Masz pomysł na biznes lub zastanawiałeś się nad założeniem firmy? Chcesz zostać architektem krajobrazu? Fascynujesz się ogrodami? A może jesteś dobry w projektowaniu? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Niektórzy uwielbiają przyrodę od dzieciństwa, inni zafascynowani biologią studiują architekturę krajobrazu, aby pracować w wymarzonym zawodzie architekta zieleni. Zdarzają się też osoby, które matematyczny umysł wykorzystują w tworzeniu aranżacji ogrodowych.

Praca architekta krajobrazu jest bardzo twórcza. Choć wymaga również wiedzy technicznej, zadania związane z tym zawodem umożliwiają wykorzystanie dużych pokładów wyobraźni, kreując projekty zgodne nie tylko z oczekiwaniami klienta, ale również indywidualną wizją.

Do tego zawodu przyciąga również jego mniejsza popularność i zarobki. Średnia płaca to około 5 tys zł, jednak wiele zależy od liczby klientów. Dobry architekt krajobrazu może zarobić znacznie więcej, gdy podejmuje wiele ciekawych projektów.

Pani Katarzyna Majewska jest bardzo młodą, ambitną osobą, ubiegłoroczną absolwentką ogrodnictwa jednej z wrocławskich uczelni. Spotykając się z trudnościami znalezienia pracy stojącymi przed większością młodych osób założyła własną, małą firmę zajmującą się aranżacją obszarów zielonych Fresh Gardens Studio Projektowe działająca na rynku lokalnym.

Początki pasji

Przygoda z ogrodnictwem u Pani Katarzyny Majewskiej zaczęła się dość nietypowo. Jako dziecko chciała być odkrywczym fizykiem, kreatywnym chemikiem, ewentualnie sławnym matematykiem. Ta fascynacja trwała aż do liceum i pewnego znamiennego faktu – rodzice wybudowali nowy dom z możliwością zagospodarowania ogrodu.

Ogromna potrzeba zaaranżowania własnej przestrzeni, fascynacja pięknem świata roślin spowodowały gwałtowny zwrot zainteresowań w kierunku biologii i botaniki. To zaowocowało konsekwentną decyzja o podjęciu studiów na kierunku ogrodniczym we Wrocławiu.

Polskie uczelnie niestety do chwili obecnej nie proponują swoim studentom praktycznej nauki zawodu – skupiają się raczej na przekazywaniu wiedzy teoretycznej. O kursie projektowania ogrodów prowadzonym we Wrocławiu dowiedziałam się od siostry. Zainteresowała mnie duża ilość zajęć praktycznych, których trochę brakowało na studiach. Zwłaszcza potrzebne i ciekawe wydawały mi zagadnienia kosztorysowania, zajęcia z kompozycji i projektowania graficznego, jak również tworzenie umów z klientami. – mówi Pani Katarzyna Majewska.

Kurs przeszedł jej oczekiwania. Okazało się, że grupa uczestników była bardzo dobrze dobrana –  reprezentowała wysoki poziom wiedzy teoretycznej, a w dodatku wszyscy byli zmotywowani do podjęcia własnej działalności gospodarczej. Tutaj wielką pomocą służył prowadzący szkolenie, pan Adrian-  praktyk z ogromnym doświadczeniem, posiadający własną firmę od lat. Okazał się kopalnią wiedzy praktycznej. Na potrzeby uczestników kursu zredukowano część teoretyczną do niezbędnego minimum na rzecz zajęć praktycznych– projektowania architektury ogrodowej, kosztorysowania, negocjacji z klientem, wyceny usług…

Kurs skończył się jesienią, która w ogrodnictwie jest czasem zakończenia pozyskanych zleceń. Możliwości podjęcia pracy w zawodzie w innych firmach były niewielkie z racji zakończenia sezonu wegetacyjnego roślin. Zaczynał kiełkować pomysł o pracy u siebie, na własny rachunek. Pani Katarzyna postanowiła wykorzystać polską, długą zimę na przygotowanie się do założenia własnej firmy – FRESH GARDENS STUDIO PROJEKTOWE. Na razie planuję projektowanie ogrodów i pielęgnację, być może w niedalekiej przyszłości pokuszę się o wykonawstwo. Firma freshgardens.pl działa na terenie województwa łódzkiego, skąd pochodzę, chciałabym poszerzyć obszar działania ekspansję na Wrocław, może Warszawę – mówi Pani Katarzyna.

Dofinansowanie własnego biznesu

Podczas konsultacji poszkoleniowych, tym razem z innym lektorem –  panią Beatą z Warszawy narodziła się myśl o skorzystaniu z dofinansowania swojej działalności z Urzędu Pracy. Pani Beata rozwiała obawy odnośnie finansowanie pierwszych kosztów przedsiębiorstwa. Przygotowanie dokumentów niezbędnych do uzyskania dotacji okazało się nie takie trudne, polecam każdemu staranie się o nią. Warto przełamać opory, nie taki diabeł straszny. Przy kompletowaniu sprzętu do firmy nie musiałam zastanawiać się nad każdą złotówką i nad każdym narzędziem, wybór był prostszy. Zaplecze finansowe jest w mojej branży bardzo istotne. – opowiada właścicielka FreshGardens.pl Warto odszukać stronę Powiatowego Urzędu Pracy –  odpowiedniego do danej lokalizacji. Można tam znaleźć wiele informacji dotyczących pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Niebawem wiosna, pani Katarzyna przygotowuje się do startu firmy, kończy prace nad własną stroną internetowa i myśli o nowym kursie. Dokształcanie się w danej tematyce jest bowiem niezwykle ważne – pozwala kreować daną osobę jako doświadczonego i obytego w branży specjalistę. W tej kwestii warto podejmować kursy związane z samym projektowaniem, ale też w temacie botaniki i roślin.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_14265900_pi%C4%99kny-ogr%C3%B3d.html?vti=o7ck0ggjl5mgswoz0j-1-24

Oceń artykuł
0/5 (0)