Liczba najbardziej poszukiwanych zawodów w Poznaniu jest wysoka, bo stopa bezrobocia w mieście jest na bardzo niskim poziomie. Jakich specjalistów szukają poznańscy pracodawcy? Na zatrudnienie tutaj może liczyć wielu fachowców. Wiemy, w których branżach występuje deficyt poszukujących pracy! Sprawdź, najnowsze dane.

Poszukiwane zawody – Poznań

Sytuacja na rynku pracy w Wielkopolsce jest niekorzystna dla pracodawców, z uwagi na niski poziom bezrobocia rejestrowanego. Jakie są najbardziej poszukiwane zawody w Poznaniu? W mieście nie spada zapotrzebowanie zarówno na wykwalifikowanych fachowców, jak i wykształconych specjalistów. Wiele dużych fabryk i dobrze prosperujących firm właśnie tam ma swoją siedzibę, w związku z tym oferty pracy w Poznaniu są stale publikowane, a na zatrudnienie może liczyć spora liczba kandydatów.

Niska stopa bezrobocia w Poznaniu

Według danych z Powiatowego Urzędu Pracy stopa bezrobocia w Poznaniu w marcu 2021 roku wyniosła tam zaledwie 2,2 proc. Mimo że w całej Polsce poziom bezrobocia wynosi 6,4 proc., istnieją regiony, w których jest ono zdecydowanie niższe. W całej Wielkopolsce, a zwłaszcza w stolicy województwa, w Poznaniu, brakuje rąk do pracy. Pracodawcy mają problemy z uzupełnianiem swoich braków kadrowych. Poznań to jedno z niewielu miast w Polsce, gdzie liczba publikowanych ofert pracy jest wyższa niż kandydatów chętnych do podjęcia się nowego zatrudnienia.

Jakie są najbardziej poszukiwane zawody w Poznaniu?

Serwis Barometr.pl przygotował ranking najbardziej deficytowych zawodów, w których pracodawcy oferują szereg możliwości zatrudnienia, ale wyraźnie brakuje chętnych, gotowych do podjęcia się danej posady. Jakie są najbardziej poszukiwane zawody w Poznaniu w 2021 roku? Rynek pracy stale ewoluuje, ale wykwalifikowani pracownicy wciąż są na wagę złota.

Poszukiwane zawody w Poznaniu – barometr zawodów

  • Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych: 

Duży deficyt pracowników w Poznaniu i okolicach występuje w przypadku ofert pracy dla kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Brak polskich pracowników powoduje, że pracodawcy starają się o zatrudnianie cudzoziemców na takie stanowiska pracy.

  • Nauczyciele

W Poznaniu brakuje chętnych do pracy w oświacie. Nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych szybko znajdą pracę w mieście. Odpowiednie wykształcenie i przygotowanie pedagogiczne jest niezbędne, aby dostać posadę na tym stanowisku.

  • Krawcy – produkcja odzieży

Kolejnym zawodem, w którym w stolicy Wielkopolski brakuje pracowników to krawiec i pracownicy produkcji odzieży. Brakuje wyraźnie osób, które miałyby kwalifikacje w tym kierunku i niezbędne doświadczenie w wykonywaniu zawodu.

  • Opiekuni medyczni i pielęgniarki

Nawet branża medyczna nie jest wolna od luk kadrowych. W niektórych specjalizacjach, np. geriatrii brakuje specjalistów, a to duży problem zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu, z uwagi na starzenie się społeczeństwa.

  • Pracownicy fizyczni

Wśród innych, deficytowych zawodów w Poznaniu można wymienić także masarzy i przetwórców ryb, pracowników fizycznych w produkcji i przy pracach prostych, czy pracowników przetwórstwa spożywczego. Z uwagi na niskie płace, pracodawcy nie mogą znaleźć chętnych na podjęcie zatrudnienia w charakterze szeregowych pracowników budowlanych.

Poszukiwane zawody w Poznaniu

Dlaczego tak wiele stanowisk do obsadzenia to wciąż poszukiwane zawody? Poznań oferuje wiele propozycji zatrudnienia, jednak dla kandydatów wiele ogłoszeń może być niesatysfakcjonujących pod względem proponowanych warunków współpracy. W przypadku niektórych profesji barierą dla potencjalnych pracowników, którzy rezygnują z przyjęcia proponowanej posady, są niskie płace lub konieczność posiadania wysokich kwalifikacji zawodowych. Odpowiednie szkolenia oraz zmiana podejścia pracodawców do kształtowania polityki płacowej mogłyby przynieść rezultaty i znacznie ułatwić rekrutację.

Dodatkowo młodzi pracownicy często decydują się na podjecie elastycznego zarobku dodatkowego. W ten sposób dużą popularnością cieszą się oferty pracy dodatkowej – Poznań to miasto studenckie nastawione właśnie na pracowników ceniących elastyczność czasu pracy. Z tego rodzaju zatrudnienia korzystają najczęściej sektory gastronomiczne, hotelarskie i rozrywkowe.

Praca w Poznaniu – gdzie jej szukać?

Ze względu na możliwość dotarcia do największej liczby kandydatów, pracodawcy również w Poznaniu starają się publikować swoje oferty najczęściej w Internecie. Kandydaci powinni więc regularnie odwiedzać serwisy pracy takie jak GoWork.pl, aby być na bieżąco z najnowszymi propozycjami zatrudnienia.

Oprócz tego wiele firm zgłasza zapotrzebowanie na nowych pracowników do urzędu pracy, albo publikuje ogłoszenia w mediach społecznościowych. Osoby poszukujące pracy powinny też bezpośrednio kontaktować się z wybranymi firmami funkcjonującymi w Poznaniu aby uzyskać informację o swoich szansach na zatrudnienie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_106390573_nauczyciel-daje-zadanie-uczniom.html?vti=m6zlg0qlp8b2cqd422-1-115

Oceń artykuł
5/5 (2)