Rzeszów – podobnie jak znakomita większość polskich miast – boryka się z coraz większym niedoborem średniego personelu medycznego. Mowa tu w głównej mierze o pielęgniarkach, których nie tylko na Podkarpaciu, ale i w całej Polsce systematycznie ubywa. Sytuacja nie napawa obecnie optymizmem, a prognozy nie przynoszą dobrych informacji – będzie jeszcze gorzej.

Szpitale odczuwają braki

Przeprowadzane na terenie kraju badanie Barometr zawodów pozwala zorientować się w sytuacji na rynkach pracy w poszczególnych regionach oraz miastach. Określane są zawody:

  • deficytowe,
  • w równowadze,
  • nadwyżkowe.

W grupie tych pierwszych w znakomitej większości przypadków znajdują się pielęgniarki – również i Rzeszów nie jest pod tym względem wyjątkiem, bo i tutaj pielęgniarek jest zdecydowanie za mało. Ich braki są w szpitalach coraz mocniej odczuwalne, gdy np. zachodzi konieczność obsadzenia zastępstw.

Na Podkarpaciu ubywa pielęgniarek

Rokowania nie są niestety najlepsze. Specjaliści szacują, iż na Podkarpaciu do 2020 r. liczba pielęgniarek może się zmniejszyć nawet o 3 tys. Obecnie prawie co druga pielęgniarka na Podkarpaciu mieści się w przedziale wiekowym od 51 do 60 lat. Młode kobiety w wieku 23-35 lat stanowią bardzo mały odsetek wśród pielęgniarek w omawianym regionie.

Dla pielęgniarek pracy w Rzeszowie nie brakuje, ale nie są one chętne do jej podejmowania? Dlaczego? Największą odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą zbyt niskie wynagrodzenia. Średnie uposażenie na tym stanowisku wynosi w Polsce ok. 2700 zł brutto, jednakże sporo kobiet – nawet tych z wieloletnim doświadczeniem i wysokimi kwalifikacjami – zarabia mniej. Wysokość pielęgniarskiej pensji w kraju ma się nijak do ogromnej odpowiedzialności spoczywającej na barkach średniego personelu medycznego oraz szerokiego zakresu obowiązków. Dorzucić do tego trzeba jeszcze m.in. duży stres związany z wykonywaniem pracy. Związki zawodowe podkreślają, że potrzebne są solidne, długotrwałe rozwiązania, dzięki którym pielęgniarki i ich rodziny nie będą się martwić o finansową przyszłość.

W zaistniałych okolicznościach nie powinno zatem dziwić, że pielęgniarki wolą wyjeżdżać np. do innych państw Unii Europejskiej, gdzie są nieporównywalnie lepiej opłacane – na tak atrakcyjne oferty pracy w Rzeszowie i innych polskich miastach nie mogą na razie liczyć.

Bardzo niepokojące jest również to, szkoły przygotowujące do zawodu pielęgniarki tracą na popularności. Młode kobiety wolą wybierać inne profesje dające możliwość rozwoju oraz szanse na wyższe uposażenie.

Gdzie szukać pracy jako pielęgniarka w Rzeszowie?

Wśród wielu godnych polecenia miejsc, praca w Rzeszowie najczęściej zagląda na rozmaite portale ogłoszeniowe, takie, jak na przykład GoWork – to właśnie tam będziesz mógł zdobyć ją najłatwiej. Trudno jest zresztą dziwić się opisywanym tendencjom; przedsiębiorcy korzystają z naszego serwisu wiedząc, że mogą dzięki niemu przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, zyskując mnóstwo czasu przy komunikacji z kandydatami i wstępnej weryfikacji ich umiejętności. Bowiem ogłoszenia, które znajdują się na portalu, możesz filtrować pod kątem interesujących Cię kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Dzięki temu nie tracisz czasu na przeglądanie ofert niespełniających Twoich oczekiwań.

Szukając pracy jako pielęgniarka, możesz również osobiście udać się do konkretnej placówki i osobiście złożyć swoje CV na ręce potencjalnego przełożonego. Niekoniecznie jednak będzie to sposób efektywny – jeżeli pracodawca w danej chwili nie prowadzi rekrutacji na interesujące Cię stanowisko, wówczas Twoje możliwości uszczuplą się do zrobienia na nim na tyle dobrego wrażenia, by ten priorytetowo potraktował Twoją kandydaturę w trakcie najbliższego naboru.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_78706624_wdzi%C4%99czna-godna-podziwu-kobieta-witaj%C4%85ca-swoj%C4%85-piel%C4%99gniark%C4%99.html

Oceń artykuł
3/5 (2)