W jaki sposób przykładowy Kowalski szuka pracy? Oczywiście zastanawia się jak napisać dobre CV, list motywacyjny, a później odpowiada na miliony ofert pracy i czeka na rozmowę kwalifikacyjną. Niestety tylko niewiele osób oddzwania z propozycją spotkania. Dlaczego tak się dzieje?

Na początku zastanówmy się czy w dobry sposób zabieramy się do szukania nowej pracy. Przeglądamy portale, gazety, które zamieszczają ogłoszenia i wysyłamy dokumenty aplikacyjne. Co jest w nich zawarte? Najczęściej ukończone szkoły, znajomość języków obcych oraz doświadczenie jakie zdobyliśmy na poprzednich stanowiskach. Nasze CV musi się wyróżniać, jeśli chcemy, by zostało zauważone.

Zastanówmy się również  czym tak naprawdę kieruje się osoba z działu human resources? W większości  to przypadek decyduje o wyborze tej, a nie innej osoby. Wszystkie życiorysy są pisane tak samo – kandydaci opierają się na jednakowych wzorach dostępnych w Internecie. Sprawdzoną metodą jest czyjeś polecenie, ponieważ wolimy zatrudnić sprawdzoną osobę niż zaryzykować.

Wyróżnij się

Jaki jest sposób na znalezienie idealnej pracy? Zdefiniowanie swoich celów, wymagań jakich oczekujemy od pracodawcy, a następnie znalezienie firm, które te oczekiwania spełniają. Pamiętajmy, że praca daje satysfakcję i przynosi efekty tylko wtedy, gdy jesteśmy w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Zastanówmy się zatem jaka dziedzina i forma pracy nas interesuje, co lubimy robić i gdzie widzimy się w przyszłości. Teraz postawmy się na miejscu właściciela firmy. Na czym mu najbardziej zależy? Oczywiście na pracownikach, którzy przynoszą realne zyski dla przedsiębiorstwa.

Jak efektywnie szukać pracy?

Kiedy wybierzemy już firmy, które nas interesują poszukajmy jak najwięcej informacji na ich temat. Musimy wiedzieć czym się zajmują, jaką mają pozycję na rynku i czym się wyróżniają. Następnie szukajmy odpowiedzi na pytania takie jak: Jak można zmniejszyć koszty firmy? Co nowego opłaca się wprowadzić? Jak pokonać konkurencję? Myślmy o firmie tak jakby należała do nas. Skupmy się na tym co my możemy zaoferować. Teraz czeka nas najtrudniejszy etap – spotkanie z właścicielem firmy. Musimy się dobrze przygotować do tej rozmowy. Jeśli właściciel uzna, że nasze pomysły i propozycje nie są rewelacyjne, to na pewno zwróci uwagę na nasze zaangażowanie. Rezygnując z zatrudnienia nas będzie miał świadomość, że może to zrobić konkurencyjna firma.

Dogłębna analiza przyszłego pracodawcy ma ogromne znaczenie szczególnie wtedy, gdy w trakcie rekrutacji trzeba się mierzyć z setkami innych kandydatów. Ciekawe podejście i nieszablonowe pomysły stworzone na potrzeby konkretnej firmy to znacznie więcej niż wysłanie CV. Mało który kandydat decyduje się na takie zaangażowanie, co z pewnością zostanie docenione przez danego pracodawcę.

Jeśli nie wyjdzie nam za pierwszym razem, nie zrażajmy się. Drobne niepowodzenia zawsze przyczyniają się do większego sukcesu. Warto uczyć się również na błędach – może w komunikacji z pracodawcą, który nas jednak nie zatrudnił, znajdziemy elementy, które warto poprawić lub zmienić, alby uzyskać znacznie lepszy efekt.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_63428129_zasoby-ludzkie-pracownik%C3%B3w-biznesowych-i-koncepcja-wyszukiwania-pracy.html?vti=mlmvxkveqhw0mmqzh5-1-8

Oceń artykuł
0/5 (0)