Reklama

Praca za granicą – jak ją znaleźć? Czy wyjazd to dobry pomysł?

Praca za granicą to coraz powszechniejsze rozwiązanie. Jak znaleźć pracę za granicą? Gdzie najlepiej wyjechać do pracy i czy na pewno warto? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, odpowiadając na te i inne najważniejsze pytania dotyczące emigracji.

Praca za granicą - paszport i bilet na zdjęciu

Praca za granicą cieszy się w Polsce sporą popularnością. Atrakcyjne wynagrodzenie i stabilne zatrudnienie to plusy, na które liczy nie tylko pracownik umysłowy, ale również pracownik fizyczny. Pracownicy z Polski często szukają pracy na terenie całych Niemiec lub Holadnii, czyli w państwach najbliżej położonych od granic ojczyzny, a zarazem oferujących wysokie wynagrodzenie nawet na stanowiskach takich jak pracownik fizyczny. Jeżeli Twoją głowę zaprząta myśl, jak wyjechać do pracy za granicę, mamy dla Ciebie zbiór porad. Potrzebujesz pomocy w zorganizowaniu wyjazdu albo po prostu wciąż nie jesteś pewien, czy warto wyjechać za granicę do pracy? Przeczytaj ten krótki poradnik i koniecznie sprawdź oferty pracy za granicą – FACHPRACA.pl!

Praca za granicą: najważniejsze sprawy

Zakładając, że jesteś już zdecydowany na wyjazd do pracy za granicą, powinieneś przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, co Cię interesuje: praca sezonowa jako pracownik fizyczny czy stałe zatrudnienie z perspektywami na awans. Kolejnym krokiem będą poszukiwania pracy. Musisz zdawać sobie sprawę z czekających na Ciebie okazji, ale i zagrożeń.

Zastanów się, gdzie chcesz wyjechać do pracy za granicę, sprawdź, na co powinieneś uważać. Zorientuj się też, na jakie zarobki możesz liczyć. Nie zapomnij także zastanowić się, co będzie Ci potrzebne – pośpiech jest złym doradcą, więc spakuj się z wyprzedzeniem, korzystając z listy. Przykładową prezentujemy poniżej.

Oferty pracy za granicą znajdziesz praktycznie na każdym portalu. Zasady rekrutacji z reguły są niezwykle uproszczone – szczególnie jeśli oferowana praca opiera się na sezonowości. Kandydatów na tego rodzaju stanowiska nie brakuje, co jednak nie oznacza, że ciężko znaleźć pracę poza granicami kraju. Co więcej, z reguły może okazać się to łatwiejsze, niż znalezienie pracy w Polsce. Analizując oferty pracy, doskonale widać, że wakatów nie brakuje. Zatem co może stwarzać największe problemy?

Praca za granicą: na co uważać?

Praca za granicą niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego warto porządnie przygotować się do wyjazdu. Ofert w Internecie jest mnóstwo, jednak niestety nie wszystkie zapewniają dobre warunki. Bardzo ważne jest, aby jak najdokładniej sprawdzać przeglądane ogłoszenia. Na co uważać, szukając pracy za granicą?

Zwróć uwagę na to, jak napisane są oferty pracy – powinny zawierać opis stanowiska oraz lokalizację („Praca na terenie całych Niemiec”/”Praca na terenie Niemiec przy granicy z Polską”), a także informacje o zakwaterowaniu. Powinieneś sprawdzać także podmiot zatrudniający pracowników oraz dostępne opinie na jego temat. Przeglądając interesujące Cię oferty, zwróć również uwagę na to, czy podano jedną z najważniejszych informacji dotyczącej pracy za granicą: ile można zarobić.

To prawda, że w większości przypadków na zachodzie można liczyć na dużo większe pieniądze, jednak niektóre oferty obiecujące nieproporcjonalnie wysoką wypłatę jako zwykły pracownik fizyczny bez doświadczenia powinny zapalić w Twojej głowie żółtą lampkę ostrzegawczą.

Co trzeba wiedzieć na temat pracy za granicą?

Zanim zdecydujesz się wyjechać do pracy za granicą, zadbaj o wszelkie formalności, a więc wykup ubezpieczenie (o ile nie planujesz wyjazdu przez agencję; jeśli tak, dowiedz się, czy będzie to konieczne), sprawdź swojego przyszłego pośrednika i/lub pracodawcę, przeczytaj opinie na jego temat np. na GoWork.pl.

