Polaku, nie narzekaj! Rynek pracy w naszym kraju ma się coraz lepiej. Masz powody do radości. Oto dowody na to, że jak pracować, to właśnie w Polsce!

Wyższe wynagrodzenie

Rosną nasze zarobki. Rząd zapewnia, że w 2016 roku płaca minimalna wzrośnie do 1850 zł, a PKB nawet do 3,8%. Ustawa musi być jeszcze tylko uzgodniona pomiędzy partnerami społecznymi (do 15 lipca). Związki zawodowe postulują, aby minimalne wynagrodzenie wynosiło 1880 zł. A jeśli chcemy już teraz poprosić szefa o podwyżkę, to mamy dla was instrukcję jak to zrobić („Podwyżka – sekrety negocjatora„).

Bezrobocie spada

Wymówka „nie na pracy” już nie działa. Stopa bezrobocia spadła w tym roku o 2%, a w urzędach padł rekord liczby zarejestrowanych osób (300 000 osób mniej niż rok temu, najmniej od 7 lat). Być może jeszcze w tym roku stopa bezrobocia będzie jednocyfrowa. Rząd przeznacza też ogromne pieniądze na wsparcie osób poszukujących pracy (5,5mld). Startują programy wsparcia zawodowego młodych i osób 50+. Polacy odkrywają też freelancing (średnio o 100% większe zarobki) i zaczynają działać na własną rękę. Pojawia się również coraz więcej ofert pracy. Do urzędów pracodawcy zgłosili w lutym tego roku 95 000 ofert (wzrost 11%) oraz 300 tysięcy staży. W serwisie GoWork.pl mamy już 80000 ofert pracy. Jak wspominaliśmy w innym artykule, bezrobocie nie istnieje. To nie statystyka, ale modny stan umysłu. Jednak fakty mówią same za siebie, PRACA JEST!

Polska – raj dla inwestorów

Jak informował „The Financial Times”, globalne korporacje takie jak Deutsche Bank, State Street i Toshiba zamierzają przenieść część oddziałów do Polski. Oznacza to ok. 5000 miejsc pracy. W tym roku w Gdańsku takie firmy jak Bayer, ThyssenKrup, Wipro, Arla i PwC już utworzyły ich ok. 3000. Takie inwestycje pobudzają też rynek nieruchomości i budownictwo. Poza tym, szejkowie (ZEA) chcą zbudować w Polsce  dzielnicę za wiele miliardów złotych. Adam Krzymowski, ambasador RP w Abu Dabi, informuje że najbardziej interesuje ich Warszawa. Ożywają też rodzime stocznie – mają zamówienia na ponad miliard euro! To nie koniec. Hanna Zdanowska (prezydent Łodzi) informowała na Facebooku o utworzeniu Wojskowej Wyżyny Lotniczej (Łódź, Dęblin, Radom) w oparciu potencjał miast i rozwiązania Airbusa – oznacza to ok. 3000 miejsc pracy. Francuski Airbus, w związku z niedawno podpisanymi kontraktami (wartość 10 miliardów) oznajmił, że w Łodzi znajdzie się nie tylko montownia śmigłowców Caracal, zostaną uruchomione kolejne produkcje przemysłowe. Tym samym polski rynek pracy wzniesie się pod niebiosa.

Dzień wolności podatkowej

Co roku w Polsce obchodzimy Dzień Wolności Podatkowej. To data symboliczna, gdy przestajemy pracować na potrzeby państwa, a zaczynamy zarabiać na siebie. W tym roku ten dzień wypada rekordowo wcześnie (11.06). Wyliczaniem tej daty zajmują się specjaliści z Centrum im. Adama Smitha.

Praca? Szybciej! Łatwiej!

Pracę znajdujemy coraz szybciej. Ekspansja internetu sprawia, że rekrutacja skraca się nawet o 1/3, a jej koszty spadają nawet o 50%. Również coraz łatwiej dostać pracę sezonową, a w te wakacje liczba takich miejsc pracy zwiększy się nawet o 15%. W Polsce jest też coraz więcej pracy dla osób niepełnosprawnych. Pracodawcy dostrzegają te osoby jako pracowników z ogromnym potencjałem zaangażowania i lojalności. Pokazuje to chociażby coroczna gala nagród Lodołamacze.

Szef bez tajemnic

Internet jako wirtualny pośredniak uzdrawia rynek pracy. Polacy mogą dokładnie prześwietlić firmę, do której wysyłają CV. Modna jest społeczna odpowiedzialność – dzielimy się opiniami o pracodawcach, opisujemy rekrutacje. Pozwala to uniknąć oszustów, haczyków w umowach i rozczarowań. Polak ma wybór (często na jednego pracownika przypada już kilku pracodawców) i dzięki internetowi wybiera coraz bardziej świadomie. Przykład? Baza opinii o pracodawcach GoWork.pl –  użytkownicy zamieścili w niej już 2,5 miliona komentarzy. Zły szef nam już nie grozi. Teraz największą zmorą rynku pracy stają się osoby, które w niego nie wierzą.

Korzystając z portalu GoWork.pl, możesz jednak nie tylko przeczytać opinie o potencjalnym pracodawcy, ale także przejrzeć aktualne oferty pracy. Ogłoszenia możesz filtrować pod kątem interesujących Cię kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Poza tym, na portalu znajdziesz opinie o ogłaszajacych się pracodawcach. Piszą je byli i obecni pracownicy oraz osoby, które odbyły rozmowy rekrutacyjne. Dzięki nim możesz dowiedzieć się więcej na temat firmy, do której zamierzasz aplikować. Możesz również zapisać się do newslettera. Gdy pojawi się nowa oferta z Twojego regionu dostaniesz powiadomienie drogą mailową.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_58229200_good-job-search-find-web-online-technology-internet-website-concept.html

Oceń artykuł
0/5 (0)