudno oczekiwać byś podołał wielu stawianym przed sobą zobowiązaniom. Niezrealizowanie celu może zostać przez Ciebie odebrane jako porażka. W efekcie może to obniżyć Twoją pewność siebie, co będzie rzutować zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe. Dlatego drogie Kobiety nie rezygnujcie z jedzenia słodyczy tylko dlatego, że prosił Was o to partner. To jego postanowienie, a nie Wasze. Prawdopodobnie i tak będziecie podjadały ukradkiem, a prędzej czy później wszystko się wyda. Zamiast długiej listy lepiej skupić się w pełni na realizacji jednego celu, na którym naprawdę Wam zależy. Rozpraszanie uwagi na wielu postanowieniach, na pewno nie służy ich realizacji.

Trzymamy kciuki i życzymy Wam spełnienia noworocznych postanowień. Pamiętajcie, że nie zawsze będzie łatwo, ale im więcej będzie kosztować Was to wysiłku, tym większa satysfakcja ze zrealizowanego celu.

Autor: GoWork.pl

Oceń artykuł
0/5 (0)