Powinieneś również dowiedzieć się, co, jeśli pojawią się kłopoty, np. na miejscu okaże się, że proponowane Ci warunki są inne niż wcześniej ustalone. Zapoznaj się ze wszystkimi dokumentami, które otrzymasz i pytaj o każde zagadnienie, które jest dla Ciebie niejasne. Decydując się na wyjazd za granicę, powinieneś znać warunki oferowanej Ci pracy.

Koniecznie dowiedz się czegoś na temat wybranego przez siebie kraju: w jakim języku się tam rozmawia, jakiej pogody oczekiwać i jakie panują tam zwyczaje. Powinieneś także zapoznać się z lokalnym prawem, a przynajmniej najważniejszymi zasadami, które obowiązują w danym miejscu. Każda informacja może się przydać i wpłynąć na ograniczenie stresu.

Praca bez znajomości języka

Jak zapewne się domyślasz, znajomość języka obcego na pewno pomoże Ci w poszukiwaniu pracy. Dużo łatwiej będzie się integrować i poruszać w obcym środowisku. Co, gdy nie możesz się nią pochwalić? Czy można wyjechać za granicę do pracy, nie znając obowiązującego tam języka?

Zazwyczaj tak. Wszystko zależy jednak od rodzaju pracy, którą będziesz wykonywać. Ofert niewymagających znajomości innego języka jest całkiem dużo i znalezienie np. pracy fizycznej nie powinno stanowić problemu – zwłaszcza że wiele wyjazdów jest obsługiwanych i koordynowanych przez osoby mówiące po polsku.

Zastanów się nad swoimi umiejętnościami. Czy masz jakieś uprawnienia albo przydatne doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku? Każda taka informacja zawarta w życiorysie pomaga w znalezieniu pracy: także bez znajomości języka. Jeżeli tworzysz np. CV kelnera do pracy za granicą – opisz swoje doświadczenie nabyte w restauracjach w Polsce i cechy charakteru mile widziane w takiej profesji.

Choć najprawdopodobniej bez języka nie dostaniesz posady kelnera – wybiorą innych kandydatów – to może okazać się, że znajdziesz pracę jako kucharz lub osoba sprzątająca. W ten sposób zaczepisz się w miejscu, które ma związek z Twoim doświadczeniem zawodowym. W wielu przypadkach osoby, które wyjeżdżają do pracy za granicę, po czasie uczą się języka.

Istnieje też duża szansa na odnalezienie rodaków w Twoim przyszłym zespole, szczególnie jeśli obierzesz kierunek popularny wśród emigrujących Polaków. Pierwsze miesiące pozwolą Ci na naukę podstawowych zwrotów. Podobno najlepszym sposobem na naukę języka jest życie wśród osób, które go używają. Im szybciej nauczysz się języka – nawet do podstawowej komunikacji – tym szybciej możesz postarać się o lepsze stanowisko.

Gdzie szukać ofert pracy za granicą?

Zastanawiasz się, jak szukać pracy za granicą? Zapewne odpowiedź nie będzie dla Ciebie zaskakująca: oczywiście w Internecie. Istnieją grupy na portalach społecznościowych, w których znajdziesz setki ofert. Możesz też odwiedzić oficjalne strony z ofertami pracy albo przeszukać fora pracownicze. Kolejną możliwością jest skorzystanie z aplikacji mobilnych, które pozwalają na wygodne przeglądanie ofert bez względu na to, gdzie się znajdujesz.

Jak jeszcze znaleźć pracę? Praca za granicą

Jeśli nie ufasz ofertom internetowym, zawsze możesz poszukać w prasie albo podpytać znajomych. Zadziwiająco łatwo znaleźć kogoś, kto miał doświadczenia z pracą na obczyźnie. Co więcej, taka osoba może podpowiedzieć Ci, jak znaleźć pracę na wakacje lub na stałe. Ofert można także szukać w prasie, czy bezpośrednio w agencji. Pamiętaj, że aby pracować za zagranicą, wcale nie musisz wyjeżdżać. Jeśli jesteś specjalistą, a Twoją prace można wykonywać online, sprawdź, jaka praca zdalna lub praca hybrydowa u zagranicznych pracodawców jest dostępna.

Współpraca z agencją pracy

Chcąc udzielić wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć pracę za granicą, należy wspomnieć również o możliwości skorzystania z portali o pracy poza ojczyzną, a o ile znasz język lokalnych serwisów ogłoszeniowych. W przypadku, gdy planujesz skorzystać z usług pośrednika, możesz udać się osobiście do agencji lub zadzwonić i dopytać o aktualne oferty, wskazując interesujące Cię miejsce pracy, stanowisko (np. praca zmianowa na produkcji na pełny etat) oraz zakwaterowanie.

