Sprawdź, jakie są niebezpieczne zawody w Polsce lub na świecie, które wiążą się z ciągłym stresem i ryzykiem. Jakie trzeba mieć predyspozycje, żeby je wykonywać i dlaczego te zawody są aż tak niebezpieczne? Prezentujemy rankingi najbardziej niebezpiecznych zawodów w naszym kraju i poza nim.

Najniebezpieczniejsze zawody, czyli jakie?

Niebezpieczne zawody nie są dla każdego. Ich wykonywanie wiąże się bowiem z dużym ryzykiem. Chodzi przede wszystkim o wszelkie uszczerbki na zdrowiu, czasami choroby, a nawet wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków śmiertelnych. Taka praca jest też wyczerpująca fizycznie i psychicznie. Czasami pracownik potrafi spędzić po kilkanaście godzin dziennie w trudnych warunkach, a nierzadko nie jest mu to rekompensowane znacząco wyższymi niż średnie zarobkami.

Lista takich zawodów jest naprawdę długa. W wielu profesjach bowiem szanse na utratę zdrowia lub życia są zdecydowanie większe niż w przypadku spokojnych zajęć takich jak praca biurowa. Kierowca ciężarówki narażony na wypadki, niebezpieczeństwo związane z upadkiem na platformie wiertniczej czy pościgi samochodowe, w których uczestniczą policjanci to tylko kilka przykładów profesji, gdzie bezpieczeństwo schodzi na dalszy plan.

Najniebezpieczniejsze zawody w Polsce

Kto jest najbardziej narażony na wypadki podczas codziennej pracy w naszym kraju? Najniebezpieczniejsze zawody w Polsce to przede wszystkim te związane z pracą pod ziemią, w transporcie oraz służbach mundurowych.

Kierowca autobusu miejskiego

Kierowca autobusu w dużym mieście musi nieustannie być w maksymalnym skupieniu, gdyż odpowiada za życie swoje i pasażerów, a jednocześnie za powierzony mu pojazd. Nie może sobie pozwolić na rutynę, bo ruch drogowy to żywy i nieprzewidywalny organizm, a o wypadek przy pracy nietrudno. Z tego powodu kierowcę autobusu miejskiego można uznać za niebezpieczny zawód. W Łodzi w 2009 roku miało miejsce ponad 1000 wypadków z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej. W kolizjach najczęściej brali udział pracownicy powyżej 40 roku życia, a więc ci najbardziej narażeni na rutynę zawodową. Dodatkowo walczą jeszcze z czasem, absurdalnymi przepisami i niektórymi pasażerami.

Kierowca samochodów ciężarowych

Ogólnie praca kierowcy jest wymagająca, a w przypadku samochodów ciężarowych jeszcze cięższa. Kierowca ciężarówki zmaga się bowiem nie tylko z dużym ryzykiem wypadków samochodowych. Prowadzący samochody ciężarowe przewożą różnego rodzaju ładunki, w tym także te niebezpieczne. W wyniku wypadków samochodowych śmierć ponosi rocznie ponad 400 kierowców. Ponadto głównymi przyczynami zgonów będą tutaj pożary, które wybuchają w kabinach samochodów, a także nagłe zawały serca kierowców. Wszystko to sprawia, że kierowcy w tym zawodzie muszą być bardzo wytrzymali.

Elektryk na liniach wysokiego napięcia

W takim zawodzie nie ma miejsca na pomyłki. Elektryk naprawia uszkodzone lub zerwane sieci trakcyjne, co wiąże się z dużym ryzykiem porażenia prądem. Sytuacji nie ułatwia stres, pośpiech w naprawie usterki, a także niekorzystne warunki atmosferyczne, które sprawiają, że w najgorszym przypadku styczność z wysokim napięciem okaże się wypadkiem śmiertelnym.

