Rzemieślnicze zawody to stale te, których potrzebuje rynek pracy. Stolarz jest jednym z przyszłościowych zawodów. To rzemieślnik, który zajmuje się wykonywaniem drewnianych produktów. Zadaniem stolarza jest też okuwanie, obróbka i naprawa elementów drewnianych.

Dobry stolarz potrafi wykonać dzięki wiedzy i doświadczeniu określone meble, konstrukcje budowlane, jak również dostosować do nich konkretną metodę konserwacji. Aby zostać stolarzem, trzeba ukończyć zasadniczą szkołę zawodową, technikum lub wyższą uczelnię na kierunku technologia drewna.

Stolarz – jakie wymagania?

Stolarz może pracować jako stolarz warsztatowy lub jako montażysta. Stolarz z całą pewnością oprócz wiedzy i bogatej praktyki musi być osobą pomysłową i kreatywną. Stolarze mogą prowadzić własną działalność lub zatrudnić się w firmie budowlane w dziedzinie meblarskiej. Od stolarza wymaga się umiejętności wykonywania tradycyjnych mebli, jak i mebli artystycznych czy wyrobów dekoracyjnych z drewna.

Zagrożenia związane z wykonywaniem zawodu stolarza

Zawód stolarza niesie ze sobą ryzyko skaleczeń, uderzeń, podrażnień spojówek, błon śluzowych dróg oddechowych i skóry. Stolarze posługują się bowiem w swojej pracy narzędziami typu piła, wiertła, młotki, jak również mają styczność z pyłem, oparami farb oraz lakierów. Nie można zapomnieć, że praca stolarza wymaga stale wymuszonej pozycji ciała. Stolarz pracuje w specyficznych warunkach. Stolarz zarabia miesięcznie średnio 2500 złotych.