Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto liczy ok. 140 tys. mieszkańców. To ważny ośrodek przemysłu oponiarskiego, drzewnego, meblarskiego, spożywczego, odzieżowego oraz poligraficznego. Istotną rolę w rozwoju gospodarczym Olsztyna ma również turystyka, co z kolei przekłada się na zapotrzebowanie na przedstawicieli określonych profesji.

Rozwój infrastruktury turystycznej a spadek bezrobocia

O turystycznej atrakcyjności Olsztyna decyduje jego położenie geograficzne. Mazury to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski. Jak oceniają władze województwa, w ubiegłym roku region został odwiedzony przez ok. 3 mln gości, co jest naprawdę doskonałym wynikiem. Ponadto warto tutaj przypomnieć, iż w Olsztynie znajduje się wiele interesujących zabytków, co również przemawia na korzyść miasta.

Rozwój infrastruktury turystycznej to istotny czynnik wpływający na zmniejszenie bezrobocia. W tym obszarze Olsztyn poczynił na przestrzeni paru ostatnich lat spore postępy. Na koniec kwietnia 2023 roku odnotowano tu wskaźnik rejestrowanego bezrobocia na poziomie 2,1 proc. Dla porównania w analogicznym okresie 2016 r. wynosił on 6,1 proc., a w poprzednich latach był jeszcze wyższy. Dowodzi to skuteczności działań mających na celu walkę z bezrobociem.

Potrzebni kucharze i nie tylko

Badanie barometr zawodów przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2022 r. wykazało, iż w mieście w 2023 r. będzie spore zapotrzebowanie na pracowników gastronomii, co ma nierozerwalny związek z wymienionym powyżej aspektem. Nie brakuje zatem ofert pracy w Olsztynie dla kucharzy, pomocy kuchennych, a także sprzedawców, zaopatrzeniowców i dostawców etc.

Powstaje sporo nowych lokali gastronomicznych, które mają służyć nie tylko lokalnej społeczności, ale również i turystom. Obecnie coraz większą wagę przykłada się do jakości usług świadczonych przez restauracje, pizzerie etc. Wiele osób deklaruje, iż jest w stanie nawet zapłacić więcej, ale w zamian za smaczne jedzenie przyrządzone na bazie wartościowych i świeżych składników. Stąd też dla właścicieli lokali gastronomicznych duże znaczenie mają nie tylko kwalifikacje kucharzy czy pomocy kuchennych, ale i dobre kontakty z dostawcami i sprzedawcami.

Jakie wymagania są stawiane osobom szukającym pracy w Olsztynie w gastronomii? Wszystko zależy od konkretnego stanowiska, niemniej pracodawcy kładą niemały nacisk na doświadczenie oraz umiejętności kandydatów. Poza tym wiadomo, że na takich stanowiskach jak np. kucharz niezbędne jest także odpowiednie wykształcenie – szkoły kształcące w tego typu kierunkach na brak zainteresowania narzekać nie mogą.

Praca jest, lecz kandydaci nie dopisują

Stosownych ofert pracy w Olsztynie nie brakuje – nieco natomiast gorzej jest z chętnymi do podjęcia zatrudnienia. Dlaczego? W głównej mierze kandydatom nie odpowiadają warunki płacowe proponowane przez pracodawców. Z jednej strony wymagają oni dość wysokich kwalifikacji, ale z drugiej nie są zbyt skłonni, by należycie je wynagrodzić. Jest to jedna z największych bolączek nie tylko olsztyńskiego rynku pracy – podobne zjawisko zaobserwować można praktycznie wszędzie.

Praca w Olsztynie – gdzie najlepiej jej szukać?

Istnieje wiele metod, w ramach których możemy szybko znaleźć dobrze płatną pracę w Olsztynie. Warto jednak podkreślić, że tradycyjne metody, takie jak agencje zatrudnienia tymczasowego czy Powiatowy Urząd Pracy, zdecydowanie nie należą do najkorzystniejszych opcji.

Znacznie większą efektywnością odznacza się skorzystanie z jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, takich jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy z całej Polski pojawiają się najprędzej i najliczniej, pozwalając obu stronom na szybkie nawiązanie intratnej współpracy.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_58299573_skoncentrowany-przystojny-kucharz-gotowanie-stek-z-%C5%82ososia-na-patelni-i-ci%C4%99cia-sur%C3%B3wka-w-kuchni.html

Oceń artykuł
0/5 (0)