Z usług agencji pośrednictwa pracy za granicą korzysta rocznie ponad 100 000 Polaków. Większość  z nich nie przygotowuje się należycie do wyjazdu. W wielu przypadkach, o których słyszymy w mediach, tak naprawdę winien jest polskim pracownik, gdyż nie zadbał o wiele spraw. Chcemy zakończyć epokę wyjazdów w ciemno. Przedstawiamy poradnik jak przygotować się do wyjazdu i pracy w innym kraju.

Telefon i internet

Posługując się polskim numerem telefonu w innym kraju zapoznaj się z kosztami połączeń, smsów i wiadomości multimedialnych. Pamiętaj, że jeżeli piszemy smsa dłuższego niż 160 znaków, to koszty rosną. W smartfonach koniecznie musisz wyłączyć automatyczną aktualizację danych i ewentualnie pocztę głosową, aby nie zemdleć ze strachu podczas czytania faktury. Zapytaj swojego operatora o aktualne promocje, rozróżniając roaming od rozmów międzynarodowych.

Internet zna twojego pracodawcę

Przed wyjazdem sprawdź koszty życia w danym miejscu (internet) i zobacz jak to się będzie miało do twojego wynagrodzenia. Przy okazji sprawdź opinie na forach o agencji pracy, która wysyła nas w świat i pracodawcy lokalnym, który będzie nas zatrudniał. Przykładowo, baza opinii o pracodawcach GoWork.pl zawiera ponad milion komentarzy o firmach.

Gdzie mieszkać?

Agencja powinna zapewnić nam mieszkanie. Nie ufajmy zdjęciom, bo z nimi jest jak z hamburgerami w fast foodach. Wszystkie warunki takie jak łazienka, prąd, pralka, itd. powinny być zagwarantowane na piśmie. Dodatkowo pamiętaj, że nie we wszystkich krajach gniazdka elektryczne są takie same, więc warto zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki.

Legalna praca

Czy agencja pośrednictwa pracy z którą współpracujesz, zapewnia legalne zatrudnienie? Sprawdź czy jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Dodatkowo, spotkanie z przedstawicielem agencji może mieć miejsce tylko w siedzibie agencji. Nie wykonuj też żadnych opłat „z góry” bez pokwitowania. Musisz też wiedzieć, że w niektórych krajach to pracownik ma obowiązek zarejestrowania się w odpowiednich urzędach. Nie we wszystkich krajach pozwolenia na pracę oznacza pozwolenie na pobyt.

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem musisz zebrać pełne dane kontaktowe do przedstawiciela agencji, który pomoże nam w razie ewentualnych kłopotów. Upewnij się, że agencja zapewnia ci polisę ubezpieczeniową i co ona nam gwarantuje. Warto też dodatkowo ubezpieczyć się od kradzieży i nieszczęśliwych wypadków. W niektórych krajach NFZ nie pokrywa kosztów każdego leczenia, co też warto sprawdzić. Zawsze należy mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Transport

Agencja pracy powinna zapewnić ci transport. Zorientuj się czy pobiera za to jakiejś opłaty i czy ewentualnie cena podróży na własną rękę nie okaże się korzystniejsza. Porównaj też w internecie ceny poszczególnych przewoźników. Warto wiedzieć, że na terenie Unii Europejskiej za zbyt opóźniony lot lub pociąg można zażądać zwrotu kosztów za bilet. Nie korzystaj z pomocy nieznajomych osób prywatnych, które oferują podwiezienie swoim samochodem, chyba że chcesz rozpocząć karierę jako gwiazda telewizji w programie „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”.

Umowa

Nie wierz w kontrakty podpisywane później  i korespondencyjnie. Umowę należy podpisać bezpośrednio w siedzibie agencji. Podpisujemy tylko te umowy, które rozumiemy. Umowy ustne nie są zobowiązujące. Warto też uściślić precyzyjnie zakres obowiązków wyjeżdżając np. jako opiekunka osób starszych do Niemiec. W umowie muszą znaleźć się takie informacje jak np. kto będzie naszym zagranicznym pracodawcą, płaca, okres zatrudnienia, świadczenia socjalne, warunki ubezpieczenia, zakres odpowiedzialności cywilnej obu stron. Jeżeli warunki umowy nie będę spełnione, to po powrocie do kraju możesz dochodzić swoich praw w sądzie powszechnym (powództwo cywilne). W wielu krajach na miejscu możesz liczyć na wsparcie związków zawodowych, inspekcji pracy i urzędów pracy. Ewentualnie sprawę możemy zgłosić na policję lub do ambasady. Polska nie posiada ambasady w danym kraju? Wtedy możesz zgłosić się do każdej innej ambasady lub konsulatu. Co więcej, wyjeżdżając należy mieć przygotowany adres i numer telefonu takiego konsulatu.

Poznaj teren

Przygotuj sobie mapę miejscowości gdzie będziesz pracował, a na niej zaznacz najważniejsze punkty takie jak apteki, przychodnie, sklepy, szpitale i bankomaty. Jeżeli przewidujesz, że będziesz mieć czas wolny, warto zaznaczyć na mapie potencjalne atrakcje turystyczne. Dodatkowo zbadaj jak wygląda bezpieczeństwo w danym kraju, czy nie jest zagrożone terroryzmem, epidemię lub kataklizmami. Przykładowo, w Japonii trzęsienia ziemi zdarzają się nawet kilka razy w tygodniu.

Kopia bezpieczeństwa

Zrób kopię najważniejszych dokumentów takich jak np. paszport i dowód osobisty. Pracodawcy i agencji nie powierzaj oryginałów. Ksero dokumentów zostaw też swojej rodzinie i najbliższym.

Cyrkowcy

Nie zaleca się wyjazdu na własną rękę, bez uprzednio znalezionej pracy i miejsca zamieszkania. Wielu Polaków wciąż podejmuje takie ryzyko, aby potem zyskać status tzw. „cyrkowców”, czyli ludzi mieszkających w namiotach, nie wiedzących za bardzo co dalej ze sobą począć. Choć agencje pobierają pewną kwotę z wynagrodzenia, są najbezpieczniejszą opcją i najtańszą opcją wyjazdu. Koszty nieudanego wyjazdu na własną rękę mogę nas przerosnąć, i to nie tylko finansowo.