Zastanawiacie się czy warto podjąć pracę w zawodzie kucharza? Lepiej jest założyć własną restaurację czy pracować jako szef kuchni? Gdzie zarobimy najwięcej? Sprawdziliśmy raporty dotyczące gotowania oraz zapytaliśmy specjalistów co sądzą o zawodzie kucharza.

Opinie o pracy kucharza

Najnowsze statystyki i badania pokazują, że mistrzowie kuchni są w ostatnich czasach jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów. Praca mistrza kuchni w ciągu ostatnich lat bardzo zyskała na wartości – tak głoszą wyniki raportu „Zawód kucharza w oczach Polaków”. Powodem jest nie tylko rozwój branży, ale wzrost rangi pracy w restauracji. „Polacy postrzegają zawód kucharza jako atrakcyjny (73 %), dający szerokie możliwości rozwoju zawodowego i podwyższania swoich kwalifikacji (72 %). Dla 16 %Polaków praca w charakterze kucharza jest gwarancją wysokiego wynagrodzenia.” – tak wynika z badań wśród opinii publicznej, które zostały przeprowadzone przez TNS OBOP.

Zastawiasz się nad pracą w gastronomii? Po skończeniu odpowiedniego kursu lub szkoły warto spróbować swoich sił w tej branży, jednak trzeba być świadomym tego jak wygląda obecny rynek. Na kilka pytań odnośnie zawodu kucharza odpowiada nasz ekspert – szef kuchni jednej z warszawskich restauracji – Rafał Olszewski.

Czy praca kucharza w dzisiejszych czasach jest opłacalna, podobno wymaga dużo pracy i poświęceń?

„Zawodu kucharza nie powinno się traktować, jak każdego innego. Według mnie kucharz to pewien rodzaj artysty i jest to dla niego pasja. Zarobki są adekwatne do wykonywanego zawodu, ale niestety też zależy to od miejsca, w którym się pracuje. Nie zawsze pracodawca ma pojęcie o nakładzie pracy i wysiłku, który należy w to włożyć, więc i zarobki się różnią. Jeżeli ma się wiedzę i doświadczenie, to tak- zawód ten jest opłacalny. Trzeba tylko pamiętać, że dzień pracy trwa około 12 godzin i wymaga od nas wielkiego skupienia i koncentracji.”

W jakiego typu kuchnie opłaca się inwestować – włoskie, portugalskie czy większość klientów preferuje inne smaki?

„Wszystko zależy od miejsca, w którym miałby się znaleźć lokal. W tym momencie w Warszawie pełno jest restauracji z kuchnią śródziemnomorską i bez dobrego planu ciężko byłoby wejść na ten rynek. Zaczynają się pojawiać restauracje bałkańskie, z kuchnią wschodnią i wydaje mi się, że to jest w tym momencie najlepszy pomysł na biznes. Dobrym rozwiązaniem jest także zatrudnienie profesjonalnego kucharza, który stworzyłby kartę opartą tylko o kuchnię autorską.”

Jakie są typowe obowiązki kucharza, a jakie szefa kuchni?

„Dzień kucharza w restauracji powinien rozpocząć się od przygotowania tak zwanej produkcji. Należy zapewnić sobie i współpracownikom komfort poprzez przygotowane produkty, co usprawni dalszą pracę. Kucharz powinien umiejętnie rozporządzać produktami, odpowiednio je przechowywać. Ważnym elementem pracy jest także systematyczność i organizacja czasu. Pracownik kuchni przede wszystkim gotuje i z pasją tworzy swoje dania, ale nie należy zapominać o tych bardziej przyziemnych obowiązkach jak zmywanie czy sprzątanie.

Szef kuchni to przede wszystkim pracownik taki, jak każdy, ale ponad to ma na głowie inne dodatkowe obowiązki. Musi zarządzać tym, co się dzieje na kuchni, wydawać polecenia innym. Powinien zajmować się zaopatrzeniem i tworzeniem karty dań. Choć to określenie ładnie brzmi, to nie jest to łatwy i przyjemny zawód. Goście restauracji często nie mają pojęcia o tym, jak wiele pracy i wysiłku wkładamy w to, aby ich zamówienia były na najwyższym poziomie.”

Praca jako kucharz – czy to się opłaca?

Naturalnie, wybierając odpowiednią dla siebie ścieżkę rozwoju zawodowego, chcielibyśmy przede wszystkim mieć świadomość tego, że nasza przyszła praca da nam satysfakcję. Niemniej, trudno spodziewać się satysfakcji w sytuacji, w której zarobki miałyby się okazać niezadowalające. Jak rzecz wygląda w przypadku kucharza?

Jak wynika z danych przedstawianych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, mediana zarobków w 2024 roku na tym stanowisku to zaledwie 4 850 złotych brutto miesięcznie, przy widełkach rynkowych od 4 200 złotych brutto do 6 040 złotych brutto miesięcznie. Naturalnie, wiele w tej materii zależy od doświadczenia kucharza, jego umiejętności, a także miejsca, w jakim pracuje.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_91283991_nierozpoznane-pieczarki-do-sma%C5%BCenia-szefa-kuchni.html

Oceń artykuł
0/5 (0)