Praca w Wigilię i Boże Narodzenie jest wpisana w niejeden zawód. Wiele osób musi wypełniać swoje obowiązki zawodowe i nie ma możliwości, by świętować z najbliższymi. Dla kogo przewidziana jest praca w Wigilię? Ustawa w Kodeksie pracy rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Czy w Wigilię można pracować?

Zastanawiasz się, czy w Wigilię można pracować? Najlepiej sprawdzić wszystkie informacje na ten temat w Kodeksie pracy. To właśnie ten akt prawny reguluje prawa pracownika i określa zasady funkcjonowania osób zatrudnionych na umowę o pracę. Zasadniczo Wigilia jest zwykłym dniem roboczym i pracownikom nie przysługuje wolne z tego tytułu. Natomiast Boże Narodzenie to święto kościelne i tzw. czerwona kartka w kalendarzu. Odrębne przepisy decydują o tym, jak wygląda praca w niedziele i święta, a Kodeks pracy określa, że wykonywanie swoich obowiązków pracowniczych w Boże Narodzenie jest możliwe w kilku ściśle określonych przypadkach.

Praca w Wigilię – Kodeks pracy

Jak wygląda praca w Wigilię? Kodeks pracy zawiera wszystkie niezbędne regulacje i przedstawia dni ustawowo wolne od pracy. Zgodnie z rozporządzeniem wigilia Bożego Narodzenia nie jest świętem państwowym, ani religijnym. W związku z tym pracownicy są zobligowani do wykonywania swoich obowiązków pracowniczych tego dnia. Co prawda, czas pracy w Wigilię może ulec skróceniu, natomiast regulują to odrębne przepisy. Wiele zależy również od branży, w której pracujemy i wykonywanego zawodu.

Praca w Wigilię: gdzie szukać?

Okres przedświąteczny to najlepszy czas dla handlu, kiedy większość z nas wyrusza kupować prezenty dla najbliższych. Często właśnie przed świętami korzystamy z wszelkich promocji w sklepach odzieżowych i szukamy stylizacji na wigilijny wieczór. Wir świątecznych przygotowań sprawia, że niektórzy odkładają zakupy na ostatnią chwilę i dopiero w wigilię Bożego Narodzenia pędzą do galerii po upominki dla rodziny.  Pracę w okresie świątecznym znajdą więc niewątpliwie sprzedawcy i kasjerzy. Do której w Wigilię otwarte są galerie handlowe? Obowiązujące przepisy mówią jasno, że praca w Wigilię w placówkach handlowych powinna trwać do godziny 14:00.

Tymczasowa praca w Wigilię

W grudniu obroty firm rosną średnio o 60 proc. w porównaniu z pozostałymi miesiącami w roku. Potrzebne są wtedy dodatkowe ręce do pracy, by sprostać większemu popytowi, tym bardziej, że w okresie zimowym wielu pracowników decyduje się wziąć urlop na święta. Z roku na rok przedsiębiorstwa coraz chętniej decydują się na zatrudnianie pracowników tymczasowych. Wzmożony ruch w sklepach zapewniają również szeroko zakrojone kampanie reklamowe i akcje promocyjne. W takiej sytuacji trudno byłoby obejść się bez dodatkowych pracowników, którym niestraszna praca w Wigilię. Ustawa zawarta w Kodeksie pracy dotyczy osób zatrudnionych na umowie o pracę, natomiast pracownicy tymczasowi zazwyczaj zatrudniani są na umowę zlecenie.

W okresie przedświątecznym na najlepsze stawki pracy dorywczej mogą liczyć osoby pracujące jako Mikołaje i Śnieżynki.  Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł na naszym poradniku Ile zarabia Święty Mikołaj!

Praca w Wigilię: gdzie jeszcze czekają oferty?

Dzięki przepisom, które określają czy można pracować w Wigilię, wiele osób w przeddzień Bożego Narodzenia czeka na zamówione paczki z prezentami. Firmy kurierskie mają w grudniu masę pracy, a chcąc dostarczyć wszystko na czas, często brakuje im pracowników, stąd oferty pracy dla kurierów pojawiają się jak grzyby po deszczu! Jednak nie wszystkie spółki decydują się na zatrudnienie dodatkowych rąk do pracy, choćby na pół etatu. Niektóre firmy kurierskie mimo zwiększenia pracy o ok. 70 proc. w grudniu nie zatrudniają nowych kurierów.

Wynika to z konieczności długiego szkolenia – nowy pracownik na poznanie swojego przyszłego rejonu potrzebuje min. tygodnia. Całkowity proces rekrutacji i wdrażanie jest zatem nieopłacalny dla właściciela firmy, bo zajmuje zbyt dużo czasu. Kolejną przeszkodą jest fakt, że bardzo trudno jest znaleźć osobę, która byłaby zainteresowana umową wyłącznie na pracę w święta Bożego Narodzenia lub np. na 1 miesiąc. Decydując się na nową pracę, myślimy o długoterminowej umowie, a na zmianę posady wybieramy styczeń lub okres „po świętach”.

Praca w Boże Narodzenie: czy warto?

Czy praca w Boże Narodzenie bardziej się opłaca? Osobom, które muszą wykonywać swoje obowiązki służbowe w niedziele lub święta przysługuje rekompensata. Pracodawca jest zobowiązany do przyznania swojemu pracownikowi dnia wolnego w zamian za pracę w Boże Narodzenie. Musi to zrobić w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających święto. Jeżeli pracownik nie ma możliwości, aby odebrać dzień wolny, to należy wypłacić mu dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę.

Praca w dni świąteczne 2024 – co się zmieniło?

Na przestrzeni lat Kodeks Pracy dostosowywał się do najrozmaitszych zmian i potrzeb – zarówno pracowników, jak i pracodawców. W wielu przypadkach praca w Boże Narodzenie jest wręcz zakazana, jednak dotyczy to wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Naturalnie, w skrajnych przypadkach i tutaj są wyjątki.

Zgodnie z obowiązującą literą prawa, pracodawca jest obowiązany do zapewnienia pracownikowi jednego dnia wolnego od pracy na każdy dzień wolny ustawowo, w którym ów zmuszony jest świadczyć swe usługi. Przysługuje pełny dzień, niezależnie od ilości czasu poświęconego na pracę.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_115077782_zabytkowa-drewniana-zabawka-w-kszta%C5%82cie-futrzanego-drzewa-do-dekoracji-%C5%9Bwi%C4%85tecznych.html

Oceń artykuł
1.5/5 (2)