Zawód niebezpieczny – kontroler biletów

Kontrolerom biletów nieustannie towarzysz stres i presja. To także walka z przemocą werbalną, biurokracją, społeczną niechęcią i pogodą. Z racji tego, że kontroler jest zawodem społecznie znienawidzonym, narasta wobec niego fala przemocy. Ataki nożami, pobicia, pogryzienia, złamania, ataki nosicieli wirusa HIV, a nawet odgryzienia części ciała to coraz częstsze przypadki. W 2014 roku w Warszawie dokonano ponad 40 ataków na kontrolerów, które skończyły się uszczerbkiem na zdrowiu, w tym złamaniem kości biodrowej i odgryzieniem palca. Od jakiegoś czasu publikowane są w Internecie legalnie dane kontrolerów, więc zagrożone są także ich rodziny. Niestety, w Internecie przemoc wobec kontrolerów jest coraz częściej usprawiedliwiana przez internautów.

Pielęgniarka

Codzienność pielęgniarki w Polsce to nieustanna batalia z pacjentami, biurokracją, rutyną i wypaleniem zawodowym. Pielęgniarka ma kontakt z chorobami, a więc każda czynność to ryzyko nie tylko własnego zdrowia, ale także jej bliskich. To również odpowiedzialność za coraz większą liczbę pacjentów. Nawet najmniejszy błąd może kosztować życia pacjenta. Dodajmy, że wynagrodzenie, jakie w Polsce płaci się pielęgniarkom, czyni ten zawód wyjątkowo ekstremalnym.

Pracownik firmy wywożącej śmieci

Choć może to wydawać się zaskakujące, pracownik firmy wywożącej śmieci to ryzykowny zawód. Rocznie na 100 000 pracowników około 40 ginie w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Takie osoby pracują w bardzo niekorzystnym środowisku, gdzie nieustannie narażone są m.in. na kontakt z chorobami. Dodatkowym zagrożeniem są wypadki drogowe i maszyny do przerobu śmieci.

Jeden z najniebezpieczniejszych zawodów w Polsce – górnik

Górnictwo jest branżą, w której dochodzi do wielu wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Najczęstszą przyczyną zgonów są tu wybuchy metanu. Jednak na górników czyha znacznie więcej zagrożeń takich jak odłamanie się skał, urazy spowodowane maszynami, toksyczne gazy, porażenie prądem, a nawet promieniowanie. Często borykają się oni z trudnościami z oddychaniem oraz chorobami zawodowymi, np. pylicą. Nic dziwnego, że znaleźli się oni w rankingu najniebezpieczniejszych zawodów w Polsce.

Monter konstrukcji stalowych

Praca ta nie wydaje się nadzwyczaj trudna. Jednak statystyki mówią coś innego. Co roku przy budowie takich konstrukcji ginie prawie 50 osób. Mimo że pracownicy zazwyczaj muszą koniecznie przejść rygorystyczne szkolenia z zakresu BHP, wypadków śmiertelnych nie da się uniknąć. Najczęstszą przyczyną zgonów są przede wszystkim spadające stalowe konstrukcje, a także upadki z dużej wysokości.

Najbardziej niebezpieczny zawód – strażak

Aby zostać strażakiem, trzeba być osobą niezwykle sprawną, a jednocześnie wytrzymałą nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Strażacy w swojej pracy są narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi i radiologicznymi, a także szkodliwymi gazami. Poza tym podczas wykonywania obowiązków zawodowych mogą oni ulec porażeniu prądem, poparzeniu, przygnieceniu gruzem, upadkowi z wysokości lub utonięciu. Oprócz tego strażakom towarzyszy stres i ryzyko, dlatego muszą być oni bardzo odporni psychicznie. To wszystko sprawia, że można uznać ich za zawód niebezpieczny.


Zobacz również: Najlepiej płatne zawody na świecie 


Najniebezpieczniejsze zawody świata 

Nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie istnieją niebezpieczne zawody. Lista, którą stworzyliśmy, przedstawia te, które wymagają wyjątkowej odporności na stres i umiejętności utrzymywania nerwów na wodzy.

