W grudniu 2016 r. stopa rejestrowanego bezrobocia w Bielsku-Białej ukształtowała się na poziomie 3,1 proc., co zarówno na tle województwa śląskiego, jak i całego kraju jest znakomitym wynikiem. Niewiele jest w Polsce miast, gdzie wskaźnik bezrobocia wynosi poniżej 5 proc. O takim stanie rzeczy zadecydowało wiele czynników – w tym m.in. działania podejmowane przez Powiatowy Urząd Pracy. W tym zaś kontekście padają określenia takie jak subsydiowane i niesubsydiowane miejsca pracy.

Zatrudnienie subsydiowane – co to jest?

Mianem zatrudnienia subsydiowanego określa się zatrudnienie, które jest podejmowane w ramach robót publicznych bądź prac interwencyjnych. Ma ono na celu aktywizowanie osób bezrobotnych, których w grudniu 2016 r. było zarejestrowanych w PUP w Bielsku-Białej 3296. Dla pracodawców korzyść z tego jest taka, że przede wszystkim zyskują oni dodatkowych pracowników. Poza tym otrzymują refundację kosztów zatrudnienia na wynagrodzenia brutto oraz obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne poniesionych w okresie:

  • 12 miesięcy – w przypadku zatrudnienia osoby znajdującej się w szczególnie niekorzystnej sytuacji,
  • 24 miesięcy – w przypadku zatrudnienia osoby znajdującej się w bardzo niekorzystnej sytuacji,
  • 6 miesięcy – dotyczy to pozostałych kategorii pracowników.

Na 667 wolnych miejsc pracy w Bielsku-Białej, jakie w grudniu ubiegłego roku zgłoszono do PUP, jedynie 35 dotyczyło miejsc pracy subsydiowanej. Najwięcej propozycji adresowanych było do osób z wykształceniem średnim – pracodawcy szukali m.in. specjalisty do spraw sprzedaży, technika prac biurowych, magazyniera, agenta ubezpieczeniowego etc.

Miejsca pracy niesubsydiowanej

Znakomitą większość ofert pracy w Bielsku-Białej, jakie w grudniu 2016 r. pojawiły się w tutejszym PUP, stanowiły niesubsydiowane miejsca pracy – było ich 632. Tego typu propozycje pochodzą bezpośrednio od pracodawców. Na ich przykładzie doskonale widać, jakich pracowników potrzebują lokalne firmy. Najwięcej – bo aż 352 wakaty – przeznaczone były dla osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym, np. dla pracowników ochrony fizycznej, stolarzy meblowych, operatorów maszyn czyszczących, kasjerów itp. Oprócz tego miejsca pracy niesubsydiowanej skierowane były do:

  • osób z wykształceniem średnim – 149 propozycji, w tym m.in. dla operatorów wtryskarki, projektantów grafiki, kucharzy, sprzedawców etc.,
  • osób z wykształceniem podstawowym – 121 propozycji, w tym m.in. dla kierowców samochodów dostawczych, brukarzy, robotników budowlanych itd.,
  • osób z wykształceniem wyższym – 10 propozycji, w tym m.in. dla pedagogów specjalnych, techników handlowców itp.

Praca – Bielsko-Biała. Gdzie najłatwiej ją znaleźć?

Zdecydowanie najlepszym sposobem na zdobycie stabilnej posady będzie skorzystanie z asysty jednego z tematycznych serwisów internetowych, takich, jak na przykład GoWork. To właśnie tam pracodawcy zaglądają w tej kwestii najczęściej, mając świadomość, że to jedyny sposób na przyspieszenie rekrutacji nawet o kilka tygodni. Natomiast kandydaci poszukujący ogłoszeń o pracę w Bielsku-Białej, mogą łatwo zmaksymalizować swoje szanse za otrzymanie intratnej oferty, odpowiadając swoim CV nawet na kilkadziesiąt ogłoszeń w ciągu jednego dnia.

Bielsko-Biała i rynek pracy – co go charakteryzuje?

Rynek pracy w Bielsku-Białej charakteryzuje przede wszystkim otwartość na nowych pracowników i bardzo dobre warunki zatrudnienia – umowa o pracę stanowi standard w zdecydowanej większości przedsiębiorstw, a umów cywilnoprawnych nie spotyka się niemalże wcale.

Na uwagę zasługuje także nie tylko niska stopa bezrobocia, wynosząca tu w 2024 roku zaledwie 2,2%, ale również obfita reprezentacja zawodów deficytowych na publikowanych listach. Pracodawcy oferują zatrudnianym przez siebie pracownikom także atrakcyjne benefity pozapłacowe, które w wyraźny sposób podnoszą ich produktywność i zadowolenie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_74308688_analizowanie-statystyk-w-pi%C4%99knej-kawiarni.html

Oceń artykuł
5/5 (2)