Wielu kandydatów decyduje się właśnie na rozpoczęcie swojej przygody z innym krajem właśnie przez agencje pracy. Wiąże się to z dużym ułatwieniem i ograniczeniem stresów. Zagraniczny pracodawca również często korzysta z agencji pracy – szczególnie jeśli poszukiwany jest pracownik fizyczny. Z firmą zawierana jest umowa o pracę tymczasową, a czasem umowa agencyjna.

Jak znaleźć pracę za granicą bez pośredników?

Poszukiwanie pracy przez agencję zatrudnienia jest z jednej strony bezpieczniejsze, z drugiej – wiąże się z kosztami. Godna zaufania firma będzie stanowić parasol ochronny w sytuacji, gdyby warunki pracy będą odbiegały od wcześniej proponowanych lub trafisz na nieuczciwą firmę. I choć teoretycznie taka usługa nie jest płatna, w praktyce pośrednik pobiera prowizję za rekrutowanie pracownika. Oznacza to, że część zarobionych przez Ciebie pieniędzy trafi do agencji.

Jak znaleźć pracę za granicą bez pośredników? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z Internetu: przeszukiwanie serwisów pracy, portali ogłoszeniowych i społecznościowych. Niekiedy, choć obecnie nieco rzadziej, wybiera się „wyjazd w ciemno”, czyli znalezienie zakwaterowania i szukanie pracy na miejscu. O ile możesz sobie na to pozwolić – często okazuje się, że jest to bardzo skuteczny sposób.

Zignoruj wszelkie podejrzane ogłoszenia i weryfikuj wszystko, co pisze Twój potencjalny przyszły pracodawca. Jeżeli masz zamiar podpisać umowę w języku obowiązującym w kraju, do którego wyjeżdżasz, uważnie ją sprawdź – możesz skorzystać z usług tłumacza.

Czy trudno znaleźć pracę za granicą bez pośrednika?

Warto też mieć świadomość, że bez konkretnego, specjalistycznego wykształcenia, przetłumaczonych dyplomów i bez bardzo dobrej znajomości minimum języka angielskiego, w krajach takich jak Niemcy, Holandia, Norwegia, czy Belgia może być ciężko ze znalezieniem pracy bez pośredników.

Dla kandydatów, którzy wyjeżdżają w celach zarobkowych do pracy fizycznej, może okazać się to praktycznie niemożliwe. Większość osób korzysta więc z pomocy pośrednika, a po pewnym czasie pracodawca może podjąć decyzję o zatrudnieniu bezpośrednim. Musi wtedy jednak wynegocjować z agencją pracy „wykupienie pracownika”.

Najczęstsze kierunki pracy za granicą

Poszukiwanie najpopularniejszych kierunków to dobry sposób na pracę z rodakami. Od wielu lat trend wygląda podobnie – najczęściej wyjeżdża się do Niemiec oraz Holandii, sporą popularnością cieszy się również emigracja do krajów skandynawskich oraz Stanów Zjednoczonych. Jeszcze nie tak dawno temu jednym z głównych kierunków emigracji była także wielka Brytania. Obecnie ruch w tę stronę jest niezwykle niski i opiera się głównie na pracach specjalistycznych.

Jednak czy to wystarcza, by na pytanie, gdzie do pracy za granicę, odpowiedzieć: do jednego z wymienionych krajów? Niekoniecznie – wszystko zależy od tego, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Gdzie najlepiej pracować za granicą?

Najczęściej wybierane kierunki zarobkowe będą charakteryzować się większą ilością ofert z różnych agencji pracy, co oznacza, że łatwiej jest tam o zatrudnienie. Jeżeli najistotniejsze są dla Ciebie zarobki, poleca się kraje skandynawskie oraz Austrię. Jeśli Twoim priorytetem jest mniejsza odległość od domu – zastanów się nad wyjazdem do Niemiec. Jeśli chodzi o łatwość znalezienia pracy, zdecydowany prym wiodą Niemcy i Holandia, nieco trudniej jest m.in. w Szwajcarii i Skandynawii.

