Praca tymczasowa jest sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego i dzięki niej można pogodzić zarabianie pieniędzy z koniecznością np. sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem czy osobą starszą. Na takie rozwiązanie decydują się także uczniowie i studenci, chcąc jednocześnie pracować i pobierać naukę. Pracownicy tymczasowi często mają szansę na otrzymanie stałego angażu, zwłaszcza na Śląsku, w tym między innymi w Gliwicach.

Śląsk z wysokim zapotrzebowaniem na pracowników

Bezrobocie w województwie śląskim w maju 2017 roku wynosiło zaledwie 6 proc., podczas gdy na koniec kwietnia parametr ten był o 0,2 punktu procentowego wyższy. W regionie gliwickim bezrobocie wynosiło 6,6 proc., a w samych Gliwicach bez pracy pozostawało 4 389 osób (stopa bezrobocia w kwietniu 2017 roku wynosiła tam 4,2 proc.). Takie wyniki wskazują na fakt, że na Śląsku mamy do czynienia z rynkiem pracy pracownika. To osoby zainteresowane zdobyciem posady   tymczasowej mogą dyktować warunki.

Na Śląsku liczni pracownicy tymczasowi otrzymują w krótkim czasie od chwili podjęcia zatrudnienia propozycję zawarcia korzystniejszych umów o pracę na stałe. To znak, że w Gliwicach i w ogóle w całym województwie śląskim wyraźnie brakuje osób chętnych do rozpoczęcia drogi zawodowej.

Firma Adecco zatrudniająca ludzi w ramach pracy tymczasowej opublikowała w mediach ogólnopolskich swoje statystyki wskazujące na to, że niemal połowa pracowników w województwie śląskim i dolnośląskim tymczasowych została przyjęta w przedsiębiorstwach na stałe. Było to dokładnie 3273 spośród 7313 osób.  Najwięcej pracowników – 1945 – znalazło stały angaż w branży produkcyjnej. W Gliwicach w charakterze pracowników tymczasowych przyjęto  ponad 300 osób. Podobnie było w Tychach, Żywcu czy Sosnowcu.  

Gdzie najłatwiej o pracę stałą na Śląsku?

Pracownicy tymczasowi zdecydowanie najszybciej zamienią umowę z agencją pracy na korzystniejszą umowę bezterminową z daną firmą w branżach produkcyjnej i budowlanej. Poszukiwani są operatorzy maszyn i pracownicy linii produkcyjnych. Osoby zatrudnione  tymczasowo pozyskiwane są do pracy na stałe także w sektorze magazynowym.

Eksperci podkreślają, że w całej Polsce, a zwłaszcza w regionie Śląska i Dolnego Śląska, właściciele firm poszukują nowych ludzi do wykonywania określonych obowiązków zawodowych. Pracownik tymczasowy jest dla zakładu sprawdzonym podwładnym, który został wdrożony już w specyfikę zawodu. Warto więc go pozyskać na stałe pomimo ponoszenia wyższych kosztów.

Z drugiej strony warto zwracać się bezpośrednio do firm z pytaniem o działania podejmowane w celu przyuczenia do zawodu. Mogą nimi być rozmaite praktyki, czy staże, dzięki którym osoby chętne mają okazję poznać specyfikę pracy i zdobyć nowe umiejętności. Zdobycie stażu ułatwia także współpraca z urzędem pracy. Ma to więc korzyści ma wielu stron – zarówno pracodawców, jak i przyszłego pracownika.

W niektórych przypadkach można też podjąć się płatnych kursów umożliwiających uzyskanie certyfikatu wymaganego na danym stanowisku związanym z sektorem produkcyjnym.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_106768188_pracownicy-fabryki-przechodz%C4%85cy-przez-hal%C4%99.html?vti=ncd2jkovuv9delzog7-2-136

Oceń artykuł
0/5 (0)