Ryzykowny zawód – pilot

Awarie sprzętu, turbulencje, terroryści, konflikty zbrojne, problemy natury psychicznej – to zagrożenia, na które stale narażeni są piloci. Nic dziwnego, że znaleźli się oni w naszym rankingu niebezpiecznych, ale dobrze płatnych zawodów. Przypomnijmy, że ponoszą oni również odpowiedzialność za życie pasażerów i powierzony im sprzęt. Ile zarabia pilot i czy rekompensuje mu to ciągły stres? Ich wynagrodzenia faktycznie są wysokie, ale  trudno powiedzieć, czy adekwatne do ryzyka związanego z tym zawodem.

Na zczęście nowoczesna technologia sprawia, że ilość katastrof lotniczych spada, co pokazują badania Biura Archiwów Wypadków Lotniczych. W 2013 odnotowano najmniejszą liczbę takich zdarzeń od 1927 roku. Niestety, jednocześnie padł rekord liczby ofiar katastrof lotniczych w kontekście ostatniej dekady.

Policjant

Praca przedstawicieli organów ścigania wiąże się z niebezpieczeństwem niezależne od miejsca na świecie. Mając kontakt ze światem przestępczym, policjant nieustannie ryzykuje życie swoje i swoich bliskich. Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz Międzynarodowa Karta Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych zauważają, że jednymi z najtrudniejszych działów w policji jest drogówka. Natężenie hałasu, wysokie dawki ołowiu i tlenku węgla, bywają mordercze. Dodatkowo duża ilość patroli pieszych może spowodować płaskostopie. Dodatkowo styczność z osobami chorymi (np. HIV) i stres rzutują na życie prywatne policjanta. To nieustanna walka o zdrowie, życie i moralność, a stosunkowo wysokie zarobki policjanta są marnym pocieszeniem.


Sprawdź też: Emerytura policyjna – ile wynosi?


Rybak rybołówstwa morskiego

Jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów świata jest rybak morskiego rybołówstwa. Wzburzone morze, wiatr, lodowata woda oraz dzikie zwierzęta sprzyjają wypadkom. Rybak musi się poświęcić dla zysku. Czasami, aby zdobyć dobre okazy zapuszcza się w niebezpieczne morskie rejony, a same jego rejsy wiążą się z długimi wyprawami. Poza tym podczas częstych sztormów bezwładnie rzucany jest on po pokładzie między potężnymi falami. W wyniku takich zdarzeń większość wypadków śmiertelnych w tym zawodzie spowodowanych jest wypadnięciem poza statek lub też wyziębieniem organizmu.

Warto dodać, że wielu rybaków w biedniejszych krajach pływa na łajbach, na których nikt o zdrowych zmysłach nie postawiłby stopy. Na 100 000 osób w tym zawodzie rocznie około 100 ulega śmiertelnym wypadkom.

Spawacz podwodny

Spawacz podwodny podobnie jak inne zawody morskie jest zajęciem wymagającym i ryzykownym. Tutaj głównymi przyczynami śmierci są porażenia prądem, ale też wcale nie takie rzadkie podwodne wybuchy. Spawacza może dopaść także choroba dekompresyjna i wszelkie problemy ze sprzętem, którego wymaga pracą pod wodą.

Trudny i niebezpieczny zawód – drwal

Zawód drwala jest niezwykle trudny i niebezpieczny. Jego praca wiąże się z ekstremalnym wysiłkiem fizycznym oraz nieustanym kalkulowaniem ryzyka. Ostre narzędzia, osuwiska, spadające gałęzie i konary, upadające pnie, to główne zagrożenia. Według danych Bloomberga, śmiertelność w tym zawodzie wynosi 1-2 ludzi na 100 000.

