Praca na produkcji wymaga umiejętności manualnych, dokładności oraz dyspozycyjności. Często mogą wykonywać ją nawet osoby bez doświadczenia oraz te z orzeczeniem o niepełnosprawności. Sprawdź, co robią pracownicy produkcji w swojej codziennej pracy oraz dowiedz się, na jakie zarobki mogą liczyć.

Praca na produkcji – jak wygląda?

Wiele osób często zastanawia się, co to jest praca na produkcji i czym się ona charakteryzuje. Mówiąc najprościej, praca ta polega na bieżącej obsłudze linii produkcyjnej w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem różnego rodzaju produktów lub sprzętów. Najwięcej ofert pracy dla pracowników produkcji pochodzi z firm z branży motoryzacyjnej, chemicznej, spożywczej, budowlanej czy elektronicznej.

Pracownik produkcji – co robi w swojej codziennej pracy?

Codzienne obowiązki zawodowe pracownika produkcji zależą w dużej mierze od obszaru, w którym działa firma. Osoba na tym stanowisku może zajmować się na przykład:

  • składaniem podzespołów,
  • montażem komponentów,
  • przeprowadzaniem kontroli jakości,
  • układaniem towarów na taśmie,
  • etykietowaniem i pakowaniem produktów.

Poza prostymi czynnościami polegającymi na łączeniu ze sobą elementów, pracownicy mogą zajmować się również bardziej skomplikowaną pracą, na przykład obsługiwać maszyny i urządzenia produkcyjne.

Dla kogo będzie odpowiednia praca na produkcji?

Na produkcji zwykle potrzebnych jest wiele rąk do pracy, dlatego istotni są tutaj też ludzie bez doświadczenia, ale chętni i zmotywowani do pracy, którzy szybko uczą się nowego fachu. Aby pracować na produkcji w charakterze pracownika fizycznego, niepotrzebne jest wykształcenie. Objęcie stanowiska i radzenie sobie uzależnione jest od stopnia determinacji, jak również od motywacji, zdolności manualnych, wydolności fizycznej, a po części też odporności psychicznej. Pracownicy produkcji z doświadczeniem mają szansę z na szybsze znalezienie pracy oraz większe zarobki niż ci, którzy najpierw muszą zostać wdrożeni do obowiązków.

Bez względu na to, jak wygląda praca na produkcji w danym zakładzie, pracownik zobowiązany jest do przestrzegania zasad BHP. Wymagana jest od niego również znajomość wytycznych i specyfikacji produkcji. W przeciwnym wypadku może dojść do wytworzenia wadliwego produktu niespełniającego standardów jakości.

Praca na produkcji – wady i zalety

Nie da się ukryć, że praca na produkcji jest specyficznym zajęciem, które posiada zarówno zalety, jak i wady. Po pierwsze uchodzi za monotonną i powtarzalną, dlatego nie będzie ona odpowiednia dla każdego. Wykonywanie identycznych czynności każdego dnia szybko może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Niektórzy zastanawiają się również, czy praca na produkcji jest ciężka. Wszystko zależy od specyfikacji danego zakładu, jednak pracownik powinien nastawić się na to, że spędzi w pozycji stojącej od 8 do 12 godzin. Osoby zatrudnione przy taśmie najczęściej pracują w systemie zmianowym, który wpływa na rozregulowanie zegara biologicznego.

Zaletą pracy na produkcji jest fakt, że pracodawcy nie mają tu wygórowanych oczekiwań. W głównej mierze chodzi im o sumiennych, pracowitych, zdyscyplinowanych pracowników. Najczęściej wystarczy gotowość do pracy zmianowej oraz umiejętności manualne. Co więcej, obowiązki pracowników produkcji nie należą do skomplikowanych i mogą wykonywać je również osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Praca na produkcji – jakie zarobki?

W pracy na produkcji płace najczęściej są uzależnione od danego przerobu. Dla wielu osób stawka na akord jest bardzo motywująca. Właśnie dzięki niej osoby nastawione na duże zarobki są w stanie pracować na produkcji pomimo tego, że to mało satysfakcjonujące zajęcie. To z tego powodu chętnych do pracy na produkcji nie brakuje. W zależności od firmy i województwa, osoba na tym stanowisku może zarabiać od najniższej krajowej do nawet zarabia średnio 3 000 złotych na rękę. Najlepsi pracownicy mogą liczyć na premie, podwyżki oraz awanse.

Oceń artykuł
3.8/5 (4)