Wielu kandydatów decyduje się także na dalsze kierunki, takie jak np. Islandia. W takich wypadkach zazwyczaj chodzi dodatkowo o zwiedzanie oraz o przeżycie przygody związanej z wyjazdem do wymarzonego miejsca. Polskim pracownikom może być jednak trochę trudniej o znalezienie pracy w takich miejscach. Kraje takie jak Holandia czy Niemcy są już nastawione na prawników z Polski, natomiast im bardziej egzotyczny kraj, tym trudniej znaleźć jasne informacje dotyczące pracy, kosztów, wynagrodzenia i zakwaterowania.

Gdzie wyjechać za granicę na stałe?

Zastanawiasz się nad wyjazdem na stałe do pracy za granicę. Gdzie najlepiej się wybrać?

Weź pod uwagę m.in. to, czy zabierzesz ze sobą bliskich, i jak często będziesz chciał wracać do Polski. Jeżeli planujesz częste powroty, wybierz któryś z bliższych, europejskich krajów. Osoby, którym zależy na spokoju, świetnie poczują się w Szwajcarii – choć angielski nie jest tam językiem urzędowym, jego znajomość wystarczy, by porozumieć się w większości miejsc.

Jeżeli niestraszny Ci nieco chłodniejszy klimat – spodoba Ci się w krajach skandynawskich. Będziesz zachwycony niesamowitymi krajobrazami, a średnie zarobki na północy Europy, nawet jako pracownik fizyczny są wyższe niż w większości innych krajów.

Zanim wybierzesz miejsce, do którego wyjedziesz, dokładnie sprawdź tamtejszą kulturę, język i przepisy. Upewnij się również, jakie są tam zarobki i możliwości rozwoju zawodowego.

Wyjeżdżając na stałe jako starszy specjalista, nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem pracy. W zależności od kierunku emigracji, niektóre kraje są przygotowane na stałych rezydentów. Jest tak w przypadku państw, takich jak Holandia lub Niemcy.

Urzędnicy rozumieją sytuację oraz doskonale wiedzą jak przebiega cały proces zmiany stałego miejsca zamieszkania. Dotyczy to także szkół, szpitali i innych instytucji użyteczności publicznej. Młodszy specjalista może za to z powodzeniem rozwinąć skrzydła za granicami kraju.

Co zabrać do pracy za granicą? Lista przydatnych przedmiotów

Szykujesz się do pracy za granicą. Co zabrać? Jakie są najpotrzebniejsze przedmioty? Możesz skorzystać z przygotowanej przez nas listy. Powinieneś wziąć ze sobą:

  • portfel, a w nim – wymagane dokumenty (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport i wszelkie zezwolenia czy inne przydatne dokumenty – np. umowa, ubezpieczenie, karta EKUZ) oraz trochę gotówki w walucie kraju, do którego wyjeżdżasz,
  • kartę płatniczą,
  • telefon oraz ładowarkę,
  • leki na receptę (jeżeli je bierzesz),
  • ręcznik,
  • kosmetyki,
  • bieliznę i odzież adekwatną do pogody (np. w Skandynawii przyda Ci się nieco więcej bluz czy swetrów niż na zachodzie Europy),
  • ubrania robocze – jeżeli wyjeżdżasz do pracy jako pracownik fizyczny.

Zanim wyjedziesz, dowiedz się, czy na Twojej liście, co zabrać do pracy za granicą, powinny znaleźć się np. sztućce, talerze i pościel, czy Twoje miejsce zakwaterowania będzie w nie wyposażone. Możesz przemyśleć także wzięcie np. ulubionej książki na czas podróży.

Jeżeli planujesz jechać własnym samochodem, będziesz mógł spakować nieco więcej rzeczy, jednak nawet w przypadku ograniczeń, jakie będą Cię obowiązywały przy podróży samolotem, z pewnością zmieścisz wszystko, czego potrzebujesz.

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę?

Wciąż nie jesteś pewien, jak wyjechać do pracy za granicę, by zminimalizować ryzyko, że cokolwiek pójdzie nie tak? Najlepszym sposobem będzie sporządzenie sobie nie tylko listy rzeczy, które chcesz zabrać, ale i listy zadań do wykonania. Wydawać by się mogło, że wyjazd w celach zarobkowych nie jest niczym nowym i nic Cię nie zaskoczy, ale pamięć potrafi być zawodna – lepiej wszystko zanotować.

Poza rozeznaniem, które powinieneś przeprowadzić przed przyjęciem oferty, dowiedz się, jakich formalności będziesz musiał dopełnić w wybranym przez siebie kraju. Sprawdź ważność swoich dokumentów, zadbaj o zakwaterowanie oraz poszukaj opinii na temat Twojego przyszłego pracodawcy. Nie zapomnij także o założeniu zagranicznego konta bankowego – może być niezbędne!

