Jeśli długo funkcjonujesz na rynku pracy, to z pewnością wiesz, w jaki sposób się po nim poruszać tak, aby nie zostać zwolnionym. Im więcej jest pracowników, tym konkurencja rośnie. Tworzone są nowe miejsca pracy, bo jak wiadomo, każdej firmie zależy na tym, aby się rozwijać. Istnieje również druga strona medalu, ta ciemniejsza. Bo tak jak przyjęcie się do pracy jest raczej wyczynem, tak z kolei ze zwolnieniem pracownika, pracodawca raczej nie ma większego problemu. Przedstawiamy Ci 5 najczęstszych powodów zwolnień z pracy!

Mogłoby się wydawać, że niektóre z tych przedstawionych przez nas powodów są tak bardzo oczywiste, że nie powinno się nawet o nich pisać. Jednakże istnieje grono ludzi, których ten problem dotyka. Nie ma w tym nic złego, ponieważ podłoże niektórych z nich może być naprawdę mocno ugruntowane, w szczególności mamy tu na myśli, na przykład sytuację rodzinną, w tym konflikty z bliskimi, lub po prostu niskie zarobki, czyli nazwijmy to – problemy finansowe. Takich powodów jest naprawdę dużo!

Zniszczenie mienia

Na temat ponoszenia odpowiedzialności za powierzone mienie pisaliśmy już w jednym z wcześniejszych artykułów. Jest to bardzo ważny temat, dlatego po raz kolejny pojawia się on na naszym blogu.

Podczas pracy w biurze korzystamy z wielu sprzętów, które wcześniej zostały nam powierzone. Mogą należeć do nich np. komputer czy chociażby drukarka. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że za ten powierzony sprzęt odpowiadamy osobiście. Pamiętaj jednak, aby nie robić niczego na własną rękę. Kiedy nie wiesz jak posługiwać się powierzonym Ci urządzeniem, spytaj przełożonego lub kolegi, ponieważ w innym przypadku powołanie się na nieumyślność może nie uchronić Cię przed zwolnieniem.

Alkohol i inne używki

Wydawać by się mogło, że istnieje powszechna opinia na temat tego, iż spożywanie alkoholu w miejscu pracy jest kategorycznie zabronione i nikogo nie powinno to dziwić. Przyłapanie pracownika w stanie nietrzeźwym jest wystarczającym powodem do tego, aby rozwiązać z nim współpracę. Najczęściej dochodzi do sytuacji, że znalezienie nowej pracy może już nie być takie łatwe, ponieważ potencjalni nowi pracodawcy, wiedząc o tym fakcie, wolą nie ryzykować z zatrudnieniem takiej osoby w firmie.

Oczywiście alkohol nie jest jedynym powodem, dla którego pracodawca może z Ciebie zrezygnować. Szefowie niechętnie patrzą również na pracownika, który pali dużo papierosów. Częste wychodzenie na papierosa to kolejne minuty strat dla pracodawcy, bo jak wiemy “czas to pieniądz”.

Niewywiązywanie się z obowiązków

Po części jest to powiązane z tematem wychodzenia na papierosa, choć na pewno nie w tak wielkim stopniu. Szczególnie ważny jest tu problem z niewywiązywaniem się z obowiązków, a nie robienie tego z premedytacją. Przyznanie się Twojemu pracodawcy do niewiedzy nie jest czymś złym, ponieważ jest to dla niego sygnał, że czas wysłać Cię na szkolenie, które może nauczyć Cię wydajniej pracować. Wychodzimy z założenia, że naprawianie błędów jest o wiele bardziej problematyczne i czasochłonne, niż zapobieganie ich występowania.

Innym nieprzyjacielem, którego nie należy lekceważyć, jest popadanie w rutynę. Jeśli rutynowo wykonujesz jakieś działania, a więc takie, które codziennie się powtarzają, wówczas w pewnym momencie robisz je automatycznie, a więc po części nieświadomie. A wszystko to, co dzieje się poza Twoją kontrolą, może spotkać się z uchybieniami podczas osiągania celu, w tym przypadku w pracy. Zatem nie pozwól, aby dopadła Cię rutyna!

Kradzież

To jedno z najcięższych wykroczeń pojawiło się w zestawieniu, choć pewnie dla wielu jest ono oczywiste. Tym jednym działaniem można nie tyle co sprawić, iż zostaniesz zwolniony z pracy i pracodawca całkowicie straci do Ciebie zaufanie, ale z pewnością ta fama będzie się za Tobą ciągnęła – w efekcie, Twoje szanse na znalezienie kolejnej poważnej pracy, są praktycznie równe zeru.

Częste urlopy i zwolnienia

Wraz z podpisaniem umowy, pracodawca ma prawo oczekiwać, że pracownik zatrudniony u niego w firmie będzie w stanie wypełniać systematycznie powierzone mu obowiązki. Patrząc z drugiej strony – pracownik nie jest w stanie do końca jednoznacznie zagwarantować, że podczas zatrudnienia nie nastąpi pogorszenie stanu zdrowia, co wiązać się może z częstymi zwolnieniami lekarskimi. Notoryczna absencja pracownika wiąże się z koniecznością przejęcia jego obowiązków przez inne osoby w firmie.

Oczywiście, jeśli pracownik rzeczywiście często choruje, wówczas pracodawca z pewnością rozpatrzy plusy i minusy dalszej współpracy. Gorzej jest, jeśli pracownik wymyka się od obowiązków, a brane przez niego zwolnienia są, mówiąc kolokwialnie, “na czarno”. W tym przypadku nie ma możliwości, aby współpraca była nadal możliwa, co więcej, pracodawca powinien taki fakt zgłosić do odpowiedniego urzędu.

 

Jakie jest Twoje zdanie? Czy w Twoim otoczeniu pojawiły się osoby, które zostały zwolnione, przez któryś z tych przykładów?

Oceń artykuł
0/5 (0)