Poniedziałek w pracy, ciężki poranek i dźwięk budzika… to koszmar prawie każdego pracownika. Im nasz weekend był bardziej udany, tym trudniej podnieść się z łóżka i zmierzyć z etatową rzeczywistością. Czy istnieją jakieś sposoby na osłodzenie poniedziałku oprócz dosypania cukru do kawy? Przeczytaj nasz artykuł i znajdź coś dla siebie!

Jak przetrwać poniedziałek?

Niektórzy twierdzą, że weekend trwa półtora dnia, ponieważ od niedzielnego obiadu, czyli około godziny 14 w niedzielę, ponad 60% ludzi doświadcza już tzw. Sunday Night Blues, czyli stresu na samą myśl, że poniedziałek w pracy nadchodzi. Będąc zdenerwowanym, trudno jest odpoczywać, więc można uznać, że to już koniec relaksu, a początek nerwowego odliczania, bo praca czeka. Ten efekt potęguje się, jeśli masz wrażenie, że tak naprawdę nie odpocząłeś, bo całą sobotę zajmowałeś się sprzątaniem, praniem, robieniem zakupów i gotowaniem. 

Poniedziałek w pracy: dlaczego go nie lubimy?

Twoje złe samopoczucie nasila się również, jeśli masz stresujący zawód, odpowiedzialne obowiązki lub nie lubisz ludzi, z którymi stykasz się na co dzień w firmie. Jak przetrwać poniedziałek, gdy atmosfera w biurze nie jest najlepsza? Pierwszy dzień tygodnia oznacza nawał obowiązków, perspektywę ważnych biznesowych spotkań i aż 5 dni ciągłego zmęczenia i nerwów. Nie ma się więc czemu dziwić, że jesteś niechętny i sfrustrowany! Pamiętaj jednak, że negatywne podejście sprzyja prokrastynacji. Jeżeli chcesz mieć więcej energii w poniedziałkowy poranek, to myśl pozytywnie przez cały weekend i znajdź chwilę na odpoczynek po pracy, po ciężkim tygodniu należy ci się relaks. Domowe spa, gorąca kąpiel czy spacer na pewno korzystnie wpłyną na Twoje samopoczucie.

Jak przetrwać poniedziałek w pracy i poprawić sobie humor?

Jak przetrwać w poniedziałek w pracy? Ciężko być zadowolonym pierwszego dnia po weekendzie, ale istnieją sposoby na łatwiejsze przebrnięcie przez ten najgorszy dzień tygodnia! Przede wszystkim dołóż starań w znalezieniu takiej pracy, którą lubisz, gdzie będziesz otoczony ludźmi, którzy mają poczucie humoru i dobrze się wśród nich czujesz. Nic tak nie demotywuje, jak znienawidzone miejsce, do którego musisz chodzić codziennie na 8 godzin, a Twoim największym pocieszeniem jest pensja i odliczanie dni do końca tygodnia. W piątek jesteś zmęczony, więc zakładasz, że wszystkimi pilnymi sprawami zajmiesz się po weekendzie? To częsty i poważny błąd! O ile to możliwe, postaraj się zamknąć najważniejsze sprawy w czwartek lub w piątek. Uwierz, że w poniedziałek w pracy będzie Ci trudniej i dostarczysz sobie powodów do frustracji oraz stresu w weekend. 

Poniedziałek w pracy – poranne wstawanie

Dla wielu ludzi problemem jest poranne wstawanie, które po leniwym weekendzie urasta do rangi prawdziwego wyczynu. Czy można temu zaradzić i być wypoczętym, gdy czeka nas ciężka praca w poniedziałek? Przede wszystkim zadbaj o wystarczającą ilość snu. Sam dobrze wiesz, ile czasu potrzeba Ci, żebyś czuł się wypoczęty. Niektórym służy poranna gimnastyka np. przysiady czy bieganie. Bez wątpienia jest to dobry sposób na rozruszanie się i dotlenienie mózgu, który rano może wysyłać ci myśli pt. nienawidzę swojej pracy. Dla Twojego organizmu ważne jest także wartościowe śniadanie. Dietetycy zgodnie potwierdzają, że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a jak głosi stare powiedzenie: Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Niestety część osób zupełnie rezygnuje ze śniadania i największe posiłki zostawia na koniec dnia. W rezultacie ich organizm ma niewiele energii do działania w godzinach porannych i południowych, czyli w czasie, kiedy wykonują służbowe obowiązki.

Praca w poniedziałek – może być przyjemna?

Postaraj się celebrować życie w pierwszych chwilach od wstania z łóżka, aby lepiej rozpocząć poniedziałek w pracy. Pomocne może okazać się praktykowanie wdzięczności. Wkrótce po przebudzeniu pomyśl o 5 rzeczach, za które jesteś wdzięczny np. mam rodzinę, mam przyjaciół, mam ciekawą pracę, jestem zdrowy, jest piękna pogoda za oknem itp. Po takiej dawce pozytywnych myśli od razu poczujesz się lepiej. Możesz również włączyć muzykę, która dodaje Ci energii do działania lub śpiewać pod prysznicem ulubioną piosenkę (nieważne, czy fałszujesz).

Po pracy w poniedziałek zaplanuj coś wyjątkowego

Aby łatwiej Ci było przetrwać dzień, koniecznie wymyśl coś miłego na popołudnie po pracy w poniedziałek. Może to być spotkanie ze znajomymi lub wyjście do kina. Ważne, żebyś nagrodził się za poniedziałkowy heroizm przetrwania całego dnia w firmie! Planuj też kolejny weekend, ponieważ perspektywa miłego spędzenia czasu pomaga mierzyć się z wyzwaniami.

Trudno jest podchodzić do poniedziałku entuzjastycznie, ale zadbaj o to, żebyś nie odbierał go jako karę za dobrze spędzony weekend, dlatego warto przetestować powyższe rady i ułatwić sobie start w nowy tydzień. A może znasz jakąś inną sprawdzoną metodę na osłodzenie poniedziałku? Koniecznie podziel się nią w komentarzu! Czekamy!

Motywacja w pracy – podsumowanie

Poniedziałki w pracy zwykle są trudne. Po okresie błogiego wypoczynku trudno jest zachować skupienie i motywację, choć jest na to wiele sposobów. Choć może się to wydawać niedorzeczne, podstawę w tym zakresie stanowi właściwa higiena snu, zdrowe odżywianie i samodyscyplina.

Warto również pamiętać o tym, by chronić się przed wypaleniem zawodowym. Fundamentem w tym zakresie jest walka o wykonywanie takiej pracy, jaka rzeczywiście jest w stanie sprawić nam przyjemność i otwierać drogę do rozwoju zawodowego.

Źródło zdjęcia: 

Oceń artykuł
3/5 (2)