Radom to jeden z najważniejszych ośrodków w województwie mazowieckim liczący ponad 215 tys. mieszkańców. Spory ich odsetek pozostaje jednak bez zatrudnienia – walka z bezrobociem to dla lokalnych władz priorytetowy cel. Jednakże przy tej okazji pojawia się szereg trudności, którym trzeba stawić czoła. Więcej na ten temat w artykule.

Bezrobocie w Radomiu – garść danych

Sytuacja w Radomiu, jeśli chodzi o bezrobocie, nie przedstawia się najlepiej. W styczniu 2017 r. odnotowano tutaj rejestrowane bezrobocie na poziomie 16,4 proc. – dla porównania w województwie mazowieckim wskaźnik ten wyniósł w tym okresie 7,4 proc. Należy zaznaczyć, iż realne bezrobocie jest z pewnością większe – ostatecznie przecież nie każda osoba pozostająca bez zatrudnienia zgłasza się do urzędu pracy. Nie jest co prawda tak fatalnie jak w 2003 r., kiedy to bezrobocie w Radomiu sięgnęło 29 proc., niemniej wciąż jeszcze jest wiele do zrobienia w tym obszarze. Jak wskaźniki przekładają się na konkretne liczby? 12 227 osób ze statusem bezrobotnych – taki był stan na koniec stycznia bieżącego roku.

Pracodawcy szukają pracowników, ale nie chcą dobrze płacić

Można by zatem pomyśleć, że brakuje ofert pracy w Radomiu. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Do radomskiego pośredniaka wpływa całkiem sporo ogłoszeń od pracodawców, aczkolwiek zainteresowanie nimi jest poniżej oczekiwanego. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w znakomitej większości przypadków pracodawcy proponują niskie wynagrodzenie. Z drugiej zaś strony mają wobec kandydatów dość wysokie oczekiwania. Trudno się zatem dziwić, że doświadczony i wykwalifikowany pracownik nie chce pracować za 2 000 zł brutto miesięcznie – tyle w 2017 r. wynosi minimalne wynagrodzenie.

Radomscy pracodawcy narzekają nie tylko na brak osób mogących się poszczycić odpowiednimi umiejętnościami adekwatnymi do kryteriów poszczególnych stanowisk, ale i na niedostateczną ilość pracowników potrzebnych do wykonywania drobnych prac.

Wiele osób nie chce szukać pracy w Radomiu

Przy tej okazji należy koniecznie wspomnieć o pewnej ważnej kwestii. Wśród osób zarejestrowanych w Radomiu jako bezrobotne spora część pozostaje bez zatrudnienia przez minimum 12 miesięcy – mówi się tu zatem o długotrwałym bezrobociu. Co gorsza, osoby te nie przejawiają większego zainteresowania ani szukaniem pracy, ani podnoszeniem czy zmianą zawodowych kwalifikacji. Tymczasem Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu otrzymał na 2017 r. 65 mln zł na sfinansowanie aktywnych form zwalczania bezrobocia – chodzi tutaj o staże, dotacje na założenie własnych firm, refundację kosztów zatrudnienia, szkolenia, kursy, przekwalifikowania zawodowe itp. Istnieje zatem możliwość uzyskania wsparcia i pomocy.

Gdzie szukać pracy w Radomiu?

Oferty pracy w Radomiu znaleźć można nie tylko w Powiatowym Urzędzie Pracy, ale także na stronie serwisu GoWork.pl. Zawsze aktualne, skierowane do przedstawicieli różnych branż i osób o różnym poziomie doświadczenia stanowią cenną bazę dla wszystkich pozostających bez zatrudnienia lub chcących zmienić dotychczasowe miejsce pracy.

Osoby, które szukają pracy w Radomiu za pomocą serwisu, mają do dyspozycji nie tylko dużą bazę ofert, ale również praktyczne funkcje ułatwiające cały proces. To przede wszystkim możliwość filtrowania wyników wyszukiwania po np. wymiarze zatrudnienia, czy rodzaju umowy. Do tego dochodzi również możliwość wysyłania dokumentów aplikacyjnych na kilka ogłoszeń jednocześnie. Pomocną funkcją dla poszukujących pracy są powiadomienia. Korzystając z nich, można otrzymać informację o pojawieniu się takiej oferty w serwisie, która odpowiada wymaganiom kandydata.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_109467202_dw%C3%B3ch-m%C4%99%C5%BCczyzn-ubranych-w-pomara%C5%84czowe-kamizelki-robocze-i-kaski-rozmawia-o-procesie-budowy-na-placu.html?vti=o0ysascp7ueyf05wf9-1-6

Oceń artykuł
0/5 (0)