Korespondent wojenny

Korespondent wojenny jest bez wątpienia jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów. Gdyby nie ich ciężka praca, nie mielibyśmy pojęcia o okrucieństwach konfliktów zbrojnych, które od lat dzieją się na świecie. Korespondenci wojenni muszą liczyć się z ogromnym ryzykiem, którym obarczone jest pozostawanie na pierwszej linii frontu w charakterze obserwatora. Niejednokrotnie giną lub zostają uprowadzeni przez grupy terrorystyczne. Do pracy w tym zawodzie potrzebna jest ogromna odporność psychiczna.

Jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów – saper

Saper to bardzo niebezpieczny zawód. Istotą  jego pracy jest nie tylko dylemat, który kabelek przeciąć, jak to pokazuje kino. Tak naprawdę saper przeciera szlaki przed innymi żołnierzami i pojazdami. Musi mieć nerwy ze stali, gdyż w strefie działań wojennych walczy nie tylko z ładunkami wybuchowymi, ale także ze snajperami czy pułapkami. Dodatkowo saperzy zajmują się utylizowaniem ładunków wybuchowych poza linią frontu. W tym zawodzie wiele osób cierpi na zespół stresu pourazowego, które staje się coraz większym problemem społecznym. Jak pokazuje książka „Saper” Kevina Ivisona, wojnę z własnymi słabościami wygrać jest najciężej.

Płetwonurek w reaktorze atomowym

Płetwonurek czyszczący baseny z chłodziwem do prętów atomowych to zdecydowanie jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów świata. Co prawda woda, a raczej wodny roztwór radioaktywnego boru, spełnia funkcję pewnego bufora przed promieniowaniem, ale zbliżenie się na określoną odległość do dna lub pręta, grozi napromieniowaniem. Dodatkowo ta praca jest w kontekście takiego ryzyka bardzo słabo opłacana. W chłodziwie reaktora nurkował m.in. Robert J. Shourot, prezes amerykańskiej firmy Undersea Systems In.

Pracownik na platformach wiertniczych

Do pracy na platformach wiertniczych zachęcają gigantyczne zarobki. Jednak to trudna praca fizyczna związana z ciężkim sprzętem, która dodatkowo obarczona jest ryzykiem nagłych awarii, upadków z wysokości czy utrudnieniami związanymi z lokalizacją na pełnym morzu. Pracownicy pracują przez wiele godzin, a przy tym często nie mają ustalonych harmonogramów. Każdego roku giną na takich platformach około 42 osoby.

Czy warto podjąć zawód, który jest niebezpieczny?

Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju zajęcia i własnych predyspozycji. Jeśli akceptujemy ryzyko, które mimo zachowywania zasad BHP będzie w takich zawodach zawsze podwyższone, można rozwijać się w takich profesjach. Warto jednak wziąć pod uwagę, czy poświęcenie pracownika jest należycie wynagradzane pod względem finansowym. Jeśli niebezpieczna praca wiąże się z pensją taką samą, jak otrzymują osoby zajmujące się spokojnymi obowiązkami w biurze, lepiej się nad tym dobrze zastanowić. Czasami warto docenić swoją pracę, niż brnąć w zajęcie, które niepotrzebnie narazi nasze zdrowie lub życie.

Interesuje Cię praca w jednym z wyżej opisanych zawodów? Najwięcej ofert znajdziesz na stronie GoWork.pl. Ogłoszenia, które grupuje portal, możesz filtrować pod kątem interesujących Cię kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Poza tym, na portalu znajdziesz opinie o ogłaszajacych się pracodawcach. Piszą je byli i obecni pracownicy oraz osoby, które odbyły rozmowy rekrutacyjne. Dzięki nim możesz dowiedzieć się więcej na temat firmy, do której zamierzasz aplikować. Możesz również zapisać się do newslettera. Gdy pojawi się nowa oferta z Twojego regionu dostaniesz powiadomienie drogą mailową.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_65315528_2-stra%C5%BCak%C3%B3w-rozpylanie-wody-ognia-dzia%C5%82anie-walki.html

Oceń artykuł
4.5/5 (10)