Przygotuj własną listę rzeczy do zabrania – możesz skorzystać z naszej propozycji i dopisać dodatkowe przedmioty, które będą Ci potrzebne. Ponadto poinformuj rodzinę i znajomych, gdzie wyjeżdżasz. Warto również, byś nauczył się przynajmniej podstawowych zwrotów w języku, którego używa się w kraju, do którego się wybierasz.

Czy można wyjechać za granicę do pracy we dwoje?

Praca za granicą dla par jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Czy warto wyjechać za granicę do pracy we dwoje – i czy jest to możliwe? Owszem, a we wspomnianym rozwiązaniu upatruje się sporo korzyści – szczególnie, że wyjazd tylko jednego partnera często powoduje kryzys w związku.

Wspólne poszukiwanie zatrudnienia i późniejszy wyjazd może być początkiem wielkiej przygody, sposobem na zwiedzenie nowych miejsc i podreperowanie domowego budżetu. Część agencji zatrudnienia oferuje wyjazdy dla par. Tak duże przedsięwzięcie zawsze wiąże się ze stresem, a we dwójkę łatwiej będzie Wam go pokonać.

Dzięki wspólnemu wyjazdowi nie będziecie musieli żyć w związku na odległość, a więc nie oddalicie się od siebie. Poza tym będziecie mogli szybciej odłożyć potrzebne pieniądze, np. na własne mieszkanie lub dom. Zdobędziecie wspólnych nowych znajomych i pozostaniecie w stałym kontakcie.

Należy jednak mieć świadomość wad tego rozwiązania – może się okazać, że trudniej będzie Wam znaleźć pracę dla dwojga, a gdy już ją znajdziecie – nie wiadomo, czy oboje sobie w niej poradzicie, ponieważ wymagania stawiane kobietom i mężczyznom mogą się znacząco różnić. Zdarza się także, że mimo wspólnego zakwaterowania różni się miejsce pracy, przez co każde z was dojeżdża i pracuje w innych firmach.

Praca za granicą – gdzie są największe zarobki?

Szukasz odpowiedzi na pytanie, gdzie najlepiej pracować za granicą? Przyjrzyjmy się zatem zarobkom, na które możesz liczyć w najczęściej wybieranych krajach w Europie.

Pamiętaj przede wszystkim, że zazwyczaj bez znajomości języka zarobisz mniej pieniędzy niż w pracy z językiem. To jednak wcale nie oznacza, że wyjazd do pracy za granicę bez znajomości języka jest nieopłacalny. Wtedy liczą się przede wszystkim Twoje umiejętności oraz to, czy spełniasz wymagania zagranicznego pracodawcy dotyczące np. wieloletniego doświadczenia w tej samej firmie dla zagranicznego klienta. Jednymi z najpowszechniejszych prac bez języka są produkcja, zatrudnienie na magazynach lub przy montażu instalacji bądź rusztowań.

praca za granicą - mężczyźni podczas pracy na magazynie

Zarobki w Skandynawii

Na początek omówmy, ile można zarobić w pracy za granicą w krajach skandynawskich. Z pomocą przychodzą nam informacje podawane przez portal Europa.jobs.

Imigranci w Norwegii zarabiają średnio ok. 16,5 tys. zł brutto miesięcznie. W przypadku sprzątaczek średnie wynagrodzenie wynosi nieco ponad 13 tys. zł brutto, nauczyciele przedszkolni mogą liczyć na ok. 17 tys. zł brutto, a pielęgniarki – aż 19,4 tys. zł brutto.

Wyjeżdżając do pracy w Szwecji, spodziewaj się średniej pensji w wysokości ok. 14 tys. zł brutto. Jeżeli planujesz pracę sezonową jako ogrodnik, miesięcznie zarobisz ok. 8,9-10,3 tys. zł brutto, z kolei w branży budowlanej możesz liczyć na wynagrodzenie rzędu ponad 13 tys. zł brutto.

Coraz częściej wybór pada na pracę w Danii. W tym przypadku średnie zarobki wynoszą 12-18 tys. zł brutto. Najmniej zarabiają pracownicy fizyczni, sporo więcej – zatrudnieni w branży budowlanej i instalacyjnej.

Praca za granicą. Ile można zarobić w innych krajach europejskich?

Jednym z popularnych kierunków jest Belgia. Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi tam ok. 1955 EUR brutto, a średnie zarobki to ok. 14,4 tys. zł brutto.

Kolejnym częstym wyborem do pracy za granicą jest Francja. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni mogą liczyć na pensje rzędu 8,1-9,9 tys. zł brutto (na umowach przypominających polskie zlecenie), a w wielu firmach możliwa jest praca po godzinach i w weekendy (co oznacza dodatkowy zarobek). Minimalna pensja na francuskim odpowiedniku umowy o prace wynosi w 2023 roku 1709 EUR.

Choć kierunek Holandia od jakiegoś czasu jest nieco mniej opłacalny niż kiedyś, Polacy wciąż stosunkowo często wyjeżdżają właśnie tam. Jeżeli masz co najmniej 21 lat, czyli nie obowiązuje Cię tzw. wiekówka, zarobisz minimalnie ok. 1934 EUR brutto, jednak, jak podaje portal Europa.jobs, średnie stawki wynoszą 11,2-13,5 tys. zł brutto dla pracowników wykwalifikowanych (dla pracowników sezonowych – 7,2-9 tys. zł brutto).

Przeciętna stawka za pracę w Niemczech to 8,9 tys. zł brutto. Na wysokie zarobki mogą liczyć m.in. specjaliści, elektrycy i hydraulicy czy też osoby pracujące w branży budowlanej.

Wyjazd do Wielkiej Brytanii po tzw. brexicie jest co prawda nieco trudniejszy, ale wciąż możliwy. Tutaj również obowiązuje tzw. wiekówka – i tak młodzież w wieku 18 lat zarobi ok. 24 zł brutto za godzinę pracy, a 25-letni zatrudnieni już ok. 46 zł brutto za roboczogodzinę. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii jednymi z najniższych są zarobki barmana – serwis Bankier.pl podaje, że zarabiają oni średnio ok. 78,4 tys. zł brutto rocznie, czyli ok. 6,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Gdzie zarobisz najwięcej?

Obecnie najwyższe wynagrodzenie minimalne w Europie znajdziemy w Liksemburgu. Wynosi aż 2387 EUR brutto. Polska w zestawieniu płac minimalnych znalazła się w pierwszej grupie państw, w których stawka waha się między 399 a 840 EUR razem z państwami takimi jak Łotwa, Bułgaria, Malta, Czechy, czy Słowacja.

W przypadku krajów skandynawskich nie ma płacy minimalnej. Kwoty określają bowiem związki zawodowe lub pracodawca.

Nie wystarczy sprawdzić, gdzie w pracy za granicą są największe zarobki. Pamiętaj, że musisz zwrócić uwagę na koszty utrzymania w wybranym przez siebie państwie – w końcu mają one bardzo duży wpływ na to, ile pieniędzy uda Ci się odłożyć. Dowiedz się ile płatne jest zakwaterowanie i czy oferta dotyczy obszaru wiejskiego czy miejskiego.

Jak rozliczyć pracę za granicą?

Wyjazd nie zwalnia Cię z konieczności rozliczenia podatku w kraju Twojej rezydencji podatkowej. Jak to wygląda przy pracy za granicą – jaki PIT Cię obowiązuje, jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym?

Powinieneś odprowadzić podatek od wszystkich dochodów, które uzyskałeś, w Polsce. Złóż standardowy PIT-36 oraz załącznik PIT/ZG (w przypadku posiadania zagranicznego źródła przychodów). Sprawdź również, z jakich ulg możesz skorzystać – mowa np. o uldze abolicyjnej czy też możliwości rozliczenia się ze współmałżonkiem.

Nie musisz obawiać się podwójnego opodatkowania – nie zapłacisz dwa razy. W umowach zawartych między krajami – ulgi abolicyjne – znajdują się zapisy pozwalające na uniknięcie tej sytuacji; stosuje się jedną z dwóch metod – proporcjonalnego odliczenia lub wyłączenia z progresją.

Podwójne opodatkowanie grozi tylko rezydentom podatkowym w Polsce. Co oznacza ten termin? Jak podaje Strefabiznesu.pl jest to osoba, która:

posiada w Polsce ośrodek interesów życiowych (np. przebywa tutaj jego najbliższa rodzina, małżonek, dzieci, z którymi prowadzi wspólne gospodarstwo domowe), posiada inwestycje, nieruchomości lub szeroko rozumiane interesy, może prowadzić aktywność polityczną, społeczną lub kulturalna, choć pracuje za granicą) lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, poszukaj odpowiedzi na forum dla pracowników lub utwórz nowy wątek. Następnie możesz już planować wyjazd. Powodzenia!

Oceń artykuł
4.